Mart 28, 2024 | 01:55
28 mart 2024-cü il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Şəki Heydər Əliyev Mərkəzində 27 mart – “Elm Günü”nə həsr edilmiş hesabat xarakterli Elmi-praktiki konfrans keçirilib. Konfransda Şəki REM-in alim və ziyalıları, Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinin, Şəki-Zaqatala Regional Təhsil İdarəsinin, Yeni Azərbaycan Partiyası Şəki rayon təşkilatının, Şəki Bələdiyyəsinin, ADPU-nun Şəki filialının, Şəki fizika-riyaziyyat təmayüllü liseyin, Şəki kimya-biologiya təmaüllü liseyin nümayəndələri və tələbələr iştirak ediblər.
Öncə Ulu öndər Heydər Əliyevin abidəsi önünə tər güllər qoyulub.
Himn səsləndirildikdən sonra, Ulu öndər Heydər Əliyev və vətənimizin bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Konfransı giriş sözü ilə açan Şəki REM-in direktoru, fiz.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlü Azərbaycan elminə şəraitin yaradılmasında Ulu öndər Heydər Əliyevin və onun layiqli davamçısı cənab Prezident İlham Əliyevin əvəzsiz xidmətlərini xüsusilə vurğulayıb. O, konfransın hesabat xarakteri daşıdığını və əsas məqsədin Şəki REM-in elmi tədqiqatlarda əldə etdiyi son nailiyyətlərinin ictimaiyyətə təqdim edilməsi, elmin populyarlaşdırılması və ictimaiyyətlə əlaqələrin genişləndirilməsi olduğunu nəzərə çatdırıb və təbrik üçün sözü Şəki Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Elman İmamverdiyevə verib.
Elman İmamverdiyev Elm Gününün təsis edilməsinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin elmə, ziyalılarımıza olan diqqət və qayğısının nəticəsi olduğundan söz açıb və 27 mart-Elm Günü münasibətilə Azərbaycanın alim və ziyalılarını, o cümlədən Şəki REM-in elm sahəsində çalışan əməkdaşları təbrik edib, konfransın işinə uğur diləyib.
Elmi Mərkəzin direktoru Yusif Şükürlü konfrans iştirakçılarını Şəki REM-in 2023-cü ildə əldə edilmiş nailiyyətləri ilə ətraflı tanış edib.
Konfransda, həmçinin Şəki REM-in əməkdaşları- Tarix, arxeologiya və epiqrafika şöbəsinin baş elmi işçisi, ped.e.d., prof. Firədun İbrahimov, böyük elmi işçisi t.ü.f.d. Akif Məmmədli, Landşaftşünaslıq şöbəsinin rəhbəri geol-min.ü.f.d. Hüseyn Mustafabəyli, Tut ipəkqurdunun seleksiyası şöbəsinin rəhbəri, bio.ü.f.d., dos. Qüdürət Bəkirov, Ekoloji coğrafiya şöbəsinin rəhbəri, coğ.ü.f.d. Qafqaz Ağabalayev, Tarix, arxeologiya və epiqrafika şöbəsinin rəhbəri Rahim Həsənov, Şəki REM-in Ekoloji biofizika şöbəsinin elmi işçisi Ayşən Salmanova çıxış edərək görülən işlər haqqında məlumat verib və Elm Günü münasibətilə təbriklərini çatdırıblar.
Konfransa dəvət olunan qonaqlar - Şəki-Zaqatala Regional Təhsil İdarəsinin Şəki rayonu üzrə təhsil sektorunun müdiri Zamik Cəbiyev, Yeni Azərbaycan Partiyası Şəki rayon təşkilatının məsləhətçisi Vüqar Qafurov, ADPU-nun Şəki filialının Təbiət fənləri və onların texnologiyaları kafedrasının baş müəllimi Səadət Feyzullayeva elm və təhsil sahəsində çalışan alim və ziyalıları onların peşə bayramları - “Elm Günü” münasibətilə təbrik edib, gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıblar.

Mar 28, 2024 | 01:55
On March 28, 2024 with the organization of Sheki Regional Scientific Center of ANAS, a scientific-practical conference dedicated to March 27 - "Science Day" was held in Sheki Heydar Aliyev Center. Scientists and intellectuals of Sheki RSC, Sheki City Executive Authority, Sheki-Zagatala Regional Education Department, New Azerbaijan Party Sheki regional organization, Sheki Municipality, representatives and students of Sheki branch of ASPU, Sheki physics-mathematics high school, Sheki chemistry-biology high school attended in the conference.
First, flowers were placed in front of the monument of the great leader Haydar Aliyev.
After the anthem was sung, the spirit of the great leader Haydar Aliyev and our martyrs, who died for the integrity of our country, was commemorated with a minute of silence.
Opening the conference with an introductory speech director of Sheki RSC, PhD on physics, docent Yusif Shukurlu especially emphasized the invaluable services of the great leader Haydar Aliyev and his worthy successor Mr. President Ilham Aliyev in creating conditions for Azerbaijani science. He noted that the conference has a reporting nature and the main goal is to present the latest achievements of Sheki RSC in scientific research to the public, popularize science and expand relations with the public.
Elman Imamverdiyev said that the establishment of Science Day was the result of the attention and care of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to science and our intellectuals and congratulated the scientists and intellectuals of Azerbaijan on the occasion of March 27 - the Day of Science, including the scientific employees of Sheki RSC, and wished success to the work of the conference.
Yusif Shukurlu, director of Scientific Center, introduced the conference participants in detail to the achievements of Sheki RSC in 2023.
At the conference, the employees of Sheki RSC - senior researcher of the department of history, archeology and epigraphy, PhD on pedagogy, prof. Firedun Ibrahimov, senior researcher, Ph.D. on history Akif Mammadli, Head of the Department of Landscape Studies, Ph.D. Huseyn Mustafabayli, Head of Mulberry Silkworm Breeding Department, Ph.D, docent Gudurat Bakirov, Head of the Department of Ecological Geography, Faculty of Science Gafgaz Agabalayev, head of the Department of History, Archeology and Epigraphy, Rahim Hasanov, scientific worker of the Department of Ecological Biophysics of Sheki RSC, Ayshan Salmanova, spoke and gave information about the work done and congratulated them on the occasion of Science Day.
Guests invited to the conference - Zamik Jabiyev, head of the education sector of Sheki district of Sheki-Zagatala Regional Education Department, Vugar Gafurov, adviser of Sheki district organization of the New Azerbaijan Party, Saadat Feizullayeva, head teacher of the department of natural sciences and their technologies of Sheki branch of ASPU, who works in the field of science and education. They congratulated scientists and intellectuals on the occasion of their professional holiday - "Science Day" and wished success in their future activities.