Avg 01, 2023 | 12:00
Avqustun 1-i Azərbaycan Əlifbası və Azərbaycan Dili Günü kimi qeyd edilir. Bu əlamətdar gün Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 2001-ci il 9 avqust tarixli Fərmanına əsasən təsis edilib. Ulu Öndər həmin Fərmanı latın qrafikalı Azərbaycan əlifbasına keçidin ölkəmizdə 2001-ci ilin avqustunda bütövlükdə təmin edildiyini və yeni əlifbadan istifadənin müstəqil Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatında, yazı mədəniyyətimizin tarixində mühüm hadisə olduğunu nəzərə alaraq imzalayıb.
Sovet dövründə yaranmış əngəllərə baxmayaraq, sarsılmaz təməlləri olan Azərbaycan dili mövcudluğunu qoruya bilib. 1945-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının tərkibində müstəqil Dilçilik İnstitutunun yaradılması dilçiliyimizin bir elm kimi inkişafına ciddi təkan verib. Sonrakı illərdə Azərbaycan dilinin mövcud təhlükələrdən qorunması və gələcək nəsillər üçün mühafizə edilməsi istiqamətində Ulu Öndər Heydər Əliyevin xidmətlərini xüsusi qeyd etmək lazımdır. 1977-ci ildə SSRİ-nin yeni Konstitusiyası təsdiq edilən zaman oraya dövlət dili haqqında maddənin salınmaması ilə heç cür barışmayan Ümummilli Lider bu məsələdə sonadək öz prinsipial mövqeyini göstərib. 1978-ci il aprelin 2-də doqquzuncu çağırış Ali Sovetin Azərbaycan Sovet Sosialist Respublikası Konstitusiyasının layihəsi və onun ümumxalq müzakirəsinin yekunlarına həsr olunmuş yeddinci sessiyasında məruzə ilə çıxış edən Ulu Öndər Heydər Əliyevin təkidi ilə 73-cü maddəni yeni dəyişikliklə vermək qərara alınır. Bu dəyişiklik Azərbaycan Sovet Sosialist Respublikasının dövlət dilinin Azərbaycan dili olduğunu əks etdirir. Bütün çətinliklərə baxmayaraq, Ümummilli Liderin bu cür tarixi qərara nail olması mənəvi varlığımızın əsası sayılan dilimizin inkişafında böyük addım oldu.
AZƏRTAC müasir müstəqil Azərbaycan Respublikasında dilimizin qorunması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə nəzər salır. Azərbaycan dilinin qloballaşma dövrünün mənfi təsirlərindən qorunması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində Ulu Öndərin səyləri xalqımız üçün əvəzedilməz töhfələrdir. Ümummilli Liderin 2001-ci il iyulun 18-də imzaladığı “Dövlət dilinin tətbiqi işinin təkmilləşdirilməsi haqqında”, həmin il avqustun 9-da imzaladığı “Azərbaycan Əlifbası və Azərbaycan Dili Gününün təsis edilməsi haqqında” fərmanlar ana dilimizin qorunması və inkişafı baxımından göstərdiyi misilsiz xidmətlərdəndir. 2003-cü il yanvarın 2-də isə Ulu Öndər Heydər Əliyevin Fərmanı ilə “Azərbaycan Respublikasında dövlət dili haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu qüvvəyə minib. Qanunda dövlətin ana dilinə qayğısı istiqamətində əsas vəzifələr dəqiq göstərilib.
Ana dilimizi qorumaq üçün mühüm addımlar atan Ümummilli Liderin siyasi xətti Prezident İlham Əliyev tərəfindən inamla davam etdirilir. Dövlətimizin başçısının 2004-cü il yanvarın 12-də imzaladığı “Azərbaycan dilində latın qrafikası ilə kütləvi nəşrlərin həyata keçirilməsi haqqında” Sərəncamına əsasən, hər il latın qrafikalı Azərbaycan əlifbası ilə çap olunacaq əsərlərin siyahısı hazırlanır. Bundan başqa, həmin il yanvarın 14-də “Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının nəşri haqqında”, eləcə də 2007-ci il dekabrın 30-da “Dünya ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələrinin Azərbaycan dilində nəşri nəzərdə tutulan əsərlərinin siyahısının təsdiq edilməsi haqqında” sərəncamlarla ana dilinin həyatımızın bütün sahələrində müfəssəl tətbiqi gerçəkləşib. Müasir dövrün tələblərini və reallıqlarını nəzərə alan Azərbaycan Prezidentinin “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”nı 2013-cü il 9 aprel tarixli Sərəncamı ilə təsdiq etməsi milli və mənəvi varlığımızın güzgüsü olan ana dilimizin saflığının və zənginliyinin qorunması baxımından mühüm tarixi hadisədir. Dövlət Proqramının məqsədi Azərbaycan dilinin istifadəsinə və tədqiqinə dövlət qayğısının artırılması, dilimizin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsi, ölkədə dilçilik araşdırmalarının yaxşılaşdırılmasıdır. Sənəd, eyni zamanda, dilçiliyin aparıcı istiqamətlərində fundamental və tətbiqi tədqiqatların inkişafına yönəldilmiş yaradıcılıq səylərinin birləşdirilməsini və dilçiliyin müasir cəmiyyətin aktual problemləri ilə əlaqələndirilməsini nəzərdə tutur. Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan dilinin elektron məkanda daha geniş istifadəsinin təmin edilməsi ilə bağlı bir sıra tədbirlər haqqında” 2018-ci il 17 iyul tarixli Sərəncamı Azərbaycan dilinin inkişafı və tətbiqi dairəsinin daha da genişləndirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Dövlətimizin başçısının 2018-ci il noyabrın 1-də imzaladığı “Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və dövlət dilindən istifadənin daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” Fərmanı ölkəmizdə dövlət dilinin daim diqqət mərkəzində saxlanıldığını bir daha təsdiq edir. Dil quruculuğu ilə bağlı olan bu sənəd Azərbaycan dilinin milli-mənəvi, siyasi-hüquqi statusunun möhkəmlənməsi istiqamətində atılmış mühüm addımlardan biridir.
