Noy 04, 2023 | 04:00
Noyabrın 4-də AMEA-nın Rəyasət Heyəti və A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Vətən müharibəsində qazanılmış qələbənin 3 illiyinə həsr olunmuş “Zəfərdən-zəfərə: Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün tam təmin edilməsi Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev siyasətinin təntənəsidir” mövzusunda elmi konfrans keçirilib. Konfransa Şəki Regional Elmi Mərkəzin direktoru Yusif Şükürlü onlayn qoşulub.
shrem.az AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, əvvəlcə Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan Vətən övladlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Tədbiri açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycan xalqı və dövləti həm 44 günlük Vətən müharibəsində, həm də ondan sonrakı ötən 3 il ərzində Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin liderliyində zəfərdən-zəfərə doğru irəliləyib, hərbi və diplomatik müstəvidə tarixi qələbələr əldə edib.
Müstəqil və güclü Azərbaycanın lideri, Prezident İlham Əliyevin siyasi və diplomatik şücaəti və Azərbaycan Ordusunun qəhrəmanlığı sayəsində 30 illik işğala son qoyulduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli Şuşada Dövlət Bayrağımızın ucaldılması ilə Böyük Qələbənin təmin edildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, ermənilərin illərdən bəri uydurduğu “böyük Ermənistan”, “güclü erməni ordusu”, “keçilməz Ohanyan səddi” kimi miflər və onların havadarlarının məkrli planları cəmi 44 günə Azərbaycan əsgərinin şücaəti ilə birdəfəlik darmadağın edildi.
Sonra konfransda AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun baş direktoru professor Kərim Şükürovun “Azərbaycan tarixinin İlham Əliyev epoxası”, AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun baş direktoru professor İlham Məmmədzadənin “Qələbə və İlham Əliyevin liderlik fəlsəfəsi”, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun icraçı direktoru tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətlinin “Vətən müharibəsində qələbəmiz və tarixi yaddaş”, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi filologiya elmləri doktoru Mərziyə Nəcəfovanın “Ədəbiyyatımızda Vətən müharibəsi: Zəfər sevincləri” və AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun Azərbaycanın hərb tarixi elmi qrupunun rəhbəri, tarix elmləri doktoru Mehman Süleymanovun “Xalq, dövlət və ordunun tarixi Zəfəri” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

Nov 04, 2023 | 04:00
On November 4, a scientific conference dedicated to the 3rd anniversary of the victory in the Patriotic War was held under the joint organization of the Presidium of ANAS and the Institute of History named after A.A. Bakikhanov on the topic "From Victory to Victory: The complete guarantee of Azerbaijan's territorial integrity is the celebration of the policy of the Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev". . Director of Sheki Regional Scientific Center Yusif Shukurlu joined the conference online.
shrem.az reports with reference to AZERTAC that first, the memory of the sons of the Motherland, who were martyred for the independence and territorial integrity of Azerbaijan, was commemorated with a minute of silence. Then the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was sounded.
Academician Isa Habibbayli, President of ANAS, who opened the event, said that the people and state of Azerbaijan have progressed from victory to victory during the 44-day Patriotic War and during the past 3 years after it, under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, and history at the military and diplomatic level.
Academician Isa Habibbeyli said that thanks to the political and diplomatic courage of the independent and strong leader of Azerbaijan, President Ilham Aliyev and the heroism of the Azerbaijani Army, the 30-year occupation was ended and the Great Victory was ensured by the raising of our National Flag in Shusha. He noted that myths such as "great Armenia", "strong Armenian army", "impassable Ohanyan barrier" invented by Armenians over the years and the insidious plans of their patrons were destroyed once and for all by the bravery of Azerbaijani soldiers in just 44 days.
Then, at the conference, "Ilham Aliyev era of Azerbaijani history" by professor Karim Shukurov, director general of the Institute of History named after A.A. Bakikhanov of ANAS, "Victory and leadership philosophy of Ilham Aliyev" by professor Ilham Mammadzadeh, director general of the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS, executive director of the Institute of Philosophy and Sociology "Our victory in the Patriotic War and historical memory" by Dr. Eynulla Madatli, senior researcher of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, "The Patriotic War in our Literature: Joys of Victory" by Dr. Marziya Najafova, senior researcher of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, and the military history of Azerbaijan of the Institute of History named after A.A. Bakikhanov of ANAS the head of the scientific group, Doctor of History Mehman Suleymanov's reports on "Historical Victory of the People, the State and the Army" were heard.