AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin 2024-cü il üçün ilk Elmi şura iclası keçirilib
Yanvar ayının 30-da AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin 2024-cü il üçün ilk Elmi şura iclası keçirilib. İclasda Elmi şura üzvləri, şöbə rəhbərləri və elmi işçilər iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan Şəki REM-in direktoru, fiz.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlü Elmi şura üzvlərini iclasın gündəliyi ilə tanış edib. Gündəlik səsə qoyularaq qəbul edilib.
Sonra AMEA Rəyasət Heyətinin 22 yanvar 2024-cü il tarixli yığıncağında təsdiqlənmiş AMEA-nın Şəki REM-nin 2023-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında qərarı oxunub.
Daha sonra Şəki REM-in elmi işlər üzrə direktor müavini, bio.ü.f.d. Fərhad Əzizov və İnsan resursları şöbəsinin müdiri Ülviyyə Osmanova AMEA Rəyasət Heyətinin AMEA-nın elmi-tədqiqat müəssisələrinin yeni nizamnaməyə uyğun strukturunun təşkili haqqında 9 yanvar 2024-cü il tarixli, 1/4 saylı qərarının 2, 6, 9, 11-ci maddələrinə əsasən AMEA-nın Şəki REM-nin nümunəvi təşkilati strukturu haqqında məlumat veriblər.
Mərkəzin kitabxana müdiri Günel Musayeva Azərbaycan Respublikası Prezidentinin M.Ə.Rəsulzadənin 140 illiyi, Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illiyi, 2024-cü ilin "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili"elan edilməsi ilə bağlı Sərəncamları və onlara müvafiq AMEA Rəyasət Heyətinin qərarlarının icrası ilə əlaqədar 2024-cü ilin tədbirlər planına əsasən 14 tədbirin təşkil olunmasının nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb.
İclasda Ekoloji coğrafiya şöbəsinin rəhbəri Yusif Rəhimovun vəzifəsi Şəki Regional Elmi Mərkəzin Mülki Müdafiə Qərargahının rəisi vəzifəsi ilə əvəz edilib. Ekoloji coğrafiya şöbəsinin böyük elmi işçisi, coğ.ü.f.d. Qafqaz Ağabalayev Ekoloji coğrafiya şöbəsinin rəhbəri vəzifəsinə keçirilib.
Ədəbi-mədəni mühit, folklor və etnoqrafiya şöbəsinin rəhbərliyi şöbənin elmi işçisi Təranə Abdullayevaya həvalə edilib.
AMEA-nın Şəki REM-in şöbələr üzrə 2024-cü il üçün elmi-tədqiqat planları haqqında Şəki REM-in Elmi katibi Vəfa Atayeva danışıb. O qeyd edib ki, bütün şöbələrin 2024-cü il üçün elmi-tədqiqat planları artıq hazırlanıb və katibliyə təqdim edilib.
İclasın cari məsələlərindən biri- Oğuz-Qəbələ folkloru kitabının nəşrə hazırlanması ilə bağlı müzakirələr aparılıb, kitabın yaxın zamanda çap olunması haqqında qərar qəbul edilib.
Daha sonra Mərkəzin elmi işlər üzrə direktor müavini, bio.ü.f.d. Fərhad Əzizova dosent elmi adı verilməsi üçün Şəki REM-in Elmi katibi Vəfa Atayeva tərəfindən seçki təşkil edilib, qapalı səsvermədə Fərhad Şirin oğlu Əzizovun lehinə 13 səs toplanıb. Fərhad Əzizova dosent adının verilməsi ilə bağlı qərar qəbul olunub.
Həmçinin, Tarix, arxeologiya və epiqrafika şöbəsinin əməkdaşları- Ələddin Sultanovun elmi işçi vəzifəsindən böyük elmi işçi vəzifəsinə keçirilməsi, Elşən Abdurahmanovun elmi işçi vəzifəsinin təsdiqlənməsi məqsədilə qapalı səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələri nəzərə alınaraq hər iki nəfərin lehinə qərar qəbul edilib.

Jan 30, 2024 | 03:00
Later, the deputy director on scientific affairs of Sheki RSC, PhD on biology Farhad Azizov and Head of Human Resources department Ulviyya Osmanova gave information about the exemplary organizational structure of Sheki REM according to the chapters 2, 6, 9, 11 of the decision No. 1/4 dated January 9, 2024 of the Presidium of ANAS on the organization of the structure of scientific research institutions of ANAS in accordance with the new charter.
Director of the library Gunel Musayeva in connection with the implementation of the Decrees of the President of the Republic of Azerbaijan on the 140th anniversary of M.A. Rasulzadeh, the 100th anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic, and the declaration of 2024 as "the year of solidarity for the sake of a green world" and the corresponding decisions of the ANAS Presidium 2024- He pointed out that 14 events are planned according to the event plan of 2018.
At the meeting, the position of Yusif Rahimov, the head of the Department of Ecological Geography, was replaced by the position of the head of the Civil Defense Headquarters of the Sheki Regional Scientific Center. Senior researcher of the Department of Ecological Geography, PhD on geography Gafgaz Agabalayev was transferred to the position of head of the Department of Ecological Geography.
The management of the literary-cultural environment, folklore and ethnography department was entrusted to Tarana Abdullayeva, a scientific worker of the department.
Vafa Atayeva, Scientific Secretary of Sheki RSC, spoke about the scientific research plans of Sheki RSC of ANAS for the year 2024. She noted that the research plans of all departments for 2024 have already been prepared and submitted to the secretariat.
One of the current issues of the meeting - the preparation of the Oguz-Gabala folklore book for publication was discussed, and a decision was made to publish the book soon.
Then the Center's deputy director for scientific affairs, PhD on biology Farhad Azizov was given the title of associate professor with the election. In the closed voting, 13 votes were collected in favor of Azizov Farhad. A decision was made on granting the title of associate professor to Farhad Azizov.
Also, a closed vote was held in order to transfer the employees of the Department of History, Archeology and Epigraphy - Aladdin Sultanov from the position of scientific worker to the position of senior scientific worker, and to approve the position of scientific worker Elshan Abdurahmanov. Taking into account the results of the voting, a decision was made in favor of both people.