İyl 13, 2023 | 12:00
İclasa AMEA-nın Naxçıvan və Gəncə bölmələri, AMEA-nın Şəki və Lənkəran Regional Elmi mərkəzləri onlayn qoşulub. AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli iclas iştirakçılarını gündəlikdəki 18 məsələ ilə tanış edib, gündəlik səsə qoyularaq qəbul olunub. Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın islahatlar paketi haqqında məlumat verib, müzakirələr aparılıb. AMEA-da “Elektron xidmətlər şöbəsi”nin yaradılmasını, numizmatika və epiqrafika üzrə tədqiqatların vacibliyini nəzərə çatdırıb. Bunun üçün Nazirlər Kabinetinin təsdiq etdiyi 3510 vahid əməkdaş strukturunun daxilində yerdəyişmə aparıla biləcəyini, lakin hələlik yeni kadrların işə qəbulunun mümkün olmayacağını qeyd edib.
Daha sonra filologiya elmləri doktoru, professor Qəzənfər Paşayevin “İraq türkmənlərinin mədəniyyəti” adlı elmi məruzəsi müzakirə edilib.
İclasda Rəyasət Heyətinin Ümumi Yığıncağının 28 sentyabr 2023-cü il tarixində çağırılmasına dair qərar qəbul olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli 2022-ci ilin noyabr ayında AMEA-nın Asiya Elmlər Akademiyaları və Cəmiyyətləri Assosiasiyasına (AASSA), dekabr ayında Avrasiya Universitetlər Birliyinə (EURAS), 4 iyun 2023-cü il tarixində Beynəlxalq Elmi Şuraya üzv qəbul olunmasını akademiya üçün beynəlxalq əhəmiyyətli hadisə kimi dəyərləndirib. Akademik bildirib ki, AMEA bundan sonra Beynəlxalq Elmi Səsvermə prosesində tam hüquqa malikdir. Akademik İsa Həbibbəyli çıxışına davam edərək AMEA Tulin Beynəlxalq Elmlər Akademiyasına üzv olmaq üçün müraciət edildiyini, Türkiyə Elmlər Akademiyasına (TÜBA) üzv olmaq barədə razılıq alındığını qeyd edib. Akademik bütün bu gedişlərin əsas qayəsinin Azərbaycan elminin dünya elminə interqrasiyasını təmin etmək olduğunu vurğulayıb.
AMEA prezidenti İsa Həbibbəyli Bolqarıstan Respublikasına elmi səfəri haqda məlumat verib. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Bolqarıstan Elmlər Akademiyası arasında qarşılıqlı elmi əməkdaşlığa dair Anlaşma memorandumunun imzalanacağının nəzərdə tutulduğunu qeyd edib. Bolqarıstan Elmlər Akademiyası ilə əməkdaşlıq çərçivəsində “Qobrova və Şəki yumoru” mövzusunda birgə tətqiqatların aparılmasının məqsədəuyğun olduğunu diqqətə çatdırıb.
İclasda 22 sentyabr 2023-cü il tarixində “Nobel mükafatına aparan yol” mövzusunda beynəlxalq konfransın keçirilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Tarixi irs və etnoqrafiya” şöbəsinin adının dəyişdirilərək “Tarix, arxeologiya, epiqrafiya”, “Folklorşünaslıq və el sənətləri” şöbəsinin adının “Ədəbi mühit, folklor və etnoqrafiya” adı ilə əvəz edilməsi haqda qərar qəbul olunub. Akademik İsa Həbibbəyli bu qərara şərh verərək, AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Tarixi irs və etnoqrafiya” şöbəsində ixtisaslı mütəxəssislərin yer almasının sevindirici hal olduğunu vurğulayıb və bundan sonra da “Tarix, arxeologiya və epiqrafika” adı ilə fəaliyyətini davam etdirəcək bu şöbənin şimal-qərb bölgəsində elmi əsaslarla, rəsmiləşdirilmiş iş planlarına uyğun şəkildə tədqiqatlar aparacağına ümid etdiyini bildirib.

Jul 13, 2023 | 12:00
Nakhchivan and Ganja divisions of ANAS, Sheki and Lankaran Regional Scientific Centers of ANAS joined the meeting online. Academician Isa Habibbeyli, president of ANAS, introduced the participants to the 18 issues of the agenda, and the agenda was accepted by voting. Academician Isa Habibbayli gave information about the reform package of ANAS, discussions were held. He took into account the creation of the "Electronic Services Department" at ANAS, the importance of studies on numismatics and epigraphy. For this, he noted that 3,510 units of employees approved by the Cabinet of Ministers can be transferred within the structure, but it will not be possible to recruit new personnel for the time being.
Later, the scientific report "Culture of Iraqi Turkmens" by professor Ghazanfar Pashayev, doctor of philological sciences, was discussed.
At the meeting, a decision was made to convene the General Meeting of the Presidium on September 28, 2023.
Academician Isa Habibbeyli evaluated the admission of ANAS to the Association of Asian Academies and Societies of Sciences (AASSA) in November 2022, to the Eurasian University Union (EURAS) in December, and to the International Scientific Council on June 4, 2023 as an event of international importance for the academy. The academician said that ANAS has full rights in the International Scientific Voting process from now on. Academician Isa Habibbeyli continued his speech and noted that ANAS applied for membership in Tulin International Academy of Sciences and received approval for membership in Turkish Academy of Sciences (TUBA). The academician emphasized that the main goal of all these moves is to ensure the integration of Azerbaijani science into world science.
ANAS President Isa Habibbayli informed about his scientific visit to the Republic of Bulgaria. He noted that a memorandum of understanding on mutual scientific cooperation between the National Academy of Sciences of Azerbaijan and the Academy of Sciences of Bulgaria will be signed. He pointed out that it is expedient to conduct joint research on "Gobrova and Shaki's humor" within the framework of cooperation with the Bulgarian Academy of Sciences.
At the meeting, it was decided to hold an international conference on "The Road to the Nobel Prize" on September 22, 2023.
At the meeting of the Presidium, a decision was made to change the name of the "Historical heritage and ethnography" department of the Sheki Regional Scientific Center of ANAS, and to replace the name of the department "History, archeology, epigraphy", "Folklore and handicrafts" with the name "Literary environment, folklore and ethnography".. Commenting on this decision, Academician Isa Habibbeyli stressed that it is a pleasure to have qualified specialists in the "Historical Heritage and Ethnography" department of the Sheki Regional Scientific Center of ANAS, and that this department, which will continue to operate under the name "History, Archeology and Epigraphy" said that he hopes to conduct research in the western region on scientific basis, in accordance with the formalized work plans.