Avg 02, 2023 | 12:01
shrem.az AzərTac-ın verdiyi məlumata istinadən bildirir ki, Bakıda Özbəkistan mədəniyyəti günləri çərçivəsində avqustun 2-də Azərbaycan Milli Kitabxanasında “Özbək ədəbiyyatı guşəsi”nin açılışı və özbək ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Abdulla Qədirinin “Ötən günlər” əsərinin Azərbaycan dilində yeni tərcümə olunmuş nəşrinin təqdimat mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov “Özbəkistan mədəniyyəti günləri” çərçivəsində silsilə tədbirlərin təşkil olunacağını qonaqların diqqətinə çatdırıb. O, iki qardaş ölkənin milli kitabxanaları arasında daim sıx əməkdaşlığın mövcud olduğunu, həmçinin 2019-cu ildə Azərbaycan Milli Kitabxanasının “Beynəlxalq əməkdaşlıq” zalında Özbəkistan daimi guşəsinin açıldığını, bu gün isə özbək milli roman janrının banisi Abdulla Qədirinin “Ötən günlər” kitabının yeni nəşrinin təqdimatının və “Özbəkistan ədəbiyyatı və incəsənəti” adlı guşənin açılışını diqqətə çatdırıb.
Özbəkistan Mədəniyyət naziri Ozodbek Nazarbekov Özbəkistan və Azərbaycan mədəni əlaqələrindən danışıb. O, “Azərbaycanda Özbəkistan mədəniyyəti günləri” çərçivəsində 200-dən çox özbək sənət və ədəbiyyat nümayəndələrinin Azərbaycana təşrif buyurduğunu və üç gün ərzində müxtəlif səpkili tədbirlərin həyata keçiriləcəyini söyləyib. Nazir “Özbəkistan mədəniyyəti günləri” tədbirində iştirak edənlərə müvəffəqiyyət arzulayıb, tədbir vasitəsilə özbək ədəbiyyatının Azərbaycanda daha da tanınacağına ümid etdiyini, iki ölkə arasında münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinə vəsilə olacağını bildirib.
Sonra qonaqlar “Özbəkistan ədəbiyyatı və incəsənəti” adlı guşə ilə tanış olublar.
Tədbir Abdulla Qədirinin “Ötən günlər” əsərinin Azərbaycan dilində yeni tərcümə olunmuş nəşrinin təqdimat mərasimi ilə davam edib.
Milli Kitabxananın direktoru Kərim Tahirov kitabın gənc oxucular üçün vacib nəşr olduğunu bildirərək, özbək xalqının milli-mənəvi dəyərlərinin Azərbaycan oxucusuna çatdırılmasında nəşrin əhəmiyyətini qeyd edib.
Sonra qonaqlar Abdulla Qədiri haqqında sənədli filmə baxıblar.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar çıxış edərək, qədim tarixə malik mədəni və siyasi əlaqələrin bu gün də yüksək səviyyədə davam etdirildiyini söyləyib, özbək ədəbiyyatının klassiki Abdulla Qədirinin kitabının təqdimatında iştirak etməkdən şad olduğunu, Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin sərəncamı ilə “Dostluq” ordeni ilə təltif olunduğuna görə təşəkkürünü bildirib.
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva Türk dünyasının ayrılmaz parçası olan Özbəkistanın, Türk dünyasının digər ayrılmaz hissəsi olan Azərbaycanda mədəniyyət günlərinin keçirilməsindən məmnun olduğunu söyləyib. Azərbaycan və Özbəkistan ədiblərinin daimi qarşılıqlı qardaşlıq əlaqələrindən söz açıb. Eyni zamanda, hər iki ölkənin dövlət başçılarının nümayiş etdirdikləri qardaşlıq nümunəsinin ölkəmizdə ənənəvi dostluq, etimad və qarşılıqlı anlaşma münasibətlərinə dayandığını bildirib.
Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov “Özbəkistan mədəniyyəti günləri”nin Azərbaycanda keçirilməsinin Türk dünyasının birliyinin bariz nümunəsi olduğunu qeyd edərək, minillik zaman çərçivəsində istər qədim, istər çağdaş dövrdə iki xalq arasında əlaqələrin mövcudluğundan danışıb. Natiq hələ ötən əsrin 70-ci illərində hər iki ölkənin prezidentlərinin əsasını qoyduğu dostluq münasibətlərinin bu gün də eyni şəkildə davam etdirildiyini, həmçinin beynəlxalq arenada hər iki ölkənin daha da yaxınlaşdığını deyib. O, kitabın müəllifinin, tərcüməçisi Xalid Səid Xocayevin və redaktoru olmuş Hənəfi Zeynallının repressiya qurbanı olduğunu xatırladaraq, Abdulla Qədirinin Azərbaycan ədəbiyyatına da müsbət təsirini vurğulayıb.
Özbəkistanın ölkəmizdəki səfiri Bahrom Aşrafxanov “Azərbaycanda Özbəkistan mədəniyyəti günləri”nin keçirilməsindən məmnun olduğunu, tədbirin təşkilinə görə Azərbaycan Milli Kitabxanasının rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. O, Azərbaycan xalqı tərəfindən hər zaman özbək ədəbiyyatına dəyər verildiyini, əsərin 2022-ci ildə 100 illiyinin, həmçinin bu il Abdulla Qədirinin banisi və fəal müəlliflərindən biri olduğu Özbəkistanda nəşr olunan ilk satirik jurnal olan “Müştüm” jurnalının da 100 illik yubileyinin keçirildiyini vurğulayıb.
Milli Məclisin Mədəniyyət Komitəsinin sədr müavini, yazıçı-publisist Fazil Mustafa tədbirin Azərbaycan-Özbəkistan münasibətləri baxımından əhəmiyyətli olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, iki ölkənin intibahı Türk dünyasının inkişafına təsir edəcək.
Özbəkistan Respublikası Milli Məclisinin üzvü, Özbəkistanın Xalq şairi Mahmudjan Tohirov bu əlamətdar gündə Azərbaycanda özbək sənətinin belə çox sevildiyinə heyrətləndiyini və bundan fəxr hissi duyduğunu söyləyib.
AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun “Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələr” şöbəsinin müdiri, professor Almaz Ülvi, Özbəkistan Yazıçılar İttifaqının üzvü, Daşkənd Dövlət Universitetinin Ədəbiyyat nəzəriyyəsi və müasir ədəbi proses kafedrasının müdiri Bahadur Kerimov, filologiya elmləri doktoru, professor Ramiz Əsgər, Milli Məclisin Mədəniyyət Komitəsinin eksperti Əkbər Qoşalı və digərləri çıxış edərək iki ölkə arasındakı əlaqələrdən danışıb, kitabla bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Abdulla Qədirinin nəvəsi, yazıçı Xondamir Qədiri bu möhtəşəm təqdimata görə hər iki ölkənin mədəniyyət nazirlərinə və kitabın ərsəyə gəlməsində əməyi keçən hər kəsə təşəkkürünü bildirib.
Sonra Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən Özbəkistanın mədəniyyət naziri Ozodbek Nazarbekova dahi Nizaminin Fransa Milli Kitabxanasında saxlanılan “Xəmsə”sinin əlyazmasının nəfis nəşri, elektron daşıyıcıda “Ötən günlər” kitabının 1929-cu il nəşri, “Azərbaycan xalçaları dünya kolleksiyalarında” kitabı, “Azərbaycan Milli Kitabxanası” adlı fotoalbom hədiyyə edilib.

Aug 02, 2023 | 12:01
Shrem.az reports with reference to the information provided by AzerTac that within the framework of the Days of Uzbek Culture in Baku, on August 2, the "Uzbek Literature Corner" was opened at the National Library of Azerbaijan and the presentation of the newly translated edition of the work "The Past" by Abdulla Qadiri, a prominent representative of Uzbek literature, in the Azerbaijani language. ceremony was held.
