Avg 02, 2023 | 12:01
shrem.az AzərTac-ın verdiyi məlumata istinadən bildirir ki, Bakıda Özbəkistan mədəniyyəti günləri çərçivəsində avqustun 2-də Azərbaycan Milli Kitabxanasında “Özbək ədəbiyyatı guşəsi”nin açılışı və özbək ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Abdulla Qədirinin “Ötən günlər” əsərinin Azərbaycan dilində yeni tərcümə olunmuş nəşrinin təqdimat mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov “Özbəkistan mədəniyyəti günləri” çərçivəsində silsilə tədbirlərin təşkil olunacağını qonaqların diqqətinə çatdırıb. O, iki qardaş ölkənin milli kitabxanaları arasında daim sıx əməkdaşlığın mövcud olduğunu, həmçinin 2019-cu ildə Azərbaycan Milli Kitabxanasının “Beynəlxalq əməkdaşlıq” zalında Özbəkistan daimi guşəsinin açıldığını, bu gün isə özbək milli roman janrının banisi Abdulla Qədirinin “Ötən günlər” kitabının yeni nəşrinin təqdimatının və “Özbəkistan ədəbiyyatı və incəsənəti” adlı guşənin açılışını diqqətə çatdırıb.
Özbəkistan Mədəniyyət naziri Ozodbek Nazarbekov Özbəkistan və Azərbaycan mədəni əlaqələrindən danışıb. O, “Azərbaycanda Özbəkistan mədəniyyəti günləri” çərçivəsində 200-dən çox özbək sənət və ədəbiyyat nümayəndələrinin Azərbaycana təşrif buyurduğunu və üç gün ərzində müxtəlif səpkili tədbirlərin həyata keçiriləcəyini söyləyib. Nazir “Özbəkistan mədəniyyəti günləri” tədbirində iştirak edənlərə müvəffəqiyyət arzulayıb, tədbir vasitəsilə özbək ədəbiyyatının Azərbaycanda daha da tanınacağına ümid etdiyini, iki ölkə arasında münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinə vəsilə olacağını bildirib.
Sonra qonaqlar “Özbəkistan ədəbiyyatı və incəsənəti” adlı guşə ilə tanış olublar.
Tədbir Abdulla Qədirinin “Ötən günlər” əsərinin Azərbaycan dilində yeni tərcümə olunmuş nəşrinin təqdimat mərasimi ilə davam edib.
Milli Kitabxananın direktoru Kərim Tahirov kitabın gənc oxucular üçün vacib nəşr olduğunu bildirərək, özbək xalqının milli-mənəvi dəyərlərinin Azərbaycan oxucusuna çatdırılmasında nəşrin əhəmiyyətini qeyd edib.
Sonra qonaqlar Abdulla Qədiri haqqında sənədli filmə baxıblar.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar çıxış edərək, qədim tarixə malik mədəni və siyasi əlaqələrin bu gün də yüksək səviyyədə davam etdirildiyini söyləyib, özbək ədəbiyyatının klassiki Abdulla Qədirinin kitabının təqdimatında iştirak etməkdən şad olduğunu, Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin sərəncamı ilə “Dostluq” ordeni ilə təltif olunduğuna görə təşəkkürünü bildirib.
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva Türk dünyasının ayrılmaz parçası olan Özbəkistanın, Türk dünyasının digər ayrılmaz hissəsi olan Azərbaycanda mədəniyyət günlərinin keçirilməsindən məmnun olduğunu söyləyib. Azərbaycan və Özbəkistan ədiblərinin daimi qarşılıqlı qardaşlıq əlaqələrindən söz açıb. Eyni zamanda, hər iki ölkənin dövlət başçılarının nümayiş etdirdikləri qardaşlıq nümunəsinin ölkəmizdə ənənəvi dostluq, etimad və qarşılıqlı anlaşma münasibətlərinə dayandığını bildirib.
Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov “Özbəkistan mədəniyyəti günləri”nin Azərbaycanda keçirilməsinin Türk dünyasının birliyinin bariz nümunəsi olduğunu qeyd edərək, minillik zaman çərçivəsində istər qədim, istər çağdaş dövrdə iki xalq arasında əlaqələrin mövcudluğundan danışıb. Natiq hələ ötən əsrin 70-ci illərində hər iki ölkənin prezidentlərinin əsasını qoyduğu dostluq münasibətlərinin bu gün də eyni şəkildə davam etdirildiyini, həmçinin beynəlxalq arenada hər iki ölkənin daha da yaxınlaşdığını deyib. O, kitabın müəllifinin, tərcüməçisi Xalid Səid Xocayevin və redaktoru olmuş Hənəfi Zeynallının repressiya qurbanı olduğunu xatırladaraq, Abdulla Qədirinin Azərbaycan ədəbiyyatına da müsbət təsirini vurğulayıb.
