Okt 31, 2023 | 09:00
shrem.az saytı science.gov.az saytına istinadən xəbər verir, Akademik Zərifə xanım Əliyeva zəngin elmi irsi ilə Azərbaycan oftalmologiya elminin inkişafında, bu sahədə elmi məktəbin yaranmasında və kadr hazırlığında mühüm xidmətlər göstərib. Zərifə xanım həm də görkəmli ictimai xadim kimi Ulu Öndərin apardığı böyük dövlətçilik fəaliyyətinə daim dəstək verib.
Bu sözləri AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Görmənin fiziologiyası və peşə patologiyaları: fundamental və tətbiqi aspektlər” mövzusunda beynəlxalq konfransın və Azərbaycan Fizioloqlarının VI Konqresinin açılış mərasimində çıxışı zamanı deyib.
2023-cü ilin Prezident İlham Əliyev tərəfindən “Heydər Əliyev İli” elan olunduğunu xatırladan akademik İsa Həbibbəyli il boyu ölkəmizdə və xaricdə, eləcə də AMEA-da görkəmli dövlət xadiminə, akademik Zərifə xanım Əliyevaya həsr olunmuş silsilə tədbirlərin keçirildiyini və bu tədbirlərin böyük elmi-mədəni hadisələrlə, Azərbaycanın taleyüklü məsələləri ilə daha da yaddaqalan olduğunu bildirib.
“Konfransın keçirildiyi günlər Azərbaycanın çoxəsrlik tarixinin nadir hadisələrinin baş vediyi günlərə təsadüf edir”, - deyə bildirən natiq Prezident İlham Əliyevin prinsipial mövqeyi və diplomatik fəaliyyəti sayəsində tarixi ədalətin qələbə çaldığını və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün, suverenliyinin tam bərpa edildiyini vurğulayıb. Bu gün üçrəngli Dövlət Bayrağımızın Qarabağda, ölkəmizin hər yerində vüqarla dalğalandığını deyib.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ailəsindəki ən önəmli həyat prinsipi xalqa, millətə xidmət və sədaqət olub. Qeyd edib ki, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva da Ulu Öndərin ideyalarını böyük əzm və məharətlə həyata keçirir, humanizm və insanpərvərlik ideallarını rəhbər tutaraq ölkəmizdə ictimai-sosial, mədəni sahələrdə genişmiqyaslı layihələrə rəhbərlik edir.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyləri çərçivəsində keçirilən tədbirlər dövlət başçısı, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazanılmış böyük dövlətçilik zəfərlərinin ictimai siyasi mahiyyətini tam mənası ilə ortaya qoymuşdur.
Çıxışının sonunda AMEA prezidenti tədbirdə səslənəcək fikirlərin elmimizin inkişafına müsbət töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.

Окт 31, 2023 | 09:00
Как сообщает сайт shrem.az со ссылкой на сайт science.gov.az, академик Зарифа Алиева своим богатым научным наследием оказала важные услуги в развитии офтальмологической науки в Азербайджане, в создании научной школы в этой области, и в подготовке кадров. Госпожа Зарифа, как видный общественный деятель, всегда поддерживала великую государственную деятельность Великого Вождя.
Такие слова сказал президент НАНА, академик Иса Габиббейли во время своего выступления на церемонии открытия Международной конференции «Физиология зрения и профессиональные патологии: фундаментальные и прикладные аспекты» и VI съезда физиологов Азербайджана.
Напомнив, что 2023 год был объявлен президентом Ильхамом Алиевым «Годом Гейдара Алиева». Академик Иса Габиббейли сообщил, что в течение года в нашей стране и за рубежом был проведен ряд мероприятий, посвященных выдающемуся государственному деятелю, академику Зарифе Алиевой. Как и в НАНА, и эти события имели большое научное и культурное влияние. Он сказал, что они еще более памятны событиями и судьбоносными проблемами Азербайджана.
«Дни конференции совпадают с днями редких событий в многовековой истории Азербайджана», – сказал спикер, подчеркнув, что благодаря принципиальной позиции и дипломатической деятельности президента Ильхама Алиева восторжествовала историческая справедливость, территориальная целостность и суверенитет Азербайджана был полностью восстановлен. Он сказал, что сегодня наш трехцветный Государственный флаг гордо реет в Карабахе и повсюду в нашей стране.
Глава НАНА подчеркнул, что важнейшим жизненным принципом в семье Общенационального лидера Гейдара Алиева является служение и верность народу и нации. Он отметил, что Первый вице-президент Мехрибан Алиева также с большим упорством и мастерством реализует идеи Великого вождя, руководит масштабными проектами в социальной, социально-культурной сферах в нашей стране, руководствуясь идеалами гуманизма.
Академик Иса Габиббейли заявил, что мероприятия, проведенные в рамках 100-летия Великого вождя Гейдара Алиева и академика Зарифы Алиевой, в полной мере раскрыли общественно-политическую суть великих побед государственности, одержанных под руководством главы государства, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева.
В завершение своего выступления президент НАНА выразил уверенность, что идеи, которые будут озвучены на мероприятии, внесут положительный вклад в развитие нашей науки.