Okt 10, 2023 | 02:00
shrem.az science.gov.az saytına istinadən xəbər verir ki, Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın elmi tədqiqat institutlarında və respublikanın digər elm və ali təhsil müəssisələrində 2023-cü ildə yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatların hazırlanması haqqında müzakirələr aparılıb.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 2023-cü ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair müzakirələr əvvəlcə müəssisənin şöbələrində və laboratoriyalarında aparılacaq və daha sonra elmi şuraların iclaslarında müzakirə olunacaq. Növbəti mərhələdə müzakirələrin AMEA-nın elmi bölmələrində aparılacağını bildirən akademik İsa Həbibbəyli hesabatların 2024-cü ilin yanvar ayında AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclaslarında yekunlaşdırılacağını söyləyib.
Hesabatların ölkə başçısının Fərman və sərəncamlarının, AR Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarının, Dövlət proqramlarının icrası, AMEA-nın Ümumi yığıncağının 16 mart 2023-cü il tarixli qərarının icrası, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrası, ölkənin müdafiə qüdrətinin artırılması ilə bağlı görülən işlər, elektron xidmətlər üzrə göstəricilər (elmi müəssisənin veb-səhifələrinin vəziyyəti, elmi jurnalların elektron bazasının və Google Scholar və ya digər elmi bazalarda əməkdaşların profillərinin yaradılmasi, DOİ-lərdən istifadə və s.), elmin populyarlaşdırılması, təbliği və təşviqi istiqamətində görülmüş işlər, mühüm elmi nəticələr və təltiflər istiqamətində hazırlanacağını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli hesabatların, həmçinin elektron formada - müvafiq sxemlər, qrafiklər, fotoşəkillər və digər illüstrasiyalarla müşayiət olunmaqla və nəzəri-praktiki əhəmiyyəti şərh edilməklə təqdim edilməsinin nəzərdə tutulduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, elektron xidmətlər şəbəkəsinin istifadəsi genişlənmədən fundamental elmi nəticələrin dünyaya çıxarılması mümkün deyildir.

Oct 10, 2023 | 02:00
shrem.az reports with reference to the science.gov.az website that at the meeting of the Presidium, discussions were held on the preparation of reports on the results of scientific research work carried out in 2023 in scientific research institutes of ANAS and other scientific and higher education institutions of the republic.
Academician Isa Habibbeyli, President of ANAS, said that discussions on the results of scientific research conducted in 2023 will be held first in the departments and laboratories of the institution, and then discussed at meetings of scientific councils. In the next stage, academician Isa Habibbayli stated that the discussions will be held in the scientific departments of ANAS and said that the reports will be finalized in the meetings of the Presidium of ANAS in January 2024.
Reports on the implementation of decrees and orders of the head of the country, decisions and orders of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, implementation of state programs, implementation of the decision of the General meeting of ANAS dated March 16, 2023, provided for in the "Development program of the Azerbaijan National Academy of Sciences for 2020-2025" the implementation of measures, the work done on increasing the defense power of the country, indicators on electronic services (the status of the web pages of the scientific institution, the creation of the electronic database of scientific journals and the profiles of employees in Google Scholar or other scientific databases, the use of DOIs, etc.), said that it will be prepared in the direction of the works done in the direction of popularization, promotion and promotion of science, important scientific results and awards.
Academician Isa Habibbeyli said that it is planned to present the reports in electronic form - accompanied by relevant schemes, graphs, photos and other illustrations and commenting on their theoretical and practical importance. He noted that without expanding the use of the electronic services network, it is impossible to bring fundamental scientific results to the world.