Okt 16, 2023 | 12:00
16 oktyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, filologiya elmləri doktoru, akademik, Azərbaycan Respublikasının əməkdar elm xadimi, AMEA-nın həqiqi üzvü İsa Həbibbəylinin 74 yaşı tamam olur. Bu münasibətlə AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, f.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlü və ŞREM-in kollektivi adından akademik İsa Həbibbəylini təbrik edir, ona sağlıqlı və uzun ömür, elmi fəaliyyətində uğurlar arzulayırıq.
Həbibbəyli İsa Əkbər oğlu 16 oktyabr 1949-cu ildə Naxçıvan MR Şərur rayonunun Danzik kəndində anadan olub. 1971-ci ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti) Naxçıvan Filialını “Azərbaycan dili və ədəbiyyatı” ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirib. 1971-1975-ci illərdə Naxçıvan MR Şərur rayonunun Danzik kənd məktəbində əmək fəaliyyətinə başlayıb. 1975-1996-cı illərdə Naxçıvan Dövlət Universitetində elmi-pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olub, Tələbə Elmi Cəmiyyətinin sədri (1968-1971, 1975-1990), 1991-1996-cı illərdə elmi işlər üzrə prorektor işləyib, 1996-2013-cü illərdə həmin universitetin rektoru olub. 2013-2019-cu illərdə AMEA-nın vitse-prezidenti, 2019-2021-ci illərdə birinci vitse-prezidenti, 2021-2022-ci illərdə vitse-prezidenti olub. 2022-ci ilin oktyabrın 25-də AMEA-nın Ümumi yığıncağında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti seçilərək, 26 oktyabr 2022-ci il tarixində ölkə başçısı tərəfindən bu vəzifəyə təsdiqlənib.
AR “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına (1999), “Şöhrət” (2007), “Şərəf” (2009), 1-ci dərəcəli “Vətənə xidmətə görə” (2019) ordenlərinə, AYB-nin “Rəsul Rza mükafatı”na, Beynəlxalq Türk Akademiyasının qızıl, gümüş medallarına və digər medallara, “Tələbələrin elmi tədqiqat işlərinin ən yaxşı təşkilin görə” döş nişanına layiq görülüb. Oksford Universitetinin “Elmdə ad” və Beynəlxalq Sokrat mükafatlarının laureatıdır.
Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun (1999), Dünya Azərbaycanlılarının Əlaqələndirmə Şurasının üzvü (2001), Beynəlxalq İnformasiyalaşdırma Akademiyasının (2006) və Beynəlxalq Çingiz Aytmatov Akademiyasının həqiqi üzvü (2018), Sankt-Peterburq (2015) və Cənubi Rusiya universitetlərinin (2017), Daşkənd Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin (2021) fəxri doktorudur.

Окт 16, 2023 | 12:00
16 октября 2023 года президенту Национальной академии наук Азербайджана, доктору филологических наук, академику, заслуженному деятелю науки Азербайджанской Республики, действительному члену НАНА Исе Габиббейли исполняется 74 года. По этому поводу директор Шекинского РЦН Юсифа Шукюрлу от своего имени и от имени сотрудников Центра поздравил академика Ису Габиббейли, пожелал ему здоровья и долгих лет жизни, успехов в научной деятельности.
Габиббейли Иса Акпер оглы родился 16 октября 1949 года в селе Данзик Шарурского района Нахичеванской АР. В 1971 году окончил Нахичеванский филиал Азербайджанского государственного педагогического института (ныне Азербайджанский государственный педагогический университет) с отличием по специальности «Азербайджанский язык и литература». В 1971-1975 годах начал работать в школе села Данцик Шарурского района Нахичеванской АР. В 1975-1996 годах занимался научно-педагогической деятельностью в Нахичеванском государственном университете, был председателем Студенческого научного общества (1968-1971, 1975-1990 годы), в 1991-1996 годах работал проректором по научной работе, в 1996-2013 годах возглавлял этот же ВУЗ, был ректором. Он был вице-президентом НАНА в 2013-2019 годах, первым вице-президентом в 2019-2021 годах и вице-президентом в 2021-2022 годах. 25 октября 2022 года на Генеральной ассамблее НАНА он был избран президентом Национальной академии наук Азербайджана и утвержден на эту должность главой страны 26 октября 2022 года.
Награжден орденами Азербайджанской Республики «Почетный учёный» (1999 г.), «Слава» (2007 г.), «Честь» (2009 г.), «За заслуги перед страной» 1-й степени (2019 г.), «Премией Расула Резы» Союза писателей Азербайджана, золотыми и серебряными медалями Международной Турецкой академии и другие медалями, нагрудным знаком «За лучшую организацию научно-исследовательской работы студентов». Он является лауреатом премии Оксфордского университета «Имя в науке» и Международной премии Сократа.
Член Высшего института культуры, языка и истории имени Ататюрка (1999 г.), член Координационного совета азербайджанцев мира (2001 г.), Действительный член Международной академии информатизации (2006 г.) и Международной академии Чингиза Айтматова (2018 г.), Санкт-Петербургского (2015 г.) и Южно-Российского университетов (2017 г.), является почетным доктором Ташкентского университета узбекского языка и литературы (2021 г.).