Okt 10, 2023 | 02:00
shrem.az science.gov.az saytına istinadən xəbər verir ki, Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın elmi tədqiqat institutlarında və respublikanın digər elm və ali təhsil müəssisələrində 2023-cü ildə yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatların hazırlanması haqqında müzakirələr aparılıb.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 2023-cü ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair müzakirələr əvvəlcə müəssisənin şöbələrində və laboratoriyalarında aparılacaq və daha sonra elmi şuraların iclaslarında müzakirə olunacaq. Növbəti mərhələdə müzakirələrin AMEA-nın elmi bölmələrində aparılacağını bildirən akademik İsa Həbibbəyli hesabatların 2024-cü ilin yanvar ayında AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclaslarında yekunlaşdırılacağını söyləyib.
Hesabatların ölkə başçısının Fərman və sərəncamlarının, AR Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarının, Dövlət proqramlarının icrası, AMEA-nın Ümumi yığıncağının 16 mart 2023-cü il tarixli qərarının icrası, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrası, ölkənin müdafiə qüdrətinin artırılması ilə bağlı görülən işlər, elektron xidmətlər üzrə göstəricilər (elmi müəssisənin veb-səhifələrinin vəziyyəti, elmi jurnalların elektron bazasının və Google Scholar və ya digər elmi bazalarda əməkdaşların profillərinin yaradılmasi, DOİ-lərdən istifadə və s.), elmin populyarlaşdırılması, təbliği və təşviqi istiqamətində görülmüş işlər, mühüm elmi nəticələr və təltiflər istiqamətində hazırlanacağını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli hesabatların, həmçinin elektron formada - müvafiq sxemlər, qrafiklər, fotoşəkillər və digər illüstrasiyalarla müşayiət olunmaqla və nəzəri-praktiki əhəmiyyəti şərh edilməklə təqdim edilməsinin nəzərdə tutulduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, elektron xidmətlər şəbəkəsinin istifadəsi genişlənmədən fundamental elmi nəticələrin dünyaya çıxarılması mümkün deyildir.

Окт 10, 2023 | 02:00
Как сообщает shrem.az со ссылкой на сайт science.gov.az, на заседании Президиума были обсуждены вопросы подготовки отчетов о результатах научно-исследовательской работы, проведенной в 2023 году в научно-исследовательских институтах НАНА и других научных учреждениях, а также высших учебных заведениях республики.
Президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что обсуждения результатов научных исследований, проведенных в 2023 году, будут проходить сначала в отделах и лабораториях учреждения, а затем обсуждаться на заседаниях ученых советов. На следующем этапе академик Иса Габиббейли заявил, что обсуждения пройдут в научных отделах НАНА, и сообщил, что отчеты будут доработаны на заседаниях Президиума НАНА в январе 2024 года.
Отчеты о выполнении указов и распоряжений главы страны, постановлений и распоряжений Кабинета Министров Азербайджанской Республики, реализации государственных программ, реализации решения Общего собрания НАНА от 16 марта 2023 года, предусмотренные «Программой развития Национальной академии наук Азербайджана на 2020-2025 годы», проделанная работа по повышению обороноспособности страны, показатели по электронным услугам (статус веб-страниц научного учреждения, создание электронной базы данных научных журналов и профилей сотрудников в Google Scholar или других научных базах данных, использование DOI и т.д.) будут подготовлены по направлению популяризации науки, важных научных результатов и наград.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что планируется представить доклады в электронном виде, сопроводив их соответствующими схемами, графиками, фотографиями и другими иллюстрациями и комментируя их теоретическую и практическую значимость. Он отметил, что без расширения использования сети электронных услуг невозможно донести до мира результаты фундаментальных научных исследований.