Avg 01, 2023 | 12:00
Avqustun 1-i Azərbaycan Əlifbası və Azərbaycan Dili Günü kimi qeyd edilir. Bu əlamətdar gün Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 2001-ci il 9 avqust tarixli Fərmanına əsasən təsis edilib. Ulu Öndər həmin Fərmanı latın qrafikalı Azərbaycan əlifbasına keçidin ölkəmizdə 2001-ci ilin avqustunda bütövlükdə təmin edildiyini və yeni əlifbadan istifadənin müstəqil Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatında, yazı mədəniyyətimizin tarixində mühüm hadisə olduğunu nəzərə alaraq imzalayıb.
Sovet dövründə yaranmış əngəllərə baxmayaraq, sarsılmaz təməlləri olan Azərbaycan dili mövcudluğunu qoruya bilib. 1945-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının tərkibində müstəqil Dilçilik İnstitutunun yaradılması dilçiliyimizin bir elm kimi inkişafına ciddi təkan verib. Sonrakı illərdə Azərbaycan dilinin mövcud təhlükələrdən qorunması və gələcək nəsillər üçün mühafizə edilməsi istiqamətində Ulu Öndər Heydər Əliyevin xidmətlərini xüsusi qeyd etmək lazımdır. 1977-ci ildə SSRİ-nin yeni Konstitusiyası təsdiq edilən zaman oraya dövlət dili haqqında maddənin salınmaması ilə heç cür barışmayan Ümummilli Lider bu məsələdə sonadək öz prinsipial mövqeyini göstərib. 1978-ci il aprelin 2-də doqquzuncu çağırış Ali Sovetin Azərbaycan Sovet Sosialist Respublikası Konstitusiyasının layihəsi və onun ümumxalq müzakirəsinin yekunlarına həsr olunmuş yeddinci sessiyasında məruzə ilə çıxış edən Ulu Öndər Heydər Əliyevin təkidi ilə 73-cü maddəni yeni dəyişikliklə vermək qərara alınır. Bu dəyişiklik Azərbaycan Sovet Sosialist Respublikasının dövlət dilinin Azərbaycan dili olduğunu əks etdirir. Bütün çətinliklərə baxmayaraq, Ümummilli Liderin bu cür tarixi qərara nail olması mənəvi varlığımızın əsası sayılan dilimizin inkişafında böyük addım oldu.
AZƏRTAC müasir müstəqil Azərbaycan Respublikasında dilimizin qorunması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə nəzər salır. Azərbaycan dilinin qloballaşma dövrünün mənfi təsirlərindən qorunması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində Ulu Öndərin səyləri xalqımız üçün əvəzedilməz töhfələrdir. Ümummilli Liderin 2001-ci il iyulun 18-də imzaladığı “Dövlət dilinin tətbiqi işinin təkmilləşdirilməsi haqqında”, həmin il avqustun 9-da imzaladığı “Azərbaycan Əlifbası və Azərbaycan Dili Gününün təsis edilməsi haqqında” fərmanlar ana dilimizin qorunması və inkişafı baxımından göstərdiyi misilsiz xidmətlərdəndir. 2003-cü il yanvarın 2-də isə Ulu Öndər Heydər Əliyevin Fərmanı ilə “Azərbaycan Respublikasında dövlət dili haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu qüvvəyə minib. Qanunda dövlətin ana dilinə qayğısı istiqamətində əsas vəzifələr dəqiq göstərilib.
Ana dilimizi qorumaq üçün mühüm addımlar atan Ümummilli Liderin siyasi xətti Prezident İlham Əliyev tərəfindən inamla davam etdirilir. Dövlətimizin başçısının 2004-cü il yanvarın 12-də imzaladığı “Azərbaycan dilində latın qrafikası ilə kütləvi nəşrlərin həyata keçirilməsi haqqında” Sərəncamına əsasən, hər il latın qrafikalı Azərbaycan əlifbası ilə çap olunacaq əsərlərin siyahısı hazırlanır. Bundan başqa, həmin il yanvarın 14-də “Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının nəşri haqqında”, eləcə də 2007-ci il dekabrın 30-da “Dünya ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələrinin Azərbaycan dilində nəşri nəzərdə tutulan əsərlərinin siyahısının təsdiq edilməsi haqqında” sərəncamlarla ana dilinin həyatımızın bütün sahələrində müfəssəl tətbiqi gerçəkləşib. Müasir dövrün tələblərini və reallıqlarını nəzərə alan Azərbaycan Prezidentinin “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”nı 2013-cü il 9 aprel tarixli Sərəncamı ilə təsdiq etməsi milli və mənəvi varlığımızın güzgüsü olan ana dilimizin saflığının və zənginliyinin qorunması baxımından mühüm tarixi hadisədir. Dövlət Proqramının məqsədi Azərbaycan dilinin istifadəsinə və tədqiqinə dövlət qayğısının artırılması, dilimizin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsi, ölkədə dilçilik araşdırmalarının yaxşılaşdırılmasıdır. Sənəd, eyni zamanda, dilçiliyin aparıcı istiqamətlərində fundamental və tətbiqi tədqiqatların inkişafına yönəldilmiş yaradıcılıq səylərinin birləşdirilməsini və dilçiliyin müasir cəmiyyətin aktual problemləri ilə əlaqələndirilməsini nəzərdə tutur. Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan dilinin elektron məkanda daha geniş istifadəsinin təmin edilməsi ilə bağlı bir sıra tədbirlər haqqında” 2018-ci il 17 iyul tarixli Sərəncamı Azərbaycan dilinin inkişafı və tətbiqi dairəsinin daha da genişləndirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Dövlətimizin başçısının 2018-ci il noyabrın 1-də imzaladığı “Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və dövlət dilindən istifadənin daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” Fərmanı ölkəmizdə dövlət dilinin daim diqqət mərkəzində saxlanıldığını bir daha təsdiq edir. Dil quruculuğu ilə bağlı olan bu sənəd Azərbaycan dilinin milli-mənəvi, siyasi-hüquqi statusunun möhkəmlənməsi istiqamətində atılmış mühüm addımlardan biridir.
