İyl 31, 2023 | 03:00
shrem.az science.gov.az saytına istinadən xəbər verir ki, 29 iyul 2023-cü il tarixində AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Akademiyada Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə təşkil olunan silsilə tədbirlər çərçivəsində AMEA şəhərciyi ərazisində salınmış Nadir ağaclar parkına baxış keçirib.
Tədbir zamanı AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyliyə parkda əkilmiş nadir ağaclar, ərazidə görülmüş yaşıllaşdırma və abadlıq işləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Bildirilib ki, Nadir ağaclar parkının salınmasında məqsəd ölkəmizdə ekologiyanın qorunması, təbiətə qayğı hissinin təbliği və ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasına hər zaman böyük önəm vermiş Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsini uca tutmaq və onun adı ilə bağlı olan yaşıllaşdırma ənənəsini inkişaf etdirməkdən ibarətdir.
Qeyd olunub ki, 2023-cü ilin aprel ayında keçirilən ağacəkmə aksiyası zamanı parka Azərbaycan florasının nadir və nəsli kəsilməkdə olan və “Qırmızı kitab”a düşmüş Gözəl ağcaqayın, Hirkan ağcaqayını, Adəm ağacı, dəmirağac, Qafqaz xurması, Lənkəran akasiyası, Naxçıvan florasına aid olan nalbənd, daş palıd, eləcə də vələsyarpaq azat, Şərq çinarı, qovaq kimi 100-ə yaxın ağac və kol bitkisi əkilib.
Həmçinin vurğulanıb ki, ağaclara mütəmadi olaraq aqrotexniki qulluq göstərilir. Eyni zamanda, ərazidə suvarma sistemi qurulub və bitkilərin zərərvericilərdən qorunması üçün tədbirlər görülür.
Akademik İsa Həbibbəyli Akademiya şəhərciyinin rəhbərliyinə Nadir ağaclar parkının nadir və dekorativ ağac və kol bitkiləri ilə daha da zənginləşdirilməsinə dair tapşırıq və tövsiyələrini verib.

Jul 31, 2023 | 03:00
Shrem.az reports with reference to the science.gov.az website that on July 29, 2023, the President of ANAS, academician Isa Habibbeyli inspected the park of rare trees, in the framework of the series of events organized on the occasion of the 100th anniversary of the birth of the Great Leader Heydar Aliyev that was built on the campus of ANAS.
During the event, Academician Isa Habibbayli, president of ANAS, was given detailed information about rare trees planted in the park, greening and improvement works done in the area.
It was stated that the purpose of the establishment of the Rare Trees Park is to protect the ecology, promote the sense of care for nature and to honor the dear memory of the Great Leader Heydar Aliyev, who always attached great importance to the health of the environment in our country, and to develop the tradition of greening associated with his name.
It was noted that during the tree-planting action held in April 2023, the rare and endangered flora of Azerbaijan and included in the "Red Book" Beautiful maple, Hyrkan maple, Adam's tree, ironwood, Caucasian palm, Lankaran acacia, belonging to the flora of Nakhchivan were planted in the park.
It was also emphasized that agrotechnical care is provided to the trees regularly. At the same time, an irrigation system has been established in the area and measures are being taken to protect plants from pests.
Academician Isa Habibbeyli gave instructions and recommendations to the management of the Academy campus on further enrichment of the Rare Trees Park with rare and decorative trees and shrubs.