Okt 30, 2023 | 11:00
27 oktyabr 2023-cü il tarixində ŞREM-in Tarix, arxeologiya və epiqrafika şöbəsinin əməkdaşı Habil Xəlilov Türkiyə Cümhuriyyətinin Malatya şəhərində düzənlənən “Cumhuriyyetin 100. Yılında Türkiyede din ve hayat” Beynəlxalq elmi konfransında “Çarlık Rusiyası ve Sovyet Rusiyasının ilk dönemlerinde dini siyaset ve onun kuzey Azerbaycanın Şeki şehrinde dini hayata etkisi” mövzusunda, Tarix, arxeologiya və epiqrafika şöbəsinin elmi işçisi Elşən Abdurahmanov və həmin şöbənin əməkdaşı Habil Xəlilovun həmmüəllif olduqları tezislə çıxış edib.
Məruzəçi istər çar Rusiyası, istərsə də sovet Rusiyası dövründə aparılan siyasətin Azərbaycanın siyasi, iqtisadi və dini həyatına təsiri ilə bağlı tədqiqatın elmi əsərlər, qəzet və arxiv materialları, eləcə də din xadimlərinin şəxsi arxivindən əldə edilmiş materiallar əsasında aparıldığından danışıb, eyni zamanda sovet Rusiyası dönəmində məscid və mədrəsələrin fəaliyyətinin məhdudlaşdırılması, “Elmi ateizm”in təbliğ olunması, dinə və din xadimlərinə qarşı radikal münasibətin olması kimi məsələlərin tədqiqata cəlb edildiyini diqqətə çatdırıb.

Oct 30, 2023 | 11:00
On October 27, 2023, Habil Khalilov, an employee of the Department of History, Archeology and Epigraphy of SRSC, spoke at the International Scientific Conference "Religion and Life in Turkey in the 100th Year of the Republic" held in Malatya, Republic of Turkey, "Religious politics and its influence in the early periods of the Tsarist Russia and Soviet Russia" Elshan Abdurahmanov, a scientific worker of the Department of History, Archeology and Epigraphy, and Habil Khalilov, a member of the same department, delivered a thesis on the topic of "Effect on religious life in the city of Sheki, Azerbaijan".
The speaker said that the research on the impact of the policies carried out during the period of the Tsarist Russia and Soviet Russia on the political, economic and religious life of Azerbaijan was conducted on the basis of scientific works, newspaper and archival materials, as well as materials obtained from the personal archives of religious figures and pointed out that issues such as limiting the activity of madrasahs, promoting "Scientific atheism", and having a radical attitude towards religion and religious figures were involved in the research.