Fev 21, 2024 | 02:00
21 fevral 2024-cü il tarixində Şəki REM-in akt zalında “Ədəbiyyatda və ictimai fikirdə Məhəmməd Əmin Rəsulzadə obrazı” mövzusunda seminar keçirilib. Seminarda Şəki REM-in elmi işçiləri iştirak ediblər.
Seminarı giriş sözü ilə açan Şəki REM-in Elmi katibi Vəfa Atayeva Müasir Azərbaycan Respublikasının varisi olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin banisi Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinə həsr olunmuş seminarın işinə uğurlar arzulayıb və sözü Ədəbi-mədəni mühit, folklor və etnoqrafiya şöbəsinin rəhbəri Təranə Abdullayevaya verib.
Təranə Abdullayeva “Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında Məhəmməd Əmin Rəsulzadə” adlı məruzəsində Rəsulzadə irsinin yalnız siyasi düşüncədən ibarət olmadığını vurğulayıb və onun ədəbiyyatşünaslığa verdiyi töfhələrdən danışıb. O qeyd edib ki, Rəsulzadənin “Çağdaş Azərbaycan ədəbiyyatı”, “Əsrimizin Səyavuşu”, “Azərbaycan kültür gələnəkləri”, “Azərbaycan şairi Nizami” kimi irihəcmli monoqrafik tədqiqatları onun ədəbi-estetik və nəzəri görüşlərinin ifadəçisidir. Bu əsərlər xalqın milli oyanışı, kökə qayıdışı, ədəbiyyatın inkişafı baxımından olduqca mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

Feb 21, 2024 | 02:00
On February 21, 2024, a seminar on "The image of Muhammad Amin Rasulzade in literature and public opinion" was held in the assembly hall of Sheki RSC. Scientific workers of Sheki RSC participated in the seminar.
Vafa Atayeva, Scientific Secretary of Sheki RSC, who opened the seminar with her opening speech, wished success to the work of the seminar dedicated to the 140th anniversary of the founder of the Azerbaijan Democratic Republic, Muhammad Amin Rasulzadeh, who is the successor of the modern Azerbaijan Republic, and gave the floor to Tarana Abdullayeva, head of the Literary-cultural environment, folklore and ethnography department.
Tarana Abdullayeva emphasized in her report "Muhammad Amin Rasulzadeh in Azerbaijani Literary Studies" that Rasulzadeh's legacy does not consist only of political thought and spoke about his contributions to literary studies. She noted that Rasulzade's large-scale monographic researches such as "Contemporary Azerbaijani literature", "Aspirations of our century", "Azerbaijani cultural traditions", "Azerbaijani poet Nizami" are expressions of his literary-aesthetic and theoretical views. These works are very important in terms of the national awakening of the people, the return to the roots, and the development of literature.