Fev 09, 2024 | 05:00
09 fevral 2024-cü il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində “Azərbaycan məktəbi” elmi-nəzəri pedaqoji jurnalının 100 illik yubileyinin qeyd olunmasının təşkili ilə bağlı seminar keçirilib.
Seminarda Şəki REM-in elmi işçiləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə Mərkəzin kitabxana müdiri Günel Musayeva jurnalın fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verib və yaxın zamanda jurnalın Calameo, Academia.edu., İndex Copernicus, Doaj, İdealonline, Türk Egitim İndeksi, Google Schoolar, OAJİ, İnternet Archive, Acribd, Slideshare kimi beynəlxalq xülasələndirmə və indeksləndirmə bazalarında yerləşdiriləcəyini söyləyib.
Daha sonra Şəki REM-in Elmi katibi Vəfa Atayeva “Azərbaycanın pedaqoji mətbuat tarixində “Azərbaycan məktəbi”” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O qeyd edib ki, “Azərbaycan məktəbi” jurnalı təhsildə və elmdə əvəzsiz xidmətlərinə görə təhsil institutu kimi qiymətləndirilir. Məruzəçi “Azərbaycan məktəbi” jurnalının Azərbaycan pedaqoji mətbuat tarixində müxtəlif zamanlarda 3 fərqli ad altında - “Yeni məktəb”, “Müəllimə kömək” və “Azərbaycan məktəbi”- fəalliyyət göstərdiyini vurğulayıb. O, həmçinin əlavə edib ki, bu jurnal mövcudluğu dövründə bilik və bacarıqlı, kreativ düşüncəli, inkişaf etmiş qabaqcıl ölkə müəllimlərinin təcrübəsinə əsaslanan, təhsil keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasına töhfə verən, gənclərə milli-adət və ənənələrin qorunub saxlanılmasını aşılayan materialları ilə daim diqqət çəkmişdir və jurnalın uzun illər yaşamasında xalqın yüzlərlə mütəfəkkir, pedaqoq, maarifçi, müəllim və metodistlərinin əməyi və ideyaları önəmli rol oynayıb. Hər hansı bir mətbu orqanın 100 il yaşamasına səbəbin həmin xalqın daim yazıb-yaradan, fitri istedada malik nümayəndələrinin, tükənməyən canlı sərvətlərinin mövcudluğunun danılmaz fakt olduğunu da diqqətə çatdırıb.
Sonda jurnalın 100 illik yubileyinin qeyd olunması ilə bağlı təkliflər müzakirə olunub, Şəki REM-in elmi işlər üzrə direktor müavini, bio.ü.f.d. Fərhad Əzizov tərəfindən “27 Mart Elm Günü”ndə ADPU-nun Şəki filialı ilə birgə jurnalın 100 illiyinə həsr olunan elmi-praktiki konfransın keçirilməsi və kütləvi informasiya vasitələrində jurnalın fəaliyyəti ilə bağlı məqalələrin dərc edilməsi təklifi verilib.

Feb 09, 2024 | 05:00
On February 9, 2024, a seminar was held at Sheki Regional Scientific Center of ANAS to celebrate the 100th anniversary of the scientific-theoretical pedagogical magazine "Azerbaijan School".
Scientific workers of Sheki RSC participated in the seminar.
First, the library manager of the Center, Gunel Musayeva, gave information about the activities of the journal, and recently, international summarization and indexing of the journal such as Calameo, Academia.edu., Index Copernicus, Doaj, Idealonline, Türk Egitim Index, Google Schoolar, OAJI, Internet Archive, Acribd, Slideshare said that it will be placed in the bases.
Later, Vafa Atayeva, the Scientific Secretary of Sheki RSC made a speech on "Azerbaijani school in the history of pedagogical media of Azerbaijan". She noted that "Azerbaijan School" magazine is valued as an educational institution for its invaluable services in education and science. The speaker emphasized that "Azerbaijan school" magazine has been active under the 3 different names - "New school", "Teacher's help" and "Azerbaijan school" at different times in the history of the Azerbaijani pedagogical press. She also added that during its existence, this magazine has always attracted attention with its materials based on knowledge and skillful, creative thinking, experience of teachers of developed advanced countries, contributing to the improvement of the quality of education, instilling in young people the preservation of national customs and traditions, and the magazine has been running for many years, the work and ideas of hundreds of thinkers, pedagogues, educators, teachers and methodists played an important role in the life of the people. She also drew attention to the undeniable fact that the reason for any press organ to live for 100 years is the presence of the representatives of that nation who constantly write and create, have innate talent, and have inexhaustible living resources.
At the end, the proposals related to the celebration of the 100th anniversary of the magazine were discussed, deputy director for scientific affairs of Sheki RSC, PhD on biology Farhad Azizov offered to hold a scientific-practical conference dedicated to the 100th anniversary of the magazine and to publish articles on the magazine's activities in the mass media, together with Sheki branch of ASPU on "March 27th Science Day".