Yan 19, 2024 | 05:13
19 yanvar 2024-cü il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində 20 Yanvar Ümumxalq Hüzn Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib. Əvvəlcə, Ümummilli lider Heydər Əliyev və 20 Yanvar şəhidlərinin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan Şəki REM-in direktoru, f.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlü 20 Yanvar hadisələrinin əsla unudulmayacağını qeyd edib. O əlavə edib ki, hər il ölkə ərazisində yanvar ayının 20-si saat 12:00-da şəhidlərin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi, gəmilər, qatarlar, avtomobillərlə səs siqnallarının verilməsi, Azərbaycan ərazisində matəm əlaməti olaraq dövlət bayraqlarının endirilməsi 20 Yanvar şəhidlərinə və şəhidlik zirvəsinə böyük ehtiramın nümunəsidir.
Daha sonra söz Şəki REM-in Tarix, arxeologiya və epiqrafika şöbəsinin rəhbəri Rahim Həsənova verilib. Məruzəçi çıxışında şəhidlərimizə Allahdan rəhmət diləyib, onların qanının yerdə qalmadığını vurğulayıb. O, son üç ildə 20 Yanvar faciəsini hüznlə xatırlamaqla yanaşı, həm də qürur hissi keçirdiyimizdən danışıb. Hüznümüzün səbəbi bəlli olduğu kimi, qürurumuzun da səbəbinin bəlli olduğunu qeyd edib. Bu gün Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ağıllı və uzaqgörən siyasətinin nəticəsində Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa edildiyini və bununla yalnız torpaqlarımızın deyil, həm də milli mənliyimizin, milli qürurumuzun düşmən tapdağından azad edildiyini nəzərə çatdırıb.

Jan 19, 2024 | 05:13
On January 19, 2024, an event was held in Sheki Regional Scientific Center of ANAS in connection with the National Day of Mourning on January 20. First, the dear memory of National leader Haydar Aliyev and January 20 martyrs was commemorated with a minute of silence. Opening the event with an introductory speech, the director of RSC Sheki, PhD in physics, docent Yusif Shukurlu noted that the events of January 20 will never be forgotten. He added that every year on January 20 at 12:00 in the territory of the country, commemorating the dear memory of the martyrs with a minute of silence, sounding signals by ships, trains, cars, and lowering the state flags as a sign of mourning in the territory of Azerbaijan is dedicated to the martyrs of January 20 and is an example of great respect for martyrdom.
Then Rahim Hasanov, the head of the Department of History, Archeology and Epigraphy of Sheki RSC. In his speech, the speaker asked for God's mercy on our martyrs and emphasized that their blood does not remain on the ground. He said that in the last three years, we remember the January 20 tragedy with sadness, but also with pride. He noted that the reason for our sadness is clear, so is the reason for our pride. Today, as a result of the wise and visionary policy of the Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the territorial integrity of Azerbaijan has been restored, and not only our lands, but also our national self and national pride have been freed from the enemy.