Noy 07, 2023 | 02:00
07 noyabr 2023-cü il tarixində ADPU-nun Şəki filialında AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin və ADPU-nun Şəki filialının təşkilatçılığı ilə “Tarixi Zəfərimiz Heydər Əliyev siyasətinin təntənəsidir” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə Şəki Regional Elmi Mərkəzin əməkdaşları və ADPU-nun Şəki filialının müəllim və tələbələri iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan ADPU-nun Şəki filialının direktoru, r.e.d., dos. Rafiq Rəsulov tədbir iştirakçılarını salamlayıb, Zəfər Günü münasibətilə təbrik edib, ötən əsrin sonlarında dövlət müstəqilliyini bərpa edən Azərbaycan xalqının tarixin ən mürəkkəb sınaqları ilə üz-üzə qalmasından, Azərbaycanı diz üstündən qaldıraraq inkişaf yoluna çıxaran Ulu öndər Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasətindən və Ali Baş Komandan İlham Əliyevin uğurlu və qətiyyətli addımlarından danışıb.
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, f.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlü çıxışında cənab Prezident İlham Əliyevin ali dövlət vəzifəsində ilk günlərdən başlayaraq nümayiş etdirdiyi yüksək idarəçilik məharətindən, milli maraqlara söykənən daxili və xarici siyasətinin qısa müddətdə xalq arasında böyük rəğbət, sonsuz inam və etibar qazanmasından bəhs edib.
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Tarix, arxeologiya və epiqrafika şöbəsinin baş elmi işçisi, ped.ü.f.d., prof. Firədun İbrahimov “Prezident İlham Əliyevin fəaliyyəti Azərbaycan Dövlətçilik tarixinin şanlı səhifəsidir” mövzusunda məruzə edib. O qeyd edib ki, Ümummilli lider Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasətinin davamı olaraq onun layiqli varisi Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin strateji hədəflərə doğru addımlara start verməsi onun uzaqgörən qərarları, nəticəyə hesablanmış, dünyadakı mövcud reallıqlara, zamanın çağırışlarına adekvat siyasəti sayəsində möhtəşəm qələbənin əldə olunması ilə nəticələndi.
Daha sonra Şəki Regional Elmi Mərkəzin Ekoloji coğrafiya şöbəsinin rəhbəri Yusif Rəhimova söz verilib. Yusif Rəhimov bugünkü Zəfər Gününün onu ikiqat qürurlandırdığını vurğulayıb. Yusif Rəhimov əlavə edib ki, onun hər 3 övladı-Azərbaycan Silahlı Qüvvələri sırasında xidmət göstərən polkovnik Nemət Rəhimov, hərbi jurnalistlər Ruslan Rəhimov və Rəsul Rəhimov II Qarabağ müharibəsində iştirak ediblər. Natiq öz nitqini döyüş bölgəsindən olan fotoşəkillər əsasında davam etdirib.
ADPU-nun Şəki filialının Humanitar fənlər kafedrasının baş müəllimi Rasimə Bəkirova “İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə quruculuq: nəhəng infrastruktur layihələrin reallaşdırılması” başlıqlı məruzəsində dövlət başçısı İlham Əliyevin işğaldan azad olunmuş torpaqlara mütamadi səfərləri, qısa müddət ərzində yüksək infrastrukturun yaradılması, əhalinin böyük qayıdışı kimi mühüm faktları nəzərə çatdırıb.
Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Gənc alim və mütəxəssislər şurası”nın sədri, Ədəbi-mədəni mühit, folklor və etnoqrafiya şöbəsinin kiçik elmi işçisi,Tural Adışirinov “Zəfər Günü bədii ədəbiyyatda” adlı çıxışında qələbədən sonra, son üç ildə Azərbaycan ədəbiyyatında müxtəlif şair və yazıçıların yaradıcılığından Zəfər mövzusunun ana xətt kimi keçdiyini qeyd edib. Bu xüsusda əsasən şeirlərin, poemaların, tarixi romanların, hətta dramaturji əsərlərin də yazıldığını vurğulayıb.
