AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində Xocalı faciəsinin 32-ci ildönümü qeyd edilib
26 fevral 2024-cü il tarixində Şəki Regional Elmi Mərkəzdə Xocalı faciəsinin 32-ci ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra Ulu öndər Heydər Əliyevin, Xocalı faciəsi qurbanlarının, həmçinin vətənimizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan həmvətənlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Şəki REM-in direktoru, fiz.ü.f.d., dosent Şükürlü çıxışında Xocalı faciəsinin əsla yaddaşlardan silinməyəcəyini söyləyib, həmin dövrdə yaşanan hadisələrlə bağlı xatirələrindən danışıb. O həmçinin, bu gün dünyaya öz gücünü göstərən Azərbaycan xalqının tarixi keçmişini əsla unutmayacağını, gələcəyə doğru tarixdən dərs alaraq addımlayacağını bildirib.
Tarix, arxeologiya və epiqrafika şöbəsinin rəhbəri Rahim Həsənov çıxışına cənab Prezident İlham Əliyevin "biz düşmənimizin xislətini heç vaxt unutmamalıyıq" sözləri ilə başlayıb. Sonra "Erməni kimdir? Xocalı faciəsi nə üçün baş verdi? Bizim üstün və kəsr cəhətlərimiz nədən ibarət idi?" sualları ətrafında geniş məruzə edib. Bildirib ki, Azərbaycan xalqı humanist, qabaqcıl, intellektual xalqdır və tarixin bütün dövrlərində müharibələrdə heç bir qadına, uşağa, günahsız, əliyalın insanlara silah qaldırmaq, işgəncə etmək, öldürmək bu xalqın kitabında yazılmayıb. Bu, bizi düşmənlərimizdən fərqləndirən ən mühüm faktdır, deyə o əlavə edib.
Daha sonra Xocalının mühüm geostrateji mövqeyi ilə seçildiyini və diqqəti cəlb etdiyini qeyd edib. O, Xocalının strateji mövqeyi ilə yanaşı, həm də ölkəmizin zəngin tarixə malik ərazilərindən biri olduğunu da vurğulayıb. Bu ərazinin tarixində Azərbaycan mədəniyyətinə aid mühüm arxeoloji abidələrin özünəməxsus yer tutduğunu, ermənilərin burada həyata keçirdikləri soyqırımın bir məqsədinin də azərbaycanlılara məxsus mədəniyyəti yer üzündən silmək olduğunu diqqətə çatdırıb.
Çıxışının sonunda bu gün "Dəmir yumruq" əməliyyatının gücünün düşmənlərimizi diz çökdürməyə, dünyanı Azərbaycan adlı məmləkətin ərazi bütövlüyünü tanımağa sövq etməsinə diqqət çəkib.
Tədbirin sonunda videoçarx nümayiş etdirilib.
Xocalı soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsi saat 17:00-da ölkə ərazisində bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.

Feb 26, 2024 | 06:00
On February 26, 2024, an event was held at Sheki Regional Scientific Center in connection with the 32nd anniversary of the Khojaly tragedy.
After the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played, a minute's silence was held in memory of the great leader Haydar Aliyev, the victims of the Khojaly tragedy, as well as our compatriots who were martyred for the freedom and territorial integrity of our country.
Opening the event with an introductory speech, the director of Sheki RSC, Ph.D. on physics said that the people of Azerbaijan, who have shown their strength to the world today, will never forget their historical past and will move towards the future by learning from history.
Rahim Hasanov, head of the history, archeology and epigraphy department, started his speech with the words of Mr. President Ilham Aliyev, "we must never forget the character of our enemy". Then "Who is an Armenian? Why did the Khojaly tragedy happen? What were our advantages and disadvantages?" gave a wide report on the questions. He said that the people of Azerbaijan are a humanistic, advanced, intellectual people, and during all periods of history, raising arms, torturing, killing any woman, child, innocent or disabled people was never written in the book of this nation. This is the most important fact that distinguishes us from our enemies, he added.
Later, he noted that Khojaly was selected for its important geostrategic position and attracted attention. He also emphasized that Khojaly is one of the regions with a rich history in addition to its strategic position. He pointed out that the important archaeological monuments of Azerbaijani culture occupy a special place in the history of this area, and one of the goals of the genocide carried out by Armenians here was to wipe out the culture belonging to Azerbaijanis.
At the end of his speech, he drew attention to the power of the "Iron Fist" operation to bring our enemies to their knees and push the world to recognize the territorial integrity of the country called Azerbaijan.
At the end of the event, a video clip was shown.
The dear memory of the victims of Khojaly genocide was commemorated with a minute of silence in the country at 17:00.