Director of the National Library of Azerbaijan, professor Karim Tahirov informed the guests that a series of events will be organized within the framework of the "Days of Uzbekistan Culture". He said that there is constant close cooperation between the national libraries of the two fraternal countries, and also that in 2019, a permanent Uzbekistan corner was opened in the "International Cooperation" hall of the National Library of Azerbaijan, and today the presentation of the new edition of the book "The Past Days" by Abdulla Qadiri, the founder of the Uzbek national novel genre. and drew attention to the opening of the "Literature and Art of Uzbekistan" corner.
The Minister of Culture of Uzbekistan Ozodbek Nazarbekov spoke about the cultural relations between Uzbekistan and Azerbaijan. He said that more than 200 representatives of Uzbek art and literature visited Azerbaijan as part of the "Days of Uzbek culture in Azerbaijan" and that various events will be held in three days. The Minister wished success to the participants of the "Days of Uzbekistan Culture" event and expressed the hope that Uzbek literature will become more popular in Azerbaijan through the event, and that it will be an opportunity to further strengthen the relations between the two countries.
Then the guests got acquainted with the corner called "Literature and Art of Uzbekistan".
The event continued with the presentation ceremony of the newly translated edition of Abdulla Qadiri's work "The Past Days" in Azerbaijani.
The director of the National Library, Karim Tahirov, stated that the book is an important publication for young readers, and noted the importance of the publication in conveying the national and moral values of the Uzbek people to Azerbaijani readers.
Then the guests watched a documentary about Abdulla Gadiri.
Chairman of Azerbaijan Writers' Union, People's Writer Anar spoke and said that cultural and political relations with ancient history are continued at a high level even today, he was happy to participate in the presentation of the book of the classic of Uzbek literature, Abdulla Qadiri, and by the order of the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, he was awarded the Order of "Friendship" thanked for being awarded with
The president of the International Turkish Culture and Heritage Foundation, Gunay Efendiyeva, said that Uzbekistan, which is an integral part of the Turkic world, is pleased with the holding of culture days in Azerbaijan, which is another integral part of the Turkic world. He spoke about the permanent mutual brotherly relations of Azerbaijani and Uzbek writers. At the same time, he said that the example of brotherhood shown by the heads of state of both countries is based on the traditional relations of friendship, trust and mutual understanding in our country.
Academician Rafael Huseynov, director of the Nizami Ganjavi National Museum of Azerbaijan Literature, noted that holding the "Uzbek culture days" in Azerbaijan is a clear example of the unity of the Turkic world and spoke about the existence of relations between the two peoples, both in the ancient and modern times, within the framework of a millennium. The speaker said that the friendly relations established by the presidents of both countries in the 70s of the last century are continued in the same way today, and that both countries are getting closer in the international arena. He reminded that the book's author, translator, Khalid Said Khocayev, and Hanafi Zeynalli, who was the editor, were victims of repression, and emphasized the positive influence of Abdulla Gadiri on Azerbaijani literature.
Ambassador of Uzbekistan to our country Bahrom Ashrafkhanov expressed his satisfaction with the holding of "Days of Uzbek culture in Azerbaijan" and thanked the leadership of the National Library of Azerbaijan for organizing the event. He emphasized that Uzbek literature has always been valued by the people of Azerbaijan, that the work's 100th anniversary will be celebrated in 2022, as well as the 100th anniversary of "Mushtum", the first satirical magazine published in Uzbekistan, of which Abdulla Qadiri is one of the founders and active authors.
The deputy chairman of the Culture Committee of the Milli Majlis, writer-publicist Fazil Mustafa noted that the event is important in terms of Azerbaijan-Uzbekistan relations. He said that the renaissance of the two countries will affect the development of the Turkic world.
Mahmudjan Tohirov, a member of the Milli Majlis of the Republic of Uzbekistan, People's Poet of Uzbekistan, said that he was surprised and proud that Uzbek art is so loved in Azerbaijan on this significant day.
"Azerbaijan-Turkmenistan-Uzbekistan literary relations" department of Nizami Ganjavi Institute of Literature of ANAS