“Əsrin müqaviləsi” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib
20 sentyabr 2023-cü il tarixində Şəki “Yuxarı Baş” Milli Tarix Memarlıq Qoruğunun təşkilatçılığı və AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşlarının iştirakı ilə Qoruğun inzibati binasında “Əsrin müqaviləsi” adlı dəyirmi masa təşkil edilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan Şəki “Yuxarı Baş” Milli Tarix Memarlıq Qoruğunun direktoru Məmməd Əhmədov tədbir iştirakçılarını və qonaqları salamlayıb, tədbirin işinə uğurlar arzulayıb. Çıxış üçün söz Şəki “Yuxarı Baş” Milli Tarix Memarlıq Qoruğunun əməkdaşı Reyhan Məmmədovaya verilib. Reyhan Məmmədova “Azərbaycan neftin tarixi vətənidir” adlı çıxışında Azərbaycanda XIX əsrdə neft sənayesinin tarixi inkişafından, ilk neft quyuları, neft mədənləri və neft emalı haqqında məlumat verib. Daha sonra Şəki “Yuxarı Baş” Milli Tarix Memarlıq Qoruğunun əməkdaşı Sehran Məmmədov “Bakı şəhərində neft bumu memarlığı” mövzulu məruzə ilə çıxış edib. Məruzəçi Bakının “Qafqazın Parisi” adlandırılmasının əsas səbəbi olan qotik, barokko, neoklassik və modern üslublu tikililərin şəhərin ümumi mənzərəsi ilə ahəng təşkil etməsindən, şəhərin müxtəlif ərazilərində yerləşən həmin binaların əsasən alman və polyak memarları tərəfindən tikildiyi üçün Avropa ab-havası təəssüratı yaratmasından, ümummilli lider Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin hakimiyyəti dövründə inşa edilən memarlıq abidələrinin möhtəşəmliyindən danışıb. AMEA-nın “Tarix, arxeologiya və epiqrafika” şöbəsinin elmi işçisi Elşən Abdurahmanov “Azərbaycan neft sənayesinin inkişaf mərhələləri” mövzulu çıxışında neft sənayesinin keçdiyi inkişaf yoluna nəzər salaraq XIX-XX əsrlərdə neft sənayesində baş verən yeniliklərdən, Azərbaycanda kapitalizmin inkişafında neft sənayesinin rolundan, Sovet hakimiyyətinin ilk illərindən neft sənayesinin diqqət mərkəzində saxlanılmasından, Ümummilli lider Heydər Əliyevin respublikaya rəhbərliyi dövründə neft sənayesinin inkişafında əldə edilən uğurlardan, Azərbaycan neft maşınqayırması sənayesinin inkişafı məsələlərindən bəhs edib. O, həmçinin əsası dahi Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən neft strategiyasının Azərbaycanın iqtisadi inkişafına, əhalinin rifah halının yüksəldilməsinə göstərdiyi təsirindən və ölkəmizin siyasi arenada qazandığı uğurlardakı rolundan geniş söhbət açıb. Şəki “Yuxarı Baş” Milli Tarix Memarlıq Qoruğunun elmi işçisi Qafur Ramizli ““Əsrin müqaviləsi” davamlı iqtisadi inkişafa aparan yol” mövzusunda məruzə edib. O, çıxışında qeyd edib ki, dünyanın iri neft şirkətləri arasında imzalanan beynəlxalq müqavilə Azərbaycanda “Yeni neft strategiyasının” uğurla davam etdirilməsinə təkan verib. Qafur Ramizli “Əsrin müqaviləsi”nin imzalanması ilə Azərbaycan iqtisadiyyatında dönüş yarandığını, bununla da böyük lahiyələrə start verildiyini də əlavə edib.
