Okt 31, 2023 | 09:00
shrem.az saytı science.gov.az saytına istinadən xəbər verir, Akademik Zərifə xanım Əliyeva zəngin elmi irsi ilə Azərbaycan oftalmologiya elminin inkişafında, bu sahədə elmi məktəbin yaranmasında və kadr hazırlığında mühüm xidmətlər göstərib. Zərifə xanım həm də görkəmli ictimai xadim kimi Ulu Öndərin apardığı böyük dövlətçilik fəaliyyətinə daim dəstək verib.
Bu sözləri AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Görmənin fiziologiyası və peşə patologiyaları: fundamental və tətbiqi aspektlər” mövzusunda beynəlxalq konfransın və Azərbaycan Fizioloqlarının VI Konqresinin açılış mərasimində çıxışı zamanı deyib.
2023-cü ilin Prezident İlham Əliyev tərəfindən “Heydər Əliyev İli” elan olunduğunu xatırladan akademik İsa Həbibbəyli il boyu ölkəmizdə və xaricdə, eləcə də AMEA-da görkəmli dövlət xadiminə, akademik Zərifə xanım Əliyevaya həsr olunmuş silsilə tədbirlərin keçirildiyini və bu tədbirlərin böyük elmi-mədəni hadisələrlə, Azərbaycanın taleyüklü məsələləri ilə daha da yaddaqalan olduğunu bildirib.
“Konfransın keçirildiyi günlər Azərbaycanın çoxəsrlik tarixinin nadir hadisələrinin baş vediyi günlərə təsadüf edir”, - deyə bildirən natiq Prezident İlham Əliyevin prinsipial mövqeyi və diplomatik fəaliyyəti sayəsində tarixi ədalətin qələbə çaldığını və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün, suverenliyinin tam bərpa edildiyini vurğulayıb. Bu gün üçrəngli Dövlət Bayrağımızın Qarabağda, ölkəmizin hər yerində vüqarla dalğalandığını deyib.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ailəsindəki ən önəmli həyat prinsipi xalqa, millətə xidmət və sədaqət olub. Qeyd edib ki, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva da Ulu Öndərin ideyalarını böyük əzm və məharətlə həyata keçirir, humanizm və insanpərvərlik ideallarını rəhbər tutaraq ölkəmizdə ictimai-sosial, mədəni sahələrdə genişmiqyaslı layihələrə rəhbərlik edir.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyləri çərçivəsində keçirilən tədbirlər dövlət başçısı, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazanılmış böyük dövlətçilik zəfərlərinin ictimai siyasi mahiyyətini tam mənası ilə ortaya qoymuşdur.
Çıxışının sonunda AMEA prezidenti tədbirdə səslənəcək fikirlərin elmimizin inkişafına müsbət töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.

Oct 31, 2023 | 09:00
shrem.az site reports with reference to science.gov.az site, Academician Zarifa Aliyeva, with her rich scientific heritage, rendered important services in the development of the science of ophthalmology in Azerbaijan, in the establishment of a scientific school in this field, and in personnel training. Mrs. Zarifa, as a prominent public figure, has always supported the great statesmanship activities of the Great Leader.
These words were said by the president of ANAS, academician Isa Habibbeyli, during his speech at the opening ceremony of the international conference on "Physiology of vision and occupational pathologies: fundamental and applied aspects" and the VI Congress of Azerbaijan Physiologists. Recalling that 2023 was declared by President Ilham Aliyev as the "Year of Heydar Aliyev", academician Isa Habibbeyli said that a series of events dedicated to the outstanding statesman, academician Zarifa Aliyeva, were held throughout the year in our country and abroad, as well as in ANAS, and these events had a great scientific and cultural impact. He said that it is even more memorable with the events and fateful issues of Azerbaijan.
"The days of the conference coincide with the days of rare events in the centuries-old history of Azerbaijan," said the speaker, emphasizing that due to the principled position and diplomatic activity of President Ilham Aliyev, historical justice won and the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan were fully restored. He said that today our tricolor State Flag is flying proudly in Karabakh and everywhere in our country.
The head of ANAS emphasized that the most important life principle in the family of National Leader Heydar Aliyev was service and loyalty to the people and the nation. He noted that the First Vice-President Mehriban Aliyeva also implements the Great Leader's ideas with great perseverance and skill, leads large-scale projects in social, social and cultural fields in our country, guided by the ideals of humanism and humanitarianism.
Academician Isa Habibbayli said that the events held within the framework of the 100th anniversaries of the Great Leader Heydar Aliyev and Academician Zarifa Aliyeva fully revealed the social and political essence of the great statehood victories won under the leadership of the head of state, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
At the end of his speech, the President of ANAS expressed his belief that the ideas that will be voiced at the event will make a positive contribution to the development of our science.