Özbəkistanın ölkəmizdəki səfiri Bahrom Aşrafxanov “Azərbaycanda Özbəkistan mədəniyyəti günləri”nin keçirilməsindən məmnun olduğunu, tədbirin təşkilinə görə Azərbaycan Milli Kitabxanasının rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. O, Azərbaycan xalqı tərəfindən hər zaman özbək ədəbiyyatına dəyər verildiyini, əsərin 2022-ci ildə 100 illiyinin, həmçinin bu il Abdulla Qədirinin banisi və fəal müəlliflərindən biri olduğu Özbəkistanda nəşr olunan ilk satirik jurnal olan “Müştüm” jurnalının da 100 illik yubileyinin keçirildiyini vurğulayıb.
Milli Məclisin Mədəniyyət Komitəsinin sədr müavini, yazıçı-publisist Fazil Mustafa tədbirin Azərbaycan-Özbəkistan münasibətləri baxımından əhəmiyyətli olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, iki ölkənin intibahı Türk dünyasının inkişafına təsir edəcək.
Özbəkistan Respublikası Milli Məclisinin üzvü, Özbəkistanın Xalq şairi Mahmudjan Tohirov bu əlamətdar gündə Azərbaycanda özbək sənətinin belə çox sevildiyinə heyrətləndiyini və bundan fəxr hissi duyduğunu söyləyib.
AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun “Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələr” şöbəsinin müdiri, professor Almaz Ülvi, Özbəkistan Yazıçılar İttifaqının üzvü, Daşkənd Dövlət Universitetinin Ədəbiyyat nəzəriyyəsi və müasir ədəbi proses kafedrasının müdiri Bahadur Kerimov, filologiya elmləri doktoru, professor Ramiz Əsgər, Milli Məclisin Mədəniyyət Komitəsinin eksperti Əkbər Qoşalı və digərləri çıxış edərək iki ölkə arasındakı əlaqələrdən danışıb, kitabla bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Abdulla Qədirinin nəvəsi, yazıçı Xondamir Qədiri bu möhtəşəm təqdimata görə hər iki ölkənin mədəniyyət nazirlərinə və kitabın ərsəyə gəlməsində əməyi keçən hər kəsə təşəkkürünü bildirib.
Sonra Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən Özbəkistanın mədəniyyət naziri Ozodbek Nazarbekova dahi Nizaminin Fransa Milli Kitabxanasında saxlanılan “Xəmsə”sinin əlyazmasının nəfis nəşri, elektron daşıyıcıda “Ötən günlər” kitabının 1929-cu il nəşri, “Azərbaycan xalçaları dünya kolleksiyalarında” kitabı, “Azərbaycan Milli Kitabxanası” adlı fotoalbom hədiyyə edilib.

Авг 02, 2023 | 12:01
Как сообщает shrem.az со ссылкой на АзерТадж, в рамках «Дней узбекской культуры» в Баку 2 августа в Национальной библиотеке Азербайджана состоялось открытие «Уголка узбекской литературы» и презентация недавно переведенной книги видного представителя узбекской литературы Абдуллы Кадыри «Прошлое» на азербайджанском языке.
Директор Национальной библиотеки Азербайджана, профессор Карим Тахиров проинформировал гостей, что в рамках «Дней культуры Узбекистана» будет организован ряд мероприятий. Он сообщил, что между национальными библиотеками двух братских стран существует постоянное тесное сотрудничество, а также, что в 2019 году в зале «Международное сотрудничество» Национальной библиотеки Азербайджана был открыт постоянный уголок Узбекистана, а сегодня состоялась презентация новое издание книги основоположника жанра узбекского национального романа Абдуллы Кадыри «Прошлые дни» и обратил внимание на открытие уголка «Литература и искусство Узбекистана».
Министр культуры Узбекистана Озодбек Назарбеков рассказал о культурных связях между Узбекистаном и Азербайджаном. Он сообщил, что в рамках «Дней узбекской культуры» Азербайджан посетили более 200 представителей узбекского искусства и литературы и в течение трех дней пройдут различные мероприятия. Министр пожелал успехов участникам мероприятия «Дни культуры Узбекистана» и выразил надежду, что благодаря этому мероприятию узбекская литература станет более популярной в Азербайджане и что это станет возможностью для дальнейшего укрепления отношений между двумя странами.