Tədbir məktəblilərin səsləndirdikləri şeir nümunələri ilə davam edib. Şəki şəhər 14 saylı orta məktəbin 4-cü sinif şagirdi Elvina Məmmədli Reyhan Mənəfovanın “Mənim ordum”, Şəki kimya-biologiya liseyinin 6-cı sinif şagirdi Uğur Hüseynov Mehmet Akif Ersoyun “İstiqlal marşı” şeirlərini səsləndiriblər. Şəki şəhər 7 saylı orta məktəbin 6-cı sinif şagirdləri Sevgi Vahabzadə və Ümid Orucov “Qarabağ Azərbaycandır” musiqisini ifa ediblər.

Nov 07, 2023 | 02:00
On November 7, 2023, an event was held at Sheki branch of ASPU with the organization of Sheki Regional Scientific Center of ANAS and Sheki branch of ASPU on the theme "Our historical victory is the celebration of Heydar Aliyev's policy".
Employees of Sheki Regional Scientific Center and teachers and students of Sheki branch of ASPU took part in the event.
The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played, and the memory of our martyrs was commemorated with a minute of silence.
The director of Sheki branch of ASPU, d.m.s., docent Rafiq Rasulov greeted the participants of the event and congratulated them on the occasion of the Victory Day. He spoke about the Azerbaijani people who regained their state independence at the end of the last century, facing the most complex trials in history, the visionary policy of the great leader Heydar Aliyev, who lifted Azerbaijan from its knees and put it on the path of development, and the Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
Director of Sheki Regional Scientific Center of ANAS, Ph.D., dosent Yusif Shukurlu spoke about the high management skills that Mr. President Ilham Aliyev demonstrated from the first days in his high state position, and how his domestic and foreign policy, based on national interests, gained great sympathy, unlimited trust and confidence among the people in a short period of time.
Senior researcher of the Department of History, Archeology and Epigraphy of Sheki Regional Scientific Center of ANAS, PhD on pedagogy, prof. Firadun Ibrahimov gave a report on "The activity of President Ilham Aliyev is a glorious page in the history of Azerbaijan Statehood". He noted that as a continuation of the national leader Heydar Aliyev's visionary policy, his worthy successor, Supreme Commander Ilham Aliyev started steps towards strategic goals, which resulted in the achievement of a great victory thanks to his visionary decisions, results-oriented policies, adequate to the current realities of the world and the challenges of the time. .
Then Yusif Rahimov, the head of the Ecological Geography Department of Sheki Regional Scientific Center emphasized that today's Victory Day makes him doubly proud. Yusif Rahimov added that all 3 of his children - Colonel Nemat Rahimov, serving in the Azerbaijan Armed Forces, military journalists Ruslan Rahimov and Rasul Rahimov participated in the Second Karabakh War. The speaker continued his speech based on photographs from the war zone.
Rasima Bekirova, head teacher of the Department of Humanities of Sheki branch of ADPU, in her report entitled "Construction in territories freed from occupation: realization of huge infrastructure projects", highlighted important facts such as the regular visits of the head of state Ilham Aliyev to the lands freed from occupation, the creation of high infrastructure in a short period of time, and the large return of the population.
Tural Adishirinov, junior researcher of the Literary-Cultural Environment, Folklore and Ethnography Department of Sheki Regional Scientific Center, noted that the theme of Victory has been the main theme in the works of different poets and writers in the last three years in Azerbaijani literature. He emphasized that poems, poems, historical novels and even dramatic works were written in this regard.
The event continued with examples of poems sounded by students. Elvina Mammadli- a 4th-grade student of Shaki city secondary school No. 14 sounded Reyhan Manafova’s "My Army", Ugur Huseynov- a 6th-grade student of Sheki Chemistry-Biology High School sounded Mehmet Akif Ersoy's "Independence March". Sevgi Vahabzadeh and Umid Orujov, students of the 6th grade of secondary school No. 7 of Shaki city performed the music "Karabakh is Azerbaijan".