Xatırladaq ki, həmin Fərmandan irəli gələn vəzifələrin icrası çərçivəsində Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı ilə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dil Komissiyası yanında Monitorinq Mərkəzi yaradılıb.

Авг 01, 2023 | 12:00
1 августа отмечается как День азербайджанского алфавита и азербайджанского языка. Этот знаменательный день установлен Указом Общенационального лидера Гейдара Алиева от 9 августа 2001 года. Великий вождь подписал этот Указ, учитывая, что в августе 2001 года в нашей стране был полностью обеспечен переход на латинский алфавит и что использование нового алфавита является важным событием в общественно-политической жизни независимого Азербайджана и истории нашей письменной культуры.
Несмотря на препятствия, созданные в советское время, азербайджанский язык, имеющий незыблемые основы, сумел сохранить свое существование. Серьезный толчок развитию нашего языкознания как науки дало создание в 1945 году при Академии наук Азербайджана самостоятельного Института языкознания. В последующие годы следует особо отметить заслуги Великого лидера Гейдара Алиева в направлении защиты азербайджанского языка от нынешних угроз и защиты его для будущих поколений. Когда в 1977 году была принята новая Конституция СССР, Общенациональный лидер, не согласный с тем, что в нее не включена статья о государственном языке, до конца проявил свою принципиальную позицию по этому вопросу. 2 апреля 1978 года на седьмой сессии Верховного Совета девятого созыва, посвящённой проекту Конституции Азербайджанской ССР и результатам его всенародного обсуждения, было принято решение о внесении изменений в статью 73 по настоянию Великого лидера Гейдара Алиева. Это изменение отражает тот факт, что государственным языком Азербайджанской Советской Социалистической Республики является азербайджанский. Несмотря на все трудности, достижение такого исторического решения Общенациональным лидером стало большим шагом в развитии нашего языка, который считается основой нашего духовного существования.
АЗзерТадж рассматривает меры, принимаемые для защиты и развития нашего языка в современной независимой Азербайджанской Республике. Усилия Великого вождя по защите и развитию азербайджанского языка от негативных последствий периода глобализации являются незаменимым вкладом для нашего народа. К числу беспрецедентных заслуг относятся указы «О совершенствовании реализации государственного языка», подписанные Общенациональным лидером 18 июля 2001 года, и «Об учреждении Дня азербайджанского алфавита и азербайджанского языка», подписанные 9 августа того же года. 2 января 2003 года Указом Великого вождя Гейдара Алиева вступил в силу Закон Азербайджанской Республики «О государственном языке в Азербайджанской Республике». Закон четко определяет основные обязанности государства в направлении заботы о родном языке.
Политическая линия Общенационального лидера, предпринявшего важные шаги по защите нашего родного языка, уверенно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым. Согласно Указу «Об осуществлении массовых изданий на азербайджанском языке с использованием латиницы», подписанному главой нашего государства 12 января 2004 года, ежегодно составляется перечень произведений, подлежащих печати на азербайджанском языке с использованием латиницы. Кроме того, 14 января того же года «Об издании Национальной энциклопедии Азербайджана», а также 30 декабря 2007 года «Об утверждении перечня произведений видных представителей мировой литературы, подлежащих изданию на Азербайджанском языке». Принимая во внимание требования и реалии современной эпохи, Президент Азербайджана Указом от апреля утвердил «Государственную программу по использованию азербайджанского языка в соответствии с требованиями времени и развитию языкознания в стране». 9 ноября 2013 года защита чистоты и богатства нашего родного языка, являющегося зеркалом нашего национального и духовного существования, является важным историческим событием. Целью Государственной программы является повышение заботы государства об использовании и изучении азербайджанского языка, использовании нашего языка в соответствии с требованиями времени в условиях глобализации, а также совершенствование лингвистических исследований в стране. При этом документ предусматривает объединение творческих усилий, направленных на развитие фундаментальных и прикладных исследований по ведущим направлениям языкознания и связь языкознания с актуальными проблемами современного общества. Указ Президента Ильхама Алиева от 17 июля 2018 года «О ряде мер по обеспечению более широкого использования азербайджанского языка в электронном пространстве» имеет особое значение с точки зрения дальнейшего расширения сфер развития и применения азербайджанского языка. Подписанный главой государства 1 ноября 2018 года Указ «О мерах, связанных с защитой чистоты азербайджанского языка и дальнейшим улучшением использования государственного языка» еще раз подтверждает, что государственный язык всегда находится в центре внимания в нашей стране. Этот документ, касающийся языкового строительства, является одним из важных шагов, предпринятых в направлении укрепления национально-нравственного, политико-правового статуса азербайджанского языка.
Напомним, что в рамках реализации обязанностей, вытекающих из этого указа, соответствующим решением Кабинета Министров при Комиссии государственного языка Азербайджанской Республики был создан Центр мониторинга.