Apr 23, 2024 | 04:54
23 aprel 2024-cü il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində Mülki Müdafiə Qərargahının növbəti məşğələsi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Şəki REM-in Mülki Müdafiə Qərargahının rəisi Yusif Rəhimov qeyd edib ki, məşğələnin keçirilməsində əsas məqsədi fövqəladə hadisələrdən mühafizə sahəsində maarifləndirmə işinin aparılması, ilkin yanğınsöndürmə alət və avadanlıqlarından, fərdi və kollektiv mühafizə vasitələrindən istifadə qaydalarının öyrədilməsi, eləcə də kurs iştirakçılarının mülki müdafiə qüvvə və vasitələrinin idarə olunması üzrə bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi təşkil edir. O, həmçinin Mərkəzdə hərbiləşdirilməmiş MM qüvvələrinin yeni strukturunun təşkil edilməsi, MM qüvvələrinin hazır vəziyyətə gətirilməsi, fövqəladə hallar zamanı MM qüvvələrinin manqa komandirləri və üzvlərinin vəzifə səlahiyyətləri haqqında məlumat verib.
Şəki REM-in ümumi işlər üzrə direktor müavini Rəhim Abdurahmanov yanma nəzəriyyəsinin əsas prinsipləri, yanğın üsulları, yanğın təhlükəsizliyi ilə bağlı öhdəliklər və yanğına qarşı mübarizə sahəsində nəzəri biliklərin artırılması mövzusu ilə çıxış edib.
Məşğələdə kollektiv mühafizə vasitələrindən istifadə, təxliyə planlarının düzgün hazırlanması, təbii və texnogen xarakterli fövqəladə hadisələr zamanı düzgün davranış, xilasetmə alət və avadanlıqlarından istifadə qaydaları izah edilib, həmçinin mövzulara aid videoçarxlar nümayiş olunub.

Apr 23, 2024 | 04:54
On April 23, 2024, the next exercise of the Civil Defense Headquarters was held in Sheki Regional Scientific Center of ANAS.
Yusif Rahimov, head of the Civil Defense Headquarters of Sheki RSC, who opened the event with an opening speech, noted that the main purpose of the training was to conduct awareness work in the field of emergency protection, to teach the rules of using primary firefighting tools and equipment, personal and collective protective equipment, as well as to train the participants of the course improving the skills of managing civil defense forces and means. He also informed about the organization of the new structure of the non-militarized CD forces in the Center, the readiness of the CD forces, the duties of the manga commanders and members of the CD forces during emergencies.
Rahim Abdurahmanov, deputy director for general affairs of Sheki RSC, spoke on the topic of increasing theoretical knowledge in the field of fire fighting, basic principles of combustion theory, fire methods, obligations related to fire safety.
In the training, the rules of using collective protection means, correct preparation of evacuation plans, correct behavior during natural and man-made emergencies, and the use of rescue tools and equipment were explained, as well as videos related to the topics were shown.