Xatırladaq ki, həmin Fərmandan irəli gələn vəzifələrin icrası çərçivəsində Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı ilə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dil Komissiyası yanında Monitorinq Mərkəzi yaradılıb.

Aug 01, 2023 | 12:00
August 1 is celebrated as Azerbaijani Alphabet and Azerbaijani Language Day. This significant day was established according to the Decree of National Leader Heydar Aliyev dated August 9, 2001. The Great Leader signed that Decree considering that the transition to the Latin alphabet of Azerbaijan was fully ensured in August 2001 in our country and that the use of the new alphabet was an important event in the social and political life of independent Azerbaijan and in the history of our written culture.
Despite the obstacles created during the Soviet era, the Azerbaijani language, which has unshakable foundations, managed to maintain its existence. In 1945, the establishment of an independent Institute of Linguistics within the Azerbaijan Academy of Sciences gave a serious impetus to the development of our linguistics as a science. In the following years, the services of the Great Leader Heydar Aliyev in the direction of protecting the Azerbaijani language from current threats and protecting it for future generations should be specially mentioned. When the new Constitution of the USSR was approved in 1977, the National Leader, who did not agree with the fact that the article about the state language was not included, showed his principled position on this issue until the end. On April 2, 1978, at the seventh session of the Supreme Soviet of the ninth convocation dedicated to the draft of the Constitution of the Azerbaijan Soviet Socialist Republic and the results of its national discussion, it was decided to amend Article 73 at the insistence of the Great Leader Heydar Aliyev. This change reflects the fact that the state language of the Azerbaijan Soviet Socialist Republic is Azerbaijani. Despite all the difficulties, the achievement of such a historic decision by the National Leader was a big step in the development of our language, which is considered the basis of our spiritual existence.
AZERTAC takes a look at the measures taken to protect and develop our language in the modern independent Republic of Azerbaijan. The Great Leader's efforts to protect and develop the Azerbaijani language from the negative effects of the globalization period are irreplaceable contributions for our people. The decrees "On improving the implementation of the state language" signed by the national leader on July 18, 2001, and "On the establishment of the Azerbaijan Alphabet and Azerbaijani Language Day" signed on August 9 of the same year are among the unparalleled services rendered in terms of the protection and development of our mother tongue. On January 2, 2003, the Law of the Republic of Azerbaijan "On the State Language in the Republic of Azerbaijan" came into force by the Decree of Great Leader Haydar Aliyev. The law clearly specifies the main duties of the state in the direction of caring for the mother tongue.
The political line of the National Leader, who took important steps to protect our mother tongue, is confidently continued by President Ilham Aliyev. According to the Decree "On the implementation of mass publications in the Azerbaijani language with Latin script" signed by the head of our state on January 12, 2004, a list of works to be printed in the Azerbaijani alphabet with Latin script is prepared every year. In addition, on January 14 of the same year, "On the publication of the Azerbaijani National Encyclopedia", as well as on December 30, 2007, "On the approval of the list of works of prominent representatives of world literature to be published in the Azerbaijani language" application has been implemented. Taking into account the requirements and realities of the modern era, the President of Azerbaijan approved the "State Program on the use of the Azerbaijani language in accordance with the requirements of the time and the development of linguistics in the country" with the Decree dated April 9, 2013, the protection of the purity and richness of our mother tongue, which is the mirror of our national and spiritual existence. is an important historical event. The purpose of the State Program is to increase the state's concern for the use and study of the Azerbaijani language, the use of our language in accordance with the requirements of the time in the conditions of globalization, and the improvement of linguistic research in the country. At the same time, the document envisages the unification of creative efforts aimed at the development of fundamental and applied research in the leading directions of linguistics and the connection of linguistics with the current problems of modern society. The Decree of President Ilham Aliyev dated July 17, 2018 "On a number of measures to ensure wider use of the Azerbaijani language in the electronic space" is of particular importance in terms of further expanding the scope of the development and application of the Azerbaijani language. The Decree "On measures related to the protection of the purity of the Azerbaijani language and further improvement of the use of the state language" signed by the head of state on November 1, 2018 confirms once again that the state language is always in the center of attention in our country. This document related to language construction is one of the important steps taken in the direction of strengthening the national-moral, political-legal status of the Azerbaijani language.
It should be recalled that within the framework of the implementation of the duties arising from that Decree, a Monitoring Center was established under the State Language Commission of the Republic of Azerbaijan by the relevant decision of the Cabinet of Ministers.