Затем гости ознакомились с уголком «Литература и искусство Узбекистана».
Мероприятие продолжилось церемонией презентации нового переведенного издания произведения Абдуллы Кадыри «Прошлые дни» на азербайджанском языке.
Директор Национальной библиотеки Карим Тахиров заявил, что книга является важным изданием для юных читателей, и отметил важность издания в донесении до азербайджанских читателей национальных и нравственных ценностей узбекского народа.
Затем гости посмотрели документальный фильм об Абдулле Кадыри.
Председатель Союза писателей Азербайджана, народный писатель Анар выступил с речью и сказал, что культурно-политические связи между двумя народами и странами продолжаются на высоком уровне как в прошлом, так и сегодня, и рад принять участие в презентации книги классика узбекской литературы Абдуллы Кадыри. Он выразил благодарность за награждение орденом «Дружбы» приказом Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Президент Международного фонда турецкой культуры и наследия Гюнай Эфендиева сообщила, что Узбекистан, являющийся неотъемлемой частью тюркского мира, доволен проведением дней культуры в Азербайджане, который является еще одной неотъемлемой частью тюркского мира. Он рассказал о постоянных братских отношениях азербайджанских и узбекских писателей. При этом она заявила, что пример братства, показанный главами государств обеих стран, основан на традиционных отношениях дружбы, доверия и взаимопонимания в нашей стране.
Директор Национального музея азербайджанской литературы им. Низами Гянджеви, академик Рафаэль Гусейнов отметил, что проведение «Дней узбекской культуры» в Азербайджане является ярким примером единства тюркского мира и рассказал о существовании связей между двумя народами, как в древности, так и в новейшее время. Он заявил, что дружеские отношения, установленные президентами обеих стран в 70-х годах прошлого века, продолжаются и сегодня, и что обе страны сближаются на международной арене. Он напомнил, что автор книги, переводчик Халид Саид Ходжаев и редактор Ханафи Зейналлы стали жертвами репрессий, и подчеркнул положительное влияние Абдуллы Кадыри на азербайджанскую литературу.
Посол Узбекистана в нашей стране Бахром Ашрафханов выразил удовлетворение проведением «Дней узбекской культуры» в Азербайджане и поблагодарил руководство Национальной библиотеки Азербайджана за организацию мероприятия. Он подчеркнул, что узбекская литература всегда ценилась азербайджанским народом, что в 2022 году будет отмечаться 100-летие произведения, а также 100-летие первого сатирического журнала "Муштум", издаваемого в Узбекистане, членом которого является Абдулла Кадыри, один из основателей и активных авторов.
Заместитель председателя комитета по культуре Милли Меджлиса, писатель-публицист Фазиль Мустафа отметил, что мероприятие имеет важное значение с точки зрения азербайджано-узбекских отношений. Он заявил, что возрождение двух стран повлияет на развитие тюркского мира.
Член Милли Меджлиса Республики Узбекистан, народный поэт Узбекистана Махмуджан Тохиров сказал, что он удивлен и горд тем, что в этот знаменательный день в Азербайджане так любят узбекское искусство.
Также поделились со своими мнениями о книге и об отношениях между двумя странами заведующая отделом «Литературные связи Азербайджан-Туркменистан-Узбекистан» Института литературы им. Низами Гянджеви НАНА, профессор Алмаз Ульви, член Союза писателей Узбекистана, заведующий кафедрой Теории литературы и современного литературного процесса Ташкентского Государственного Университета Бахадур Керимов, д-р филол. наук, профессор Рамиз Асгар, эксперт парламентского комитета по культуре Милли Меджлиса Акбар Гошалы и другие.
Внук Абдуллы Кадыри, писатель Хондамир Кадыри поблагодарил министров культуры обеих стран и всех, кто способствовал созданию книги.
Затем Национальной библиотекой Азербайджана были переданы в подарок Министру культуры Узбекистана Озодбеку Назарбекову изысканное издание рукописи «Хамса» хранящейся в Национальной библиотеке Франции, издание книги «Минувшие дни» 1929 года на электронном носителе, книга «Азербайджанские ковры в мировых коллекциях» и фотоальбом «Национальная библиотека Азербайджана».