Okt 17, 2023 | 12:41
12 oktyabr 2023-cü il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Ədəbi-mədəni mühit, folklor və etnoqrafiya” şöbəsinin əməkdaşları – şöbə rəhbəri İradə Yusifova, elmi işçi Tural Adışirinov Şəki rayonunun Aşağı Küngüt, Çapağan, Küdürlü kəndlərində ekspedisiyada olublar.
Mərkəzin əməkdaşları Küdürlü kənd icra nümayəndəsi Xəyyam İbrahimov və Aşağı Küngüt-Çapağan icra nümayəndəsinin müavini Azər Səmədli ilə görüşüb, onlardan kənd əhalisi, əhalinin ümumi məşğuliyyəti haqqında məlumat əldə ediblər. Daha sonra Elmi Mərkəzin əməkdaşları tərəfindən Küdürlü Ümumi kənd orta məktəbinin tədris işləri üzrə direktor müavini Məlakət İmamova, kənd müəllimləri - Röya Qocayeva, Aysel Süleymanova, Pərvanə Alxasova ilə, həmçinin Aşağı Küngüt kənd sakinlərindən - Ayaz Qurbanov, Məmməd İsmayılov, Səlamət Səmədova, DOST MMC-nin sosial işçisi Vüsal Kərimov, Çapağan kənd ağsaqqalı Hikmət Lətifovla geniş söhbətlər aparılıb.

Oct 17, 2023 | 12:41
On October 12, 2023, the employees of the "Literary-cultural environment, folklore and ethnography" department of Sheki Regional Scientific Center of ANAS - head of the department Irada Yusifova and researcher Tural Adishirinov visited the villages of Ashaghi Kungut, Chapagan, Kudurlu of the Sheki region.
The employees of the center met with Khayyam Ibrahimov, executive representative of Kudurlu village and Azer Samadli, deputy executive representative of Ashagi Kungut-Chapagan, and obtained information about the population of the village and the general occupation of the population. Later, by the staff of Scientific Center, Malakat Imamova, deputy director for educational affairs of Kudurlu General Village Secondary School, with village teachers - Roya Gojayeva, Aysel Suleymanova, Parvana Alkhasova, as well as residents of Ashagi Kungut village - Ayaz Gurbanov, Mammad Ismayilov, Salamat Samadova, DOST LLC- extensive conversations were held with Vusal Karimov, the social worker of the village of Chapagan, and Hikmat Latifov, the elder of Chapagan village.