Okt 16, 2023 | 12:00
16 oktyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, filologiya elmləri doktoru, akademik, Azərbaycan Respublikasının əməkdar elm xadimi, AMEA-nın həqiqi üzvü İsa Həbibbəylinin 74 yaşı tamam olur. Bu münasibətlə AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, f.ü.f.d., dos. Yusif Şükürlü və ŞREM-in kollektivi adından akademik İsa Həbibbəylini təbrik edir, ona sağlıqlı və uzun ömür, elmi fəaliyyətində uğurlar arzulayırıq.
Həbibbəyli İsa Əkbər oğlu 16 oktyabr 1949-cu ildə Naxçıvan MR Şərur rayonunun Danzik kəndində anadan olub. 1971-ci ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti) Naxçıvan Filialını “Azərbaycan dili və ədəbiyyatı” ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirib. 1971-1975-ci illərdə Naxçıvan MR Şərur rayonunun Danzik kənd məktəbində əmək fəaliyyətinə başlayıb. 1975-1996-cı illərdə Naxçıvan Dövlət Universitetində elmi-pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olub, Tələbə Elmi Cəmiyyətinin sədri (1968-1971, 1975-1990), 1991-1996-cı illərdə elmi işlər üzrə prorektor işləyib, 1996-2013-cü illərdə həmin universitetin rektoru olub. 2013-2019-cu illərdə AMEA-nın vitse-prezidenti, 2019-2021-ci illərdə birinci vitse-prezidenti, 2021-2022-ci illərdə vitse-prezidenti olub. 2022-ci ilin oktyabrın 25-də AMEA-nın Ümumi yığıncağında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti seçilərək, 26 oktyabr 2022-ci il tarixində ölkə başçısı tərəfindən bu vəzifəyə təsdiqlənib.
AR “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına (1999), “Şöhrət” (2007), “Şərəf” (2009), 1-ci dərəcəli “Vətənə xidmətə görə” (2019) ordenlərinə, AYB-nin “Rəsul Rza mükafatı”na, Beynəlxalq Türk Akademiyasının qızıl, gümüş medallarına və digər medallara, “Tələbələrin elmi tədqiqat işlərinin ən yaxşı təşkilin görə” döş nişanına layiq görülüb. Oksford Universitetinin “Elmdə ad” və Beynəlxalq Sokrat mükafatlarının laureatıdır.
Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun (1999), Dünya Azərbaycanlılarının Əlaqələndirmə Şurasının üzvü (2001), Beynəlxalq İnformasiyalaşdırma Akademiyasının (2006) və Beynəlxalq Çingiz Aytmatov Akademiyasının həqiqi üzvü (2018), Sankt-Peterburq (2015) və Cənubi Rusiya universitetlərinin (2017), Daşkənd Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin (2021) fəxri doktorudur.

Oct 16, 2023 | 12:00
On October 16, 2023, President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, doctor of philological sciences, academician, honored scientist of the Republic of Azerbaijan, full member of ANAS, Isa Habibbayli is 74 years old. On this occasion, director of Sheki Regional Scientific Center of ANAS, Ph.D. on physics, docent Yusif Shukurlu and the staff of SRSC congratulate academician Isa Habibbayli, wish him a healthy and long life, and success in his scientific activities.
Habibbayli Isa Akbar was born on October 16, 1949 in Danzik village of Sharur district of Nakhchivan MR. In 1971, he graduated from the Nakhchivan Branch of the Azerbaijan State Pedagogical Institute (now Azerbaijan State Pedagogical University) with a diploma of distinction in the specialty "Azerbaijani language and literature". In 1971-1975, he started working in Danzik village school of Sharur district of Nakhchivan MR. In 1975-1996, he was engaged in scientific-pedagogical activities at Nakhchivan State University, the chairman of the Student Scientific Society (1968-1971, 1975-1990), in 1991-1996 he worked as the vice-rector for scientific affairs, in 1996-2013 he was the head of the same university. He was the vice-president of ANAS in 2013-2019, first vice-president in 2019-2021, and vice-president in 2021-2022. On October 25, 2022, he was elected the president of the Azerbaijan National Academy of Sciences at the General Assembly of ANAS, and was approved for this position by the head of the country on October 26, 2022.
AR "Honorary Scientist" (1999), "Glory" (2007), "Honor" (2009), 1st degree "For Service to the Country" (2019) orders, "Rasul Rza Award" of the AWU. He was awarded the gold and silver medals of the International Turkish Academy and other medals, the badge "For the best organization of students' scientific research works". He is a laureate of Oxford University's "Name in Science" and International Socrates awards.
Member of the Ataturk Culture, Language and History Higher Institution (1999), Member of the Coordinating Council of World Azerbaijanis (2001), Full member of the International Informatization Academy (2006) and International Chingiz Aitmatov Academy (2018), University of St. Petersburg (2015) and Southern Russia University (2017) ), is an honorary doctor of Tashkent University of Uzbek Language and Literature (2021).