AMEA-nın Şəki REM-nin növbəti Elmi şura iclası keçirilib
21 iyul 2023-cü il tarixində AMEA-nın Şəki REM-nin növbəti Elmi şura iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə açan Şəki Regional Elmi Mərkəzin direktoru, fiz.riy.üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Y.Şükürlü şura üzvlərini gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib, gündəlik səsə qoyularaq qəbul olunub.
Dosent Yusif Şükürlü Şura iştirakçılarını AMEA Rəyasət Heyətinin 12 iyul 2023-cü il tarixli yığıncağının Şəki REM-in strukturunda qismən dəyişikliklər barədə 16/14 saylı qərarı ilə tanış edib. Qeyd edib ki, Rəyasət Heyətinin bu qərarı şəxsən AMEA-nın prezidenti İsa Həbibbəylinin Şəki REM-ə olan diqqətinin nəticəsidir və bizə göstərilən etimadı doğrultmaq bizim borcumuzdur.
Sonra ped.elmləri doktoru, professor F.İbrahimov “Görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev və Şəki - ipəkçiliyin intibahı” kitabının nəşrə hazırlanmasında görülən işlər barədə məlumat verib. O nəzərə çatdırıb ki, kitabın hazırlanması üçün işçi qrupu artıq müəyyən edilib, birlikdə bu barədə müzakirələr və iş bölgüsü aparılıb. Professor əlavə edib ki, kitabın hazırlanmasında əsas məqsəd gerçək hadisələrin tarixiləşdirilib sonrakı nəsillərə ərmağan edilməsidir. Bu mənada gerçəyi şərh etmək üçün onun elə bir elementini götürmək lazımdır ki, tamın xassəsini pozmamış olsun, deyə professor əlavə edib.
Elmi şuraya qonaq qismində dəvət edilən və “Görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev və Şəki-ipəkçiliyin intibahı” kitabının işçi qrupuna daxil edilən M.F.Axundzadə adına Şəki Mədəniyyət Mərkəzinin əməkdaşı Aydın Məmmədov çıxışında kitabın hazırlanmasında arxiv materialları, “Şəki fəhləsi”, “İpəkçi” qəzetlərindən də istifadə edilməsinin məqsədəuyğunluğunu vurğulayıb və bu işdə əməli kömək göstərəcəyini vəd edib.
“Ədəbi-mədəni mühit, folklor və etnoqrafiya” şöbəsinin rəhbəri İ.Yusifova AMEA Rəyasət Heyətinin 16/5 saylı qərarını səsləndirib və qərarın 3-cü bəndinə əsasən “Qobrova və Şəki yumoru” mövzusunda tədqiqatların aparılması üçün işçi qrupunun yaradıldığını, iş bölgüsünün aparıldığını qeyd edib.
Daha sonra “Ekoloji coğrafiya” şöbəsinin rəhbəri Yusif Rəhimov şöbənin böyük elmi işçisi Qafqaz Ağabalayevin aparıcı elmi işçi vəzifəsinə irəli çəkilməsi ilə bağlı təqdimatın mətnini Şura üzvlərinin diqqətinə çatdırıb. Y.Rəhimov qeyd edib ki, təqdimatın həllinin hüquqi baxımdan mümkünlüyü Azərbaycan Respublikası Əmək və  Əhalinin  Sosial Müdafiəsi Nazirliyi Kollegiyasının 30 avqust 2017-ci il tarxili 12 № li qərarı ilə təsdiq edilmiş “Elm və elmi xidmət sahəsinə aid qulluqçı vəzifəsinin Vahid Tarif-ixtisas Sorğu Kitabçası”nda əksini tapıb.
Sonda gündəlikdəki cari məsələlərin müzakirəsi aparılıb, müzakirə edilən məsələlərlə bağlı qərarlar qəbul olunub.

Jul 21, 2023 | 12:00
On July 21, 2023, the next Scientific Council meeting of Sheki RSC of ANAS was held. Director of Sheki Regional Scientific Center, Ph.D. on physics, docent Y.Shukurlu, who opened the meeting with the introduction, introduced the members of the council to the issues on the agenda, and the agenda was accepted by voting.
Associate Professor Yusif Shukurlu introduced the Council participants to the decision No. 16/14 of the meeting of the ANAS Presidium dated July 12, 2023 on partial changes in the structure of Sheki RSC. He noted that this decision of the Presidium is the result of the personal attention of the president of ANAS Isa Habibbeyli to Sheki RSC and it is our duty to justify the trust shown to us.
Then, doctor of pedagogic sciences, professor F.Ibrahimov gave information about the work done in preparing the book "Prominent statesman Heydar Aliyev and Shaki - the renaissance of silk industry" for publication. He noted that the working group for the preparation of the book has already been determined, discussions and division of work have been held together. The professor added that the main goal of preparing the book is to historicize real events and present them to future generations. In this sense, in order to interpret the truth, it is necessary to take such an element of it that does not violate the property of the whole, the professor added.
Aydın Mammadov, an employee of the Sheki Culture Center named after M.F. Akhundzade, who was invited to the scientific council as a guest and was included in the working group of the book "Prominent statesman Heydar Aliyev and the renaissance of Sheki-sericulture", spoke about the use of archival materials, "Sheki workers" and "Ipekchi" newspapers in the preparation of the book stressed the expediency of doing it and promised to provide practical help in this matter.
The head of the "Literary-cultural environment, folklore and ethnography" department I. Yusifova, announced the decision No. 16/5 of the Presidium of ANAS and noted that according to paragraph 3 of the decision, a working group was created to conduct research on "Gobrova and Sheki humor", and division of work was carried out. .
Later, Yusif Rahimov, the head of the "Ecological Geography" department, brought to the attention of the Council members the text of the presentation on the promotion of Qafqaz Agabalayev, senior researcher of the department, to the position of leading researcher. Y. Rahimov noted that the possibility of solving the presentation from a legal point of view is the "Uniform Tariff-specialization Survey Booklet of the servant position in the field of science and scientific service" approved by the decision No. 12 of the Ministry of Labor and Social Protection of the Republic of Azerbaijan dated August 30, 2017.
At the end, the current issues on the agenda were discussed and decisions were made regarding the discussed issues.