İyn 26, 2023 | 12:00
26 iyun 2023-cü ildə AMEA-nın prezidenti, akademik, millət vəkili İsa Həbibbəyli AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində olub. Akademik İsa Həbibbəyli görüş iştirakçılarını salamladıqdan sonra Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələr günü və Müqəddəs Qurban bayramı münasibətilə əməkdaşları təbrik edib. Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2023-cü ilin “Heydər Əliyev ili” elan edilməsi ilə əlaqədar cari ildə AMEA-da həyata keçirilən və keçirilməsi nəzərdə tutulan genişmiqyaslı tədbirlər, nəşr edilən kitablar barədə məlumat verib. Ümummilli lider Heydər Əliyevin elmi-nəzəri ideyalarına, ölkə rəhbəri İlham Əliyevin yeritdiyi qlobal elm siyasətinə və XXI əsrin çağırışlarına uyğun şəkildə Milli Elmlər Akademiyası sistemində aparılan islahatları diqqətə çatdırıb.
Şəki REM-in direktoru, fiz.ü.f.d., dosent Yusif Şükürlü AMEA-nın prezidentini rəhbərlik etdiyi müəssisənin kollektivi adından salamlayıb, onun gəlişini Elmi Mərkəzin əməkdaşları üçün əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirib. Dosent Y.H.Şükürlü cari ildə Şəki REM-in müvafiq şöbələrində həyata