İyl 18, 2023 | 12:00
Shrem.az www.science.gov.az saytına istinadən xəbər verir ki, AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Ümummilli lider Heydər Əliyev və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Məruzələrdə XIX əsrdə tarixi ərazilərimizin Rusiya və İran arasında bölüşdürülməsindən, xüsusilə ötən əsrin 20-ci illərində əzəli Azərbaycan torpaqlarında yaradılan Ararat Respublikası və sonrakı dövrdə xalqın iradəsinə zidd olaraq ermənilərə pay verilən torpaqlarımız barədə məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, uzaqgörən lider Heydər Əliyev məsul vəzifələrdə çalışarkən, eləcə də ölkəmizə rəhbərliyinin hər iki dövründə ərazi bütövlüyü məsələsinə xüsusi həssaslıqla yanaşmış, bu məsələni daim diqqətdə saxlamış, hələ sovet hakimiyyəti dönəmində ermənilərin əsassız ərazi iddialarının qarşısını qətiyyətlə almışdır.
Məruzələrdə, həmçinin Ümummilli Liderin ordu quruculuğu sahəsində apardığı islahatlardan, yüksək peşakarlığa malik hərbçilərin hazırlanması məqsədilə gördüyü işlərdən və həmin tədbirlərin bugünkü nəticələrindən bəhs olunub. Ulu Öndərin Lissabon və Budapeşt sammitlərində Azərbaycanın ərazi bütövlüyü ilə bağlı səsləndirdiyi fikirlər də diqqətə çatdırılıb.
Vurğulanıb ki, Heydər Əliyevin qətiyyətli mövqeyi ərazi bütövlüyümüzün qorunması və bərpası ilə bağlı dünya liderləri ilə danışıqlarında, tribunalarda etdiyi çıxışlarında, müxtəlif beynəlxalq təşkilatların gündəliyində əksini tapmışdır. Məhz Heydər Əliyevin dünyaya çatdırdığı Azərbaycan reallıqları, tarixi həqiqətlər bu gün öz bəhrəsini vermişdir. Ulu Öndər Heydər Əliyev onilliklərin işini qısa zaman diliminə sığdırmağı bacarmış, beynəlxalq əlaqələri genişləndirməklə xarici investorları ölkəyə cəlb etmiş, Azərbaycanın gələcək inkişafının qarantı olmuşdur.

Jul 18, 2023 | 12:00
Shrem.az reports with reference to the website www.science.gov.az that a scientific conference on "National leader Heydar Aliyev and the territorial integrity of Azerbaijan" was held in the Nakhchivan branch of ANAS under the organization of the Institute of History, Ethnography and Archeology.
In the reports, information was given about the distribution of our historical territories between Russia and Iran in the 19th century, especially the Republic of Ararat, which was created in the 20s of the last century on the ancient lands of Azerbaijan, and our lands that were given to Armenians against the will of the people in the following period.
It was noted that the visionary leader Heydar Aliyev, while working in responsible positions, as well as during both periods of his leadership of our country, was particularly sensitive to the issue of territorial integrity, he always kept this issue in mind, and he resolutely prevented the groundless territorial claims of Armenians even during the Soviet period.
The reports also talked about the reforms carried out by the National Leader in the field of army building, the work he did to train highly professional military personnel and the current results of those measures. The views expressed by the Great Leader at the Lisbon and Budapest summits regarding the territorial integrity of Azerbaijan were also brought to attention.
It was emphasized that the decisive position of Heydar Aliyev was reflected in his talks with world leaders, in his speeches on the tribunes, in the agenda of various international organizations regarding the protection and restoration of our territorial integrity. It is the Azerbaijani realities and historical truths that Heydar Aliyev brought to the world that have borne fruit today. The Great Leader Heydar Aliyev managed to fit the work of decades into a short period of time, attracted foreign investors to the country by expanding international relations, and became the guarantor of the future development of Azerbaijan.