İyl 11, 2023 | 12:00
11 iyul 2023-cü il tarixində AMEA-nın Şəki REM-nin növbəti Elmi şura iclası keçirilib. Şəki REM-in direktoru, fiz.ü.f.d., dosent Y.H.Şükürlü gündəlikdəki məsələlər barədə Elmi şura iştirakçılarını məlumatlandırıb, gündəlik səsə qoyularaq qəbul edilib.
Dosent Yusif Şükürlü çıxışında AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin 26 iyun tarixində Şəki Regional Elmi Mərkəzə səfəri barəsində geniş məlumat verib. O vurğulayıb ki, akademik İsa Həbibbəyli Şəki REM-də görülən işlərlə yaxından tanış olub. Yusif Şükürlü Akademik İsa Həbibbəylinin “Tarixi irs və etnoqrafiya” şöbəsinin adının dəyişdirilərək “Tarix, arxeologiya və etnoqrafiya” adlandırılması və “Folklorşünaslıq və el sənətləri” şöbəsinin adının “Ədəbi mühit və folklor” adı ilə əvəz olunmasıyla bağlı təklif irəli sürdüyünü qeyd edib. Dosent Yusif Şükürlü prezidentin Şəki REM-də əməkdaşlarla görüşü barədə Elm qəzetinin 7 iyul 2023-cü il tarixli nəşrində geniş şəkildə məlumat təqdim edildiyini əlavə edib. ŞREM-in direktoru Şəkidə beynəlxalq elmi konfransın təşkil edilməsi, ŞREM-in 50 illiyinə həsr edilmiş kitabın nəşr olunması barədə məlumatları Elmi şura iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb, müvafiq tapşırıqlarını verib.
Daha sonra ŞREM-in elmi işlər üzrə direktor müavini, biol.ü.f.d. Fərhad Əzizov 2021-2025-ci illər üzrə tədqiqat planına əsasən 19-24 iyun tarixlərində ŞREM-in I yarımil üçün hesabatlarının dinlənildiyini və tədqiqat nəticələrinin lazımi səviyyədə aparıldığını vurğulayıb. Hesabatların dinlənilməsi zamanı müvafiq şöbələrin elmi-tədqiqat planlarının icrası ilə bağlı ortaya çıxan çətinliklərə münasibətini bildirib.
ŞREM-in aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dosent Kamil Adışirinov Ümummilli liderin anadan olmasının 100 illiyi ilə bağlı Elmi Mərkəzin hazırladığı Tədbirlər planında yer alan “Bölgə yazarlarının yaradıcılığında Heydər Əliyev obrazı” adlı regional tədbirin təşkili barədə məlumat verib. Müzakirələr aparıldıqdan sonra tədbirin B.Vahabzadənin ev muzeyində təşkil edilməsi, bölgə yazarlarının tədbir haqqında məlumatlandırılması və iştirakının təmin edilməsi barədə qərar qəbul olunub.
ŞREM-in Gənc Alimlər və Mütəxəssislər Şurasının sədri Tural Adışirinov 26 iyun-1 iyul 2023-cü il tarixində Şəkidə Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi və AMEA-nın Gənc Mütəxəssislər Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmiş “Gənc alimlərin innovativ ideya düşərgəsi” haqqında məlumat verib. O qeyd edib ki, düşərgədə 7 mövzu üzrə maarifləndirici seminarlar təşkil edilib. Yay düşərgəsində Şəki REM-in iki əməkdaşının iştirakçı qismində təmsil olunduğunu və sertifikatla təltif edildiyini diqqətə çatdırıb.
ŞREM-in “Elmi-texniki informasiya” şöbəsinin baş mütəxəssisi Günel Musayeva ETİ-nin Aqrokimya və Torpaqşünaslıq İnstitutu ilə əməkdaşlığın perspektivliyi haqda məlumat verib. O bildirib ki, həmin institutda Torpaqların ekologiyası beynəlxalq laboratoriya, eyni zamanda, səyyar laboratoriya mövcuddur və onlar qarşılıqlı əməkdaşlıq çərçivəsində bir sıra analizlərin aparılmasında Şəki REM-ə köməklik göstərə bilərlər. Elmi şura üzvlərinin çıxış və təkliflərindən sonra Aqrokimya və Torpaqşünaslıq İnstitutu ilə əməkdaşlıq haqda qərar qəbul edilib.
Şura yığıncağnda Elmi Mərkəzin “İctimaiyyətlə əlaqələr” şöbəsinin rəhbərliyində dəyişiklik edilməsi ilə bağlı müzakirə aparılıb və ŞREM-in “Tarixi irs və etnoqrafiya” şöbəsinin elmi işçisi Reyhan Mənəfovanın şöbəyə rəhbər təyin olunması münasib hesab edilib.

Jul 11, 2023 | 12:00
On June11, 2023the next Scientific council meeting of ANAS Sheki RSC was held. The director of Sheki RSC, PhD on physics, docent Y.H.Shukurlu informed the participants about agenda and it was voted and adopted.
Docent Yusif Shukurlu informed widely about the visit of the president of ANAS, academician Isa Habibbbayli to Sheki Regional Scientific Center. He noted that, academician Isa Habibbayli got acquainted with the done works in Sheki RSC. Yusif Shukurlu noted about the offer of I.Habibbayli about changing “Historical heritage and ethnography” to “History, archeology and ethnography” and “Folklore and crafts” to “Literary environment and folklore”. Docent Yusif Shukurlu added the information about the meeting of I.Habibbayli with the employees was published in the publication of “Elm” paper dated July 7, 2023. The director of SRSC brought to the attention of the participants of the Scientific Council information about the organization of an international scientific conference in Sheki, the publication of a book dedicated to the 50th anniversary of SRSC, and gave the relevant tasks.
Later, deputy director for scientific affairs of SRSC, Ph.D on biology Farhad Azizov emphasized that the reports of SRSC for the first half of the year were heard on June 19-24 and the research results were conducted at the appropriate level, according to the research plan for 2021-2025. During the hearing of the reports, he expressed his attitude to the difficulties arising in connection with the implementation of scientific research plans of the respective departments.
Kamil Adishirinov, leading researcher of SRSC, Ph.D on philology, docent informed about the organization of the regional event called "The Image of Heydar Aliyev in the Creativity of Regional Writers" included in the Event Plan prepared by the Scientific Center in connection with the 100th anniversary of the birth of the national leader. After discussions, it was decided to organize the event in B.Vahabzade's home museum, to inform regional writers about the event and ensure their participation.
Tural Adishirinov, Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of SRSC gave information about the "Innovative idea camp of young scientists" held in Sheki on June 26-July 1, 2023, jointly organized by the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan and the Council of Young Specialists of ANAS. He noted that educational seminars on 7 topics were organized in the camp. At the summer camp, Sheki pointed out that two employees of SRSC were represented as participants and awarded with a certificate.
Gunel Musayeva, the chief specialist of the "Scientific and technical information" department of SRSC, informed about the prospects of cooperation with the Institute of Agrochemistry and Soil Science of SRI. She said that there is an international soil ecology laboratory at that institute, as well as a mobile laboratory, and they can assist Sheki RSC in conducting a number of analyzes within the framework of mutual cooperation. After the speeches and proposals of the members of the scientific council, a decision was made to cooperate with the Institute of Agrochemistry and Soil Science.
At the council meeting, a discussion was held on changing the management of the "Public Relations" department of the Scientific Center, and it was considered appropriate to appoint Reyhan Manafova, a scientific worker of the "Historical Heritage and Ethnography" department of SRSC, as the head of the department.