Noy 16, 2023 | 02:00
shrem.az saytı science.gov.az saytına istinadən xəbər verir ki, AMEA-nın növbəti Ümumi yığıncağının gündəliyi təsdiqlənib Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın növbəti Ümumi yığıncağının keçirilməsi tarixinin müəyyən edilməsi haqqında da müzakirələr aparılıb.
Məsələ ilə əlaqədar çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, son dövrlər bir tərəfdən müasir dünyanın elmi çağırışları, digər tərəfdən ölkənin sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafı ilə şərtlənərək Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında çoxşaxəli islahatlar həyata keçirilməkdədir.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, bu islahatlar beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin milli-ideoloji əsaslar üzərində yenidən qurulması, elmi kadr potensialından daha səmərəli istifadə edilməsi, elmin, dövlətin sosial-iqtisadi, mədəni, xüsusən də ideoloji siyasətinin həyata keçirilməsində daha yaxından iştirakının təmin edilməsi, elmin normativ-hüquqi bazasının yeni elmi idarəetmə mexanizmlərinə uyğunlaşdırılması, elmin populyarlaşdırılması və təbliğinin yeni innovativ meyarlar əsasında təşkil edilməsi, elektron elmin inkişafı, elmi qurumların strukturunun optimallaşdırılması və s. istiqamətləri əhatə edir.
“Qeyd olunan istiqamətlərdə islahatların həyata keçirilməsi üçün son vaxtlar AMEA-nın əsas kollegial icra orqanı olan Rəyasət Heyətində bir çox məsələlər müzakirə edilmiş, müvafiq qərarlar qəbul edilmişdir. Lakin AMEA-nın Nizamnaməsinə əsasən, bir sıra məsələlərə, xüsusən struktur dəyişikliyinə aid müvafiq qərarları qəbul etmək və dövlət orqanları qarşısında vəsatət qaldırmaq hüququ AMEA-nın Ümumi yığıncağının səlahiyyətinə aiddir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb və AMEA-nın növbəti Ümumi yığıncağının keçirilməsi zərurətinin yarandığını söyləyib.
Qeyd edilənləri nəzərə alaraq, AMEA-nın növbəti Ümumi yığıncağının 29 noyabr 2023-cü il tarixində keçirilməsi qərara alınıb və yığıncağın gündəliyi təsdiqlənib.

Nov 16, 2023 | 02:00
shrem.az reports with reference to the website science.gov.az, the next agenda of General meeting of ANAS was affirmed and the discussions were made to define the date for holding the next General meeting of ANAS.
The president of ANAS, academician Isa Habibbayli noted that in recent times, multifaceted reforms are being implemented in Azerbaijan National Academy of Sciences, conditioned by the scientific challenges of the modern world on the one hand, and the socio-economic and cultural-spiritual development of the country on the other hand.
The director of ANAS noted that these reforms are the reconstruction of international scientific cooperation relations on national-ideological bases, the more effective use of the potential of scientific personnel, the provision of closer participation of science in the implementation of the socio-economic, cultural, and especially ideological policy of the state, the new science of the normative-legal base of science adaptation to management mechanisms, organization of popularization and promotion of science based on new innovative criteria, development of electronic science, optimization of the structure of scientific institutions, etc. covers directions.
"Many issues have been discussed and relevant decisions have been made in the Presidium, which is the main collegial executive body of ANAS, for the implementation of reforms in the mentioned directions. However, according to the Statute of ANAS, the right to make appropriate decisions on a number of issues, especially structural changes, and to file petitions before state bodies belongs to the authority of the General Assembly of ANAS", academician Isa Habibbayli pointed out, and holding the next General Assembly of ANAS said that the necessity arose.
Taking into account the above, it was decided to hold the next General meeting of ANAS on November 29, 2023, and the agenda of the meeting was approved.