Fev 14, 2024 | 12:00
Şəki Regional Elmi Mərkəzin elmi katibi, AR ETN-in Fizika İnstitutunun dissertantı Vəfa Atayevanın “Zülal mənşəli liflər üçün təbii boyaq maddəsi kimi yarpaq toxumalarında yaranan antosianin piqmentlərinin tədqiqi” mövzusunda dissertasiya işinin və “Ekoloji biofizika” şöbəsinin tədqiqat istiqaməti üzrə əldə edilən ilkin nəticələrin Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzi 27 dekabr 2023-ci il tarixində “Təbii əsaslı biokompozitin alınması üsulu” adlı ixtiranın qeydiyyatı və patent verilməsi ilə bağlı 17 aprel 2023-cü il tarixli a 2023 0057 nömrəli iddia sənədinə dair məlumatların dərc edilməsi haqqında qərar verilib. Bu barədə Vəfa Atayeva shrem.az saytına məlumat verib. O qeyd edib ki, ixtiranın müəllifləri Şəki REM-in Elmi katibi Vəfa Atayeva, Şəki REM-in direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü, elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Əzizovdur.
Vəfa Atayeva əlavə edib ki, əldə edilən bioekstraktın və biokompozitin fiziki-kimyəvi tədqiqatlarının bir qismi AR ETN-in Biofizika İnstitutunun müvafiq laboratoriyalarında aparılıb və sözügedən biokompozitin əczaçılıqda, toxuma mühəndisliyində, müxtəlif yanıqlarda (şüa, trafik, yanıq, mexaniki), yaralarda, dəri xəstəliklərində, eyni zamanda kosmetologiyada tətbiqi nəzərdə tutulur, Mərkəzdə hazırda bu istiqamətdə tədqiqatların genişləndirilməsi üzrə işlər davam etdirilir.

Feb 14, 2024 | 12:00
A decision has been made according to the scientific secretary of Sheki Regional Scientific Center, dissertation student of the Institute of Physics of the Republic of Azerbaijan Vafa Atayeva’s dissertation work on the topic "Study of anthocyanin pigments formed in leaf tissues as a natural dye for protein fibers" and the preliminary results obtained in the research direction of the Department of "Environmental Biophysics" Republic of Azerbaijan The Patent and Trademark Expertise Center under the Intellectual Property Agency published information on the claim document No. a 2023 0057 dated April 17, 2023, regarding the registration and patenting of the invention entitled "Method for obtaining a natural-based biocomposite" on December 27, 2023. Vafa Atayeva informed shrem.az about this. She noted that the authors of the invention are Scientific Secretary of Sheki RSC Vafa Atayeva, director of Sheki RSC, PhD on physics, docent Yusif Shukurlu, deputy director of scientific affairs, PhD on biology Farhad Azizov.
Vafa Atayeva added that some of the physico-chemical studies of the obtained bioextract and biocomposite were carried out in relevant laboratories of the Institute of Biophysics of AR SEM, and the said biocomposite is used in pharmacy, tissue engineering, various burns (radiation, traffic, burn, mechanical), wounds, skin diseases , at the same time it is intended to be applied in cosmetology, the Center is currently working on expanding research in this direction.