Şəki “Yuxarı Baş” Milli Tarix Memarlıq Qoruğunun elmi işçisi Zəminə Rəsulova çıxışında “Azərbaycanda neft hesabına görülən xeyriyyə işləri” mövzusunda çıxış edərək Azərbaycanın İsa Hacınski, M.Nağıyev, H.Z.Tağıyev, N.Aşurbəyova və başqaları kimi neft maqnatları, onların gördükləri xeyriyyə işləri, inşa etdirdikləri binalar, azərbaycanlı tələbələrin xaricdə təhsil ala bilmələri üçün göstərdikləri yardım kimi mühüm məqamlara toxunub. O əlavə edib ki, xeyriyyəçilik ənənəsinin dövlət səviyyətsində davam etdirilməsi, Dövlət Neft Fondunun yaradılması dahi lider Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasətinin nəticəsidir və bugün ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin davamlı siyasəti imkan verir ki, ölkəmizdə hər il yüzlərlə tələbə məhz bu fondun dəstəyi ilə xaricdə təhsil alsın.

Sep 20, 2023 | 10:56
On September 20, 2023, a round table called "Contract of the Century" was organized in the administrative building of the Reserve with the participation of the Sheki "Yukhari Bash" National Historical Architectural Reserve and the participation of the employees of Sheki Regional Scientific Center of ANAS. Mammad Ahmadov, director of Shaki "Yukhari Bash" National Historical Architectural Reserve, opened the event with his opening speech, greeted the event participants and guests, and wished success to the event. The floor for the speech was given to Reyhan Mammadova, an employee of Sheki "Yukhari Bash" National Historical Architectural Reserve. In his speech entitled "Azerbaijan is the historical homeland of oil", Reyhan Mammadova gave information about the historical development of the oil industry in Azerbaijan in the 19th century, the first oil wells, oil fields and oil refining. Later, Sehran Mammadov, an employee of Shaki "Yukhari Bash" National Historical Architectural Reserve, gave a speech on "Oil boom architecture in Baku". The speaker said that the Gothic, baroque, neoclassical and modern style buildings, which is the main reason why Baku is called the "Paris of the Caucasus", are in harmony with the general landscape of the city, that the buildings located in different areas of the city create the impression of a European atmosphere, as they were mainly built by German and Polish architects, the national leader He spoke about the magnificence of architectural monuments built during the reign of Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev. Elshan Abdurahmanov, scientific worker of the "History, archeology and epigraphy" department of ANAS, in his speech on the topic "Stages of development of the oil industry of Azerbaijan", looked at the development path of the oil industry and talked about the innovations in the oil industry in the 19th and 20th centuries, the role of the oil industry in the development of capitalism in Azerbaijan, the Soviet power He talked about keeping the oil industry in the center of attention from the first years, the successes achieved in the development of the oil industry during the leadership of the national leader Heydar Aliyev to the republic, and the issues of the development of the oil engineering industry of Azerbaijan. He also spoke about the impact of the oil strategy, which was founded by the great leader Heydar Aliyev and successfully continued by President Ilham Aliyev, on the economic development of Azerbaijan, the improvement of the welfare of the population, and its role in the success of our country in the political arena. Researcher Gafur Ramizli of Sheki "Yukhari Bash" National Historical Architectural Reserve gave a report on "The "Contract of the Century" is the way to sustainable economic development". He noted in his speech that the international agreement signed between the world's major oil companies gave impetus to the successful continuation of the "New Oil Strategy" in Azerbaijan. Gafur Ramizli added that with the signing of the "Contract of the Century" there was a turning point in the economy of Azerbaijan, and with this, big projects were launched.
Zemina Rasulova, scientific worker of Shaki "Yukhari Bash" National Historical Architectural Reserve, spoke on the topic "Charitable works done at the expense of oil in Azerbaijan" and talked about the oil tycoons of Azerbaijan, such as Isa Hajinsky, M.Nagiyev, H.Z.Tagiyev, N.Ashurbeyova and others, their charitable works. He touched on important points such as the buildings they built and the assistance they provide to Azerbaijani students to study abroad. He added that the continuation of the tradition of philanthropy at the state level, the creation of the State Oil Fund is the result of the visionary policy of the brilliant leader Heydar Aliyev, and today the continuous policy of the President of the country Mr. Ilham Aliyev allows hundreds of students in our country to study abroad with the support of this fund.