Sen 08, 2023 | 12:00
shrem.az science.gov.az saytına istinadən xəbər verir ki, sentyabrın 8-də AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında Türkiyənin Daxili İşlər Nazirliyinin Təbii Fəlakət və Fövqəladə Halların İdarə olunması Agentliyinin (AFAD) Bakıda səfərdə olan nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli ötən gündən başlayaraq Bakıda Türk Dövlətləri Təşkilatının üzv və müşahidəçi dövlətlərinin təbii fəlakət və fövqəladə halların idarə edilməsi üzrə nazirlərinin ikinci görüşünün keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Prezident İlham Əliyevin türk dövlətlərinin Bakıda keçirilən tədbirlərdə iştirak edən nazirlərini qəbul etdiyini xatırladan akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizin türk dünyası ilə əlaqələrə mühüm önəm verdiyini vurğulayıb.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” sözlərinin ölkələrimiz arasında münasibətlərin təməlini təşkil etdiyini deyən AMEA rəhbəri son illərdə Prezident İlham Əliyevin və Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın sıx dostluq, qardaşlıq münasibətləri sayəsində Azərbaycan-Türkiyə əlaqələrinin strateji müttəfiqlik səviyyəsinə, “Şuşa Bəyannaməsi” ilə isə hərbi müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəldiyini bildirib. Qeyd edib ki, Vətən müharibəsinin ilk saatlarından etibarən Azərbaycan qardaş ölkənin rəhbərliyinin və 85 milyonluq türk xalqının açıq dəstəyini hiss edib və xalqımız bunu heç bir zaman unutmayacaqdır.
AMEA-nın Türkiyənin Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurası (TÜBİTAK), Türkiyə Elmlər Akademiyası (TÜBA), Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumu və bir çox ali təhsil müəssisəsi ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli qardaş ölkənin elmi qurumları ilə birgə konfransların, simpoziumların keçirildiyini, tədqiqatları aparıldığını, nəşrlərin ərsəyə gətirildiyini, kadr mübadiləsinin edildiyini diqqətə çatdırıb. Öz növbəsində AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin AFAD-la sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin olduğunu qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli tərəflər arasında imzalanmış Zəlzələ Müşahidə Sistemləri üzrə Əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumun münasibətlərimizi yeni mərhələyə qaldıracağını vurğulayıb. Bildirib ki, Anlaşma Memorandumunda əksini tapan maddələrdən biri də AFAD tərəfindən Şuşada seysmik stansiyanın qurulmasıdır ki, bu istiqamətdə işlər tezliklə yekunlaşacaq. AMEA rəhbəri, həmçinin sözügedən sənəddə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə seysmik stansiyaların qurulması, birgə tədqiqatların aparılması, təcrübə mübadiləsi və proqram təminatı kimi maddələrin əksini tapdığını söyləyib və bugünkü görüşün qarşıdakı hədəflərə çatmağa müsbət töhfə verəcəyini deyib.
Sonra çıxış edən AFAD-ın Zəlzələ və risklərin azaldılması idarəsinin müdiri Orhan Tatar ölkəmizdə və Akademiyada olmaqdan məmnunluğunu dilə gətirib, Türkiyənin daxili işlər naziri Əli Yerlikayanın və AFAD-ın rəhbəri Okay Memişin salamlarını çatdırıb.
Bu ilin fevral ayında Türkiyədə baş vermiş dəhşətli zəlzələ ilə bağlı xatirələrini bölüşən Orhan Tatar hadisənin ilk saatlarından etibarən yardıma gələn ilk ölkənin qardaş Azərbaycan olduğunu bildirib və minnətdarlığını ifadə edib. Bu fəlakətdən dərs çıxartmağın vacibliyinə toxunan AFAD rəsmisi Azərbaycanın da seysmik zonada yerləşdiyini deyib və güclərimizi birləşdirməyin zəruriliyini vurğulayıb.
Orhan Tatar AFAD-ın 2009-cu ildə qurulmasına baxmayaraq, böyük təcrübəyə malik olduğunu, zəlzələ risklərinin azaldılması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb. AFAD-ın malik olduğu texnologiyaların Azərbaycana transferinin qurumun başlıca hədəflərindən olduğunu deyən O.Tatar bu istiqamətdə atılmış ilk addım olan Şuşada seysmik stansiyanın qurulması işlərinin tezliklə yekunlaşacağını söyləyib və AMEA rəhbərliyini Türkiyəyə dəvət edib.
AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru, müxbir üzv Qurban Yetirmişli isə çıxışında Türkiyənin seysmik qurumları ilə əlaqələrinin ölkəmizin müstəqillik əldə etdiyi ilk illərdən başladığını, birgə beynəlxalq layihələrdə iştirak etdiklərini söyləyib. O, AFAD kimi böyük təcrübəyə malik qurumla əməkdaşlığın gələcək birgə fəaliyyətə müsbət töhfə verəcəyini vurğulayıb. Qurban Yetirmişli, həmçinin Türkiyədə 6 fevral 2023-cü il tarixində baş vermiş dəhşətli zəlzələdən sonra Kahramanmaraş bölgəsində özünün rəhbərliyi ilə Seysmoloji Mərkəzin əməkdaşları tərəfindən aparılan tədqiqatlar barədə də məlumat verib. Həmçinin Mərkəzin fəaliyyət istiqamətləri, seysmik stansiyaları, il ərzində qeydə alınan zəlzələlər və aparılan tədqiqatlara dair təqdimatla çıxış edib.
