AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində 17 Noyabr Milli Dirçəliş Günü qeyd edilib
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Şəki Regional Elmi Mərkəzin direktoru, f.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlü xalqımızın azadlıq mübarizəsinin əsas mərhələlərindən birini təşkil edən 17 Noyabr – Milli Dirçəliş Gününün Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpa edilməsində tarixi rol oynadığını qeyd edib. O, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsinin Ulu Öndər Heydər Əliyevin ideyalarının başlıca qayəsini təşkil etdiyini, son 17 ildə ölkəmizdə həyata keçirilən siyasi kursun mahiyyətində məhz bu amilin dayandığını, Prezident İlham Əliyevin dərin məzmunlu və çoxşaxəli siyasi kursu ilə müstəqilliyimizin daha da möhkəmləndirildiyini vurğulayıb.
Sonra Landşaftşünaslıq şöbəsinin rəhbəri geo.üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Mustafabəyli çıxış edərək bildirib ki, 1988-ci ildə Bakının mərkəzində Azadlıq Meydanına axışan xalq kütlələri 70 il Azərbaycanı müstəmləkə əsarətində saxlayan Sovet imperiyasına qarşı ilk kütləvi etiraz səsini qaldırdı. Bir yumruq kimi sıx birləşərək bütün dünyaya sübut etdi ki, xalqımız azad olmağa layiqdir. O, qüdrətli xalq hərəkatının əzəmətinin Respublikamızın bütün şəhər və rayonlarını bürüdüyünü qeyd edib. Hüseyn Mustafabəyli əlavə edib ki, dekabrın 4-dək davam edən mitinqlər SSRİ-də ən iri miqyaslı kütləvi etiraz aksiyası idi.
Daha sonra Şəki Regional Elmi Mərkəzin Elmi katibi Vəfa Atayeva “Tariximizin şanlı səhifəsi - 17 Noyabr” mövzusu üzrə çıxış edib. Məruzəçi 17 Noyabr tarixinin xalqımızın birliyinin, yenilməzliyinin, iradəsinin sübutu günü olduğunu qeyd edib. Ali Baş Komandan İlham Əliyev və müzəffər ordumuz sayəsində artıq üç ildir ki, Milli Dirçəliş Gününün düşmən əsarətindən azad edilən torpaqlarımızda qeyd edilməsinin bu yenilməzliyin ən bariz nümunəsi olduğunu əlavə edib.

Nov 17, 2023 | 07:00
First, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played, and the memory of our martyrs was commemorated with a minute of silence.
The director of Sheki Regional Scientific Center, PhD in physics, docent Yusif Shukurlu noted that November 17 - National Revival Day, which is one of the main stages of the freedom struggle of our people, played a historical role in the restoration of Azerbaijan's independence. He emphasized that the strengthening of the state independence of Azerbaijan is the main pillar of the Great Leader Haydar Aliyev's ideas, that this factor is the essence of the political course implemented in our country in the last 17 years, and that our independence has been further strengthened with the profound and multifaceted political course of President Ilham Aliyev.
Then, the head of Landscape department, PhD in geo-min Huseyn Mustafabayli, made a speech and said that in 1988, the masses of people flocking to Azadlig Square in the center of Baku raised the first mass protest against the Soviet empire, which kept Azerbaijan in colonial slavery for 70 years. They united like a fist and proved to the whole world that our people deserve to be free. He noted that the greatness of the powerful people's movement covers all cities and regions of our Republic. Huseyn Mustafabayli added that the rallies that lasted until December 4 were the largest mass protest action in the USSR.
Later, Scientific Secretary of Sheki Regional Scientific Center, Vafa Atayeva, spoke on the topic "Glorious page of our history - November 17". The speaker noted that November 17 is the day of proof of the unity, invincibility and will of our people. She added that thanks to our victorious army, Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the celebration of the National Revival Day in our lands freed from enemy slavery is the clearest example of this invincibility.