12 dekabr Ümummilli lider Heydər Əliyevin anım günüdür Müstəqil Azərbaycanın qurucusu və memarı Ulu öndər Heydər Əliyevin anım günü ilə əlaqədar AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində tədbir keçirilib
Dek 12, 2023 | 02:00
Əvvəlcə, Ümummilli liderin xatirəsinə həsr edilmiş videoçarx nümayiş etdirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan Şəki REM-in direktoru, f.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlü Ulu öndərin rəhbərliyi dövründə milli maraqlara söykənərək Qərbə inteqrasiya edildiyindən, Azərbaycanın dünya siyasətində və iqtisadiyyatında yerinin müəyyənləşdirildiyindən danışıb. O, xalqımızın dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevi bu gün və bundan sonra hər zaman dərin ehtiramla yad edəcəyini, daim ruhuna dualar oxuyacağını vurğulayıb.
"Heydər Əliyev siyasətində milli dövlətçilik və azərbaycançılıq" mövzusu üzrə çıxış edən Şəki REM-in "Ədəbi-mədəni mühit, folklor və etnoqrafiya" şöbəsinin k.e.işçisi, Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri Tural Adışirinov qeyd edib ki, tarix şəxsiyyətlər yetişdirir, şəxsiyyətlər də tarix yaradır, dühalar isə doğulurlar. Onların missiyaları xilaskarlıq olur-tarixin, dövlətin və millətin xilaskarlıq missiyası. Ümummilli liderimiz müstəqil və sabit inkişaf edən müasir Azərbaycan dövlətini yaratmaqla yanaşı, xalqımız, dövlətimiz qarşısında daha bir əvəzsiz xidmət göstərib, milli dövlətçilik məktəbi formalaşdıraraq xalqımızın gələcək inkişafını təmin edəcək layiqli siyasi varis yetişdirib, deyə məruzəçi əlavə edib.

Dec 12, 2023 | 02:00
An event was held in Sheki Regional Scientific Center of ANAS in connection with the memorial day of the great leader Haydar Aliyev, the founder and architect of independent Azerbaijan
First, a video dedicated to the memory of the National leader was shown. Opening the event with an introductory speech, the director of Sheki RSC, PhD in physics, docent Yusif Shukurlu said that Azerbaijan was integrated into the West based on national interests during the Great Leader's leadership, and Azerbaijan's place in world politics and economy was determined. He emphasized that our people will remember Haydar Aliyev today and always with deep respect, and will always pray for his soul.
Tural Adishirinov, head of the "Literary-Cultural Environment, Folklore and Ethnography" Department of Sheki RSC, Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists, speaking on the topic of "Nationalism and Azerbaijaniism in Haydar Aliyev's policy", noted that history breeds personalities, and personalities are also history creates and geniuses are born. Their mission is rescue - the rescue mission of history, the state and the nation. In addition to creating an independent and stable modern state of Azerbaijan, our national leader has rendered another invaluable service to our nation and state, forming a school of national statehood and raising a worthy political heir who will ensure the future development of our nation, the speaker added.