Noy 07, 2023 | 05:00
07 noyabr 2023-cü il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin akt zalında şəhid ailələri ilə görüş keçirilib.
Tədbirdə Şəki Regional Elmi Mərkəzin əməkdaşları, şəhid ailələri iştirak ediblər.
Şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, f.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlü tədbir iştirakçılarını salamlayıb, Zəfər Günü münasibətilə təbrik edib. O qeyd edib ki, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin tapşırıqlarına uyğun olaraq ölkənin hər yerində şəhid ailələrinə daim diqqət və qayğı göstərilir. Həmçinin şəhid ailələrinin hüquqlarını müdafiə etmək, onların sosial-iqtisadi və mənəvi problemlərinin daha səmərəli həllinə köməklik göstərmək məqsədilə “Yaşat” Fondunun və yerli icra hakimiyyəti orqanlarının strukturlarında “Vətən müharibəsi iştirakçıları və şəhid ailələri ilə işin təşkili şöbəsi”nin yaradılmasının, şöbə müdirinin və böyük məsləhətçinin də qazilərin arasından seçilməsinin şəhid ailələrinə və Vətən müharibəsi iştirakçılarına dövlət qayğısının bariz nümunəsi olduğunu vurğulayıb.
Sonra Zəfər yolunu əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilib.
Daha sonra Şəki Regional Elmi Mərkəzin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Reyhan Mənəfova “Mən şəhid oldum ki Vətən yaşasın” mövzusunda çıxış edib. Natiq çıxışında Vətənin azadlığı, bölünməzliyi, bütövlüyü uğrunda şəhid olan qəhrəman oğullarımızın əziz xatirəsinin xalqımız tərəfindən heç vaxt unudulmayacağını qeyd edib. O, müəllifi olduğu Vətən, şəhidlik zirvəsi, möhtəşəm Zəfər mövzularını əks etdirən “Mən Vətənəm”, “Vətən”, “Vətən qartalı” adlı şeirləri səsləndirib.

Nov 07, 2023 | 05:00
On November 7, 2023, a meeting was held with the families of the martyrs in the assembly hall of Sheki Regional Scientific Center of ANAS.
The employees of Sheki Regional Scientific Center and the families of the martyrs participated in the event.
The memory of our martyrs was commemorated with a minute of silence.
The director of Sheki Regional Scientific Center of ANAS Ph.D. on physics, docent Yusif Shukurlu opened the event and greeted the participants and congratulated them on Victory Day. He noted that in accordance with the instructions of the Supreme Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev, constant attention and care is given to the families of martyrs in all parts of the country. Also, in order to protect the rights of the families of martyrs, to help them solve their socio-economic and moral problems more effectively, the establishment of the "Department for the organization of work with the participants of the Patriotic War and the families of the martyrs" in the structures of the "Yashat" Foundation and local executive authorities, the head of the department and the senior adviser also emphasized that the selection from veterans is a clear example of the state's concern for the families of martyrs and participants of the Patriotic War.
Then a video depicting the Victory Road was shown.
Then Reyhan Manafova, head of the Public Relations Department of Sheki Regional Scientific Center, gave a speech on the topic "I became a martyr so that the Motherland may live." In her speech, the speaker noted that the dear memory of our heroic sons who were martyred for the freedom, indivisibility and integrity of the Motherland will never be forgotten by our people. She sounded the poems "I am the Motherland", "Motherland", "Eagle of the Motherland", reflecting the themes of the Motherland, the peak of martyrdom, and the great Victory.