Yan 26, 2024 | 12:00
26 yanvar 2024-cü il tarixində Şəki Regional Elmi Mərkəzin Ekoloji biofizika şöbəsinin rəhbəri Yevgeniya Bəkirovanın 70 yaşı tamam olur.
Yevgeniya Bəkirova 1954-cü il yanvarın 26-da Ukraynanın Feodosiya şəhərində hərbçi ailəsində anadan olub. Sonralar atası görkəmli alim Bəkirov Məmmədemin Yaqub oğlu ailəsi ilə birgə Bakiya köçüb və AMEA-nın Fizika İnstitutunda elmi fəaliyyətlə məşğul olub. Onu da qeyd edək ki, Məmmədemin Bəkirov 1972-ci ildə AMEA-nın Şəki Zonal Elmi Bazasının (Şəki Regional Elmi Mərkəzi) yaradılmasında bilavasitə iştirak edib.
Yevgeniya Bəkirova 1971-ci ildə Bakıda orta məktəbi bitirdikdən sonra ADU-nın fizika fakültəsinin axşam şöbəsinə daxil olub, həmin ildən də AMEA-nın Fizika İnstitutunun nəzdindəki Xüsusi Konstruktor Bürosunda elektromontajçı vəzifəsində işləyib, I dərəcədən VI dərəcəyədək yüksəlib. 1974-cü ildən Fizika İnstitutunun Yarımkeçiricilərdə qeyri-taraz elektron prosesləri laboratoriyasında baş laborant, 1975-1978-ci illərdə AMEA-nın "Kaspi" EM və XKB-da mühəndis vəzifəsində çalışıb.
Yevgeniya Bəkirova hazırda AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Ekoloji biofizika şöbəsinin rəhbəridir.
Şəki REM-in rəhbərliyi və əməkdaşları tərəfindən Yevgeniya xanımı doğum günü münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, ona sağlıqlı və uzun ömür arzulayırıq.

Jan 26, 2024 | 12:00
On January 26, 2024, Yevgeniya Bekirova, head of Ecological Biophysics Department of Sheki Regional Scientific Center is 70 years old.
Yevgeniya Bekirova was born on January 26, 1954 in Feodosia, Ukraine, in a military family. Later, his father, the prominent scientist Bakirov Mammademin Yagub Oghlu, moved to Baku with his family and engaged in scientific activity at the Institute of Physics of ANAS. It should also be noted that Mammademin Bakirov directly participated in the creation of Sheki Zonal Scientific Base (Sheki Regional Scientific Center) of ANAS in 1972.
Yevgeniya Bekirova, after graduating from secondary school in Baku in 1971, entered the evening department of the Faculty of Physics of ASU, from the same year she worked as an electrical fitter in the Special Design Bureau under the Institute of Physics of ANAS, and was promoted from the 1st to the 6th degree. From 1974, she worked as a chief laboratory assistant at the Laboratory of Non-Equilibrium Electronic Processes in Semiconductors of the Institute of Physics, and in 1975-1978, she worked as an engineer at "Caspian" EM and KKB of ANAS.
Yevgeniya Bekirova is currently the head of Ecological Biophysics Department of Sheki Regional Scientific Center of ANAS.
The management and employees of Sheki RSC sincerely congratulate Yevgeniya on her birthday and wish her a healthy and long life.