Sen 08, 2023 | 12:00
shrem.az science.gov.az saytına istinadən xəbər verir ki, sentyabrın 8-də AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında Türkiyənin Daxili İşlər Nazirliyinin Təbii Fəlakət və Fövqəladə Halların İdarə olunması Agentliyinin (AFAD) Bakıda səfərdə olan nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli ötən gündən başlayaraq Bakıda Türk Dövlətləri Təşkilatının üzv və müşahidəçi dövlətlərinin təbii fəlakət və fövqəladə halların idarə edilməsi üzrə nazirlərinin ikinci görüşünün keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Prezident İlham Əliyevin türk dövlətlərinin Bakıda keçirilən tədbirlərdə iştirak edən nazirlərini qəbul etdiyini xatırladan akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizin türk dünyası ilə əlaqələrə mühüm önəm verdiyini vurğulayıb.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” sözlərinin ölkələrimiz arasında münasibətlərin təməlini təşkil etdiyini deyən AMEA rəhbəri son illərdə Prezident İlham Əliyevin və Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın sıx dostluq, qardaşlıq münasibətləri sayəsində Azərbaycan-Türkiyə əlaqələrinin strateji müttəfiqlik səviyyəsinə, “Şuşa Bəyannaməsi” ilə isə hərbi müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəldiyini bildirib. Qeyd edib ki, Vətən müharibəsinin ilk saatlarından etibarən Azərbaycan qardaş ölkənin rəhbərliyinin və 85 milyonluq türk xalqının açıq dəstəyini hiss edib və xalqımız bunu heç bir zaman unutmayacaqdır.
AMEA-nın Türkiyənin Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurası (TÜBİTAK), Türkiyə Elmlər Akademiyası (TÜBA), Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumu və bir çox ali təhsil müəssisəsi ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli qardaş ölkənin elmi qurumları ilə birgə konfransların, simpoziumların keçirildiyini, tədqiqatları aparıldığını, nəşrlərin ərsəyə gətirildiyini, kadr mübadiləsinin edildiyini diqqətə çatdırıb. Öz növbəsində AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin AFAD-la sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin olduğunu qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli tərəflər arasında imzalanmış Zəlzələ Müşahidə Sistemləri üzrə Əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumun münasibətlərimizi yeni mərhələyə qaldıracağını vurğulayıb. Bildirib ki, Anlaşma Memorandumunda əksini tapan maddələrdən biri də AFAD tərəfindən Şuşada seysmik stansiyanın qurulmasıdır ki, bu istiqamətdə işlər tezliklə yekunlaşacaq. AMEA rəhbəri, həmçinin sözügedən sənəddə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə seysmik stansiyaların qurulması, birgə tədqiqatların aparılması, təcrübə mübadiləsi və proqram təminatı kimi maddələrin əksini tapdığını söyləyib və bugünkü görüşün qarşıdakı hədəflərə çatmağa müsbət töhfə verəcəyini deyib.
Sonra çıxış edən AFAD-ın Zəlzələ və risklərin azaldılması idarəsinin müdiri Orhan Tatar ölkəmizdə və Akademiyada olmaqdan məmnunluğunu dilə gətirib, Türkiyənin daxili işlər naziri Əli Yerlikayanın və AFAD-ın rəhbəri Okay Memişin salamlarını çatdırıb.
Bu ilin fevral ayında Türkiyədə baş vermiş dəhşətli zəlzələ ilə bağlı xatirələrini bölüşən Orhan Tatar hadisənin ilk saatlarından etibarən yardıma gələn ilk ölkənin qardaş Azərbaycan olduğunu bildirib və minnətdarlığını ifadə edib. Bu fəlakətdən dərs çıxartmağın vacibliyinə toxunan AFAD rəsmisi Azərbaycanın da seysmik zonada yerləşdiyini deyib və güclərimizi birləşdirməyin zəruriliyini vurğulayıb.
Orhan Tatar AFAD-ın 2009-cu ildə qurulmasına baxmayaraq, böyük təcrübəyə malik olduğunu, zəlzələ risklərinin azaldılması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb. AFAD-ın malik olduğu texnologiyaların Azərbaycana transferinin qurumun başlıca hədəflərindən olduğunu deyən O.Tatar bu istiqamətdə atılmış ilk addım olan Şuşada seysmik stansiyanın qurulması işlərinin tezliklə yekunlaşacağını söyləyib və AMEA rəhbərliyini Türkiyəyə dəvət edib.
AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru, müxbir üzv Qurban Yetirmişli isə çıxışında Türkiyənin seysmik qurumları ilə əlaqələrinin ölkəmizin müstəqillik əldə etdiyi ilk illərdən başladığını, birgə beynəlxalq layihələrdə iştirak etdiklərini söyləyib. O, AFAD kimi böyük təcrübəyə malik qurumla əməkdaşlığın gələcək birgə fəaliyyətə müsbət töhfə verəcəyini vurğulayıb. Qurban Yetirmişli, həmçinin Türkiyədə 6 fevral 2023-cü il tarixində baş vermiş dəhşətli zəlzələdən sonra Kahramanmaraş bölgəsində özünün rəhbərliyi ilə Seysmoloji Mərkəzin əməkdaşları tərəfindən aparılan tədqiqatlar barədə də məlumat verib. Həmçinin Mərkəzin fəaliyyət istiqamətləri, seysmik stansiyaları, il ərzində qeydə alınan zəlzələlər və aparılan tədqiqatlara dair təqdimatla çıxış edib.
