Mart 27, 2024 | 02:00
2018-ci il aprelin 9-da Prezident İlham Əliyev tərəfindən imzalanan Azərbaycan Respublikasında “Elm günü”nün təsis edilməsi haqqında sərəncamla hər il AMEA-nın təsis olunduğu günə təsadüf edən 27 mart tarixi ölkəmizdə “Elm günü” kimi qeyd edilir.
Ulu öndər Heydər Əliyevin qayğısı və diqqəti nəticəsində Azərbaycanda ixtisaslı kadr potensialının formalaşdırılması, müxtəlif elm sahələrinin inkişaf etdirilməsi, alim və ziyalıların yetişdirilməsi kimi mühüm faktorlar uğurla həyata keçirilib.
Azərbaycanda elmin inkişafı dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir. Bu sahədə islahatların aparılması, mövcud problemlərin aradan qaldırılması və elmin qarşısında duran strateji vəzifələrin icrası, həmçinin ölkədə elmin davamlı inkişafının təmin edilməsi məqsədilə Prezident İlham Əliyev tərəfindən müvafiq fərman və sərəncamlar imzalanıb.
Bu gün Azərbaycan Respublikasında dövlətin elm sahəsində siyasətinin və strategiyasının əsas prinsipləri müəyyən olunmuş şəkildə, eyni zamanda, müasir tələblərə uyğun həyata keçirilir.

Mar 27, 2024 | 02:00
According to the decree on the establishment of "Science Day" in the Republic of Azerbaijan, signed by President Ilham Aliyev on April 9, 2018, March 27, which coincides with the day of the establishment of ANAS, is celebrated as "Science Day" in our country.
As a result of the great leader Haydar Aliyev's care and attention, important factors such as formation of qualified personnel potential, development of various fields of science, training of scientists and intellectuals were successfully implemented in Azerbaijan.
The development of science in Azerbaijan is one of the main priorities of the state policy. Relevant decrees and orders were signed by President Ilham Aliyev in order to carry out reforms in this field, eliminate existing problems and implement strategic tasks facing science, as well as ensure the continuous development of science in the country.
Today, in the Republic of Azerbaijan, the main principles of the state's policy and strategy in the field of science are implemented in a defined manner, at the same time, in accordance with modern requirements.