Tədbirdə, o cümlədən AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e, akademik Arif Həşimov, AFAD rəsmiləri Vedat Özsaraç, Məhəmməd Maruf Yaman və başqaları çıxış edərək Anlaşma Memorandumunun ölkələrimiz və qurumlarımız arasında əlaqələrin inkişafına daha da təkan verəcəyini söyləyiblər.
Görüşdən sonra AFAD nümayəndələri Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin Zəlzələrin tədqiqatı bürosunda olub, proqram təminatı ilə bağlı müzakirələr aparılıb.

Сен 08, 2023 | 12:00
Как сообщает shrem.az со ссылкой на сайт science.gov.az, 8 сентября состоялась встреча с делегацией Агентства по управлению стихийными бедствиями и чрезвычайными ситуациями (AFAD) МВД Турции, находящейся с визитом в Баку в здании Президиума НАНА.
Выступая на мероприятии, президент НАНА академик Иса Габиббейли отметил, что в Баку прошла вторая встреча министров стран-членов и стран-наблюдателей Организации Тюркских государств по вопросам управления природными катаклизмами и чрезвычайными ситуациями. Напомнив, что Президент Ильхам Алиев принял министров турецких государств, участвующих в мероприятиях, проводимых в Баку, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что наша страна придает большое значение отношениям с тюркским миром.
Сказав, что слова Великого вождя Гейдара Алиева «Одна нация, два государства» составляют основу отношений между нашими странами, глава НАНА, благодаря тесной дружбе и братским отношениям Президента Ильхама Алиева и Президента Реджепа Тайипа Эрдогана, Отношения Азербайджана и Турции в последние годы достигли уровня стратегического союза с «Шушинской декларацией» и заявили, что они поднялись до уровня военного союза. Он отметил, что с первых часов Отечественной войны Азербайджан почувствовал открытую поддержку руководства братской страны и 85-миллионного турецкого народа, и наш народ никогда этого не забудет.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что НАНА тесно сотрудничает с Советом научно-технических исследований Турции (TÜBİTAK), Турецкой академией наук (TÜBA), Институтом культуры, языка и истории имени Ататюрка и многими высшими учебными заведениями, отметив, что проводятся симпозиумы, исследования, осуществлялись кадровые обмены. Академик Иса Габиббейли, отметив, что Республиканский центр сейсмологической службы НАНА имеет тесные отношения сотрудничества с AFAD, подчеркнул, что подписанный между сторонами Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в области систем мониторинга землетрясений выведет наши отношения на новый этап. По его словам, одним из пунктов, отраженных в Меморандуме о взаимопонимании, является строительство AFAD сейсмической станции в Шуше, и работы в этом направлении будут завершены в ближайшее время. Глава НАНА также сообщил, что в указанном документе содержатся такие пункты, как создание сейсмических станций на территориях, освобожденных от оккупации, проведение совместных исследований, обмен опытом и программным обеспечением, и сказал, что сегодняшняя встреча внесет положительный вклад в достижение будущего цели.
После выступления Орхан Татар, руководителЬ отдела «Землетрясений и снижения рисков2 AFAD, выразил удовлетворение пребыванием в нашей стране и в Академии, а также передал приветствия министра внутренних дел Турции Али Ерликая и главы AFAD Окая Мемиша.
Поделившись воспоминаниями о страшном землетрясении, произошедшем в Турции в феврале этого года, Орхан Татар сказал, что Азербайджан был первой страной, пришедшей на помощь с первых часов происшествия, и выразил благодарность. Коснувшись важности извлечения уроков из этой катастрофы, представитель AFAD заявил, что Азербайджан также находится в сейсмической зоне, и подчеркнул необходимость объединения наших сил.
Орхан Татар отметил, что, несмотря на то, что AFAD создан в 2009 году, он имеет большой опыт и проделана важная работа в направлении снижения рисков землетрясений. Отметив, что передача технологий AFAD в Азербайджан является одной из основных целей организации. О. Татар сообщил, что строительство сейсмической станции в Шуше, которое является первым шагом в этом направлении, вскоре будет завершено, и пригласил руководство НАНА в Турцию.
Генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы НАНА, член-корреспондент Гурбан Йетирмишли в своем выступлении отметил, что отношения с турецкими сейсмическими учреждениями начались с первых лет независимости нашей страны, и они участвовали в совместных международных проектах. Он подчеркнул, что сотрудничество с таким учреждением, имеющим большой опыт, как AFAD, внесет положительный вклад в будущую совместную деятельность. Гурбан Йетирмишли также проинформировал об исследованиях, проведенных сотрудниками Сейсмологического центра под его руководством в районе Кахраманмараш после страшного землетрясения, произошедшего в Турции 6 февраля 2023 года. Он также выступил с докладом о деятельности Центра, сейсмических станциях, зафиксированных за год землетрясениях и проведенных исследованиях.
На мероприятии выступили первый вице-президент НАНА академик Ариф Гашимов, официальные лица AFAD Ведат Озшарач, Махаммад Маруф Яман и другие, которые отметили, что Меморандум о взаимопонимании придаст дальнейший импульс развитию отношений между нашими странами.
После встречи представители AFAD посетили Бюро сейсмических исследований Республиканского центра сейсмологической службы и обсудили программное обеспечение.