Tədbirdə, o cümlədən AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e, akademik Arif Həşimov, AFAD rəsmiləri Vedat Özsaraç, Məhəmməd Maruf Yaman və başqaları çıxış edərək Anlaşma Memorandumunun ölkələrimiz və qurumlarımız arasında əlaqələrin inkişafına daha da təkan verəcəyini söyləyiblər.
Görüşdən sonra AFAD nümayəndələri Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin Zəlzələrin tədqiqatı bürosunda olub, proqram təminatı ilə bağlı müzakirələr aparılıb.

Sep 08, 2023 | 12:00
shrem.az reports with reference to the science.gov.az website that on September 8, a meeting was held with the delegation of the Natural Disaster and Emergency Management Agency (AFAD) of the Ministry of Internal Affairs of Turkey on a visit to Baku in the building of the Presidium of ANAS.
Speaking at the event, Academician Isa Habibbeyli, president of ANAS, pointed out that the second meeting of the ministers of the member and observer states of the Organization of Turkic States on natural disaster and emergency management was held in Baku. Recalling that President Ilham Aliyev received the ministers of the Turkish states participating in the events held in Baku, Academician Isa Habibbeyli emphasized that our country attaches great importance to relations with the Turkic world.
Saying that the great leader Heydar Aliyev's words "One nation, two states" form the basis of the relations between our countries, the head of ANAS, thanks to the close friendship and brotherly relations of President Ilham Aliyev and President Recep Tayyip Erdogan, Azerbaijan-Turkey relations reached the level of strategic alliance with the "Shusha Declaration" in recent years and said that it has risen to the level of military alliance. He noted that from the first hours of the Patriotic War, Azerbaijan felt the open support of the leadership of the brotherly country and the 85 million Turkish people, and our people will never forget it.
Academician Isa Habibbayli said that ANAS closely cooperates with the Scientific and Technological Research Council of Turkey (TÜBİTAK), Turkish Academy of Sciences (TÜBA), Atatürk Institute of Culture, Language and History and many higher educational institutions. He pointed out that symposia were held, researches were conducted, publications were created, and personnel exchanges were made. Academician Isa Habibbeyli, who noted that the Republic Seismological Service Center under ANAS has close cooperation relations with AFAD, emphasized that the Memorandum of Understanding on Cooperation on Earthquake Monitoring Systems signed between the parties will take our relations to a new stage. He said that one of the items reflected in the Memorandum of Understanding is the construction of a seismic station by AFAD in Shusha, and the work in this direction will be completed soon. The head of ANAS also said that the said document contains items such as the establishment of seismic stations in the territories freed from occupation, conducting joint research, exchange of experience and software, and said that today's meeting will make a positive contribution to achieving the future goals.
After the speech, Orhan Tatar, head of AFAD's Earthquake and Risk Reduction Department, expressed his satisfaction with being in our country and at the Academy, and conveyed the greetings of Ali Yerlikaya, Minister of Interior of Turkey, and Okay Memish, head of AFAD.
Sharing his memories of the terrible earthquake that occurred in Turkey in February of this year, Orhan Tatar said that Azerbaijan was the first country that came to help from the first hours of the incident and expressed his gratitude. Touching on the importance of learning from this disaster, the AFAD official said that Azerbaijan is also located in a seismic zone and emphasized the need to unite our forces.
Orhan Tatar pointed out that despite the fact that AFAD was established in 2009, it has a lot of experience and important works have been done in the direction of reducing earthquake risks. Saying that the transfer of AFAD's technologies to Azerbaijan is one of the main goals of the institution, O. Tatar said that the construction of the seismic station in Shusha, which is the first step taken in this direction, will be completed soon and invited the management of ANAS to Turkey.
General Director of the Republic Seismological Service Center under ANAS, corresponding member Gurban Yetirmishli said in his speech that relations with Turkish seismic institutions started from the first years of our country's independence, and they participated in joint international projects. He emphasized that cooperation with an institution with great experience like AFAD will make a positive contribution to future joint activities. Gurban Yetirmishli also informed about the research conducted by the employees of the Seismological Center under his leadership in the Kahramanmarash region after the terrible earthquake that occurred in Turkey on February 6, 2023. He also gave a presentation on the activities of the Center, seismic station, earthquakes recorded during the year and conducted research.
Academician Arif Hashimov, the first vice-president of ANAS, academician Arif Hashimov, officials of AFAD, Vedat Ozsarac, Mahammad Maruf Yaman and others spoke at the event and said that the Memorandum of Understanding will give further impetus to the development of relations between our countries and institutions.
After the meeting, AFAD representatives visited the Earthquake Research Bureau of the Republic Seismological Service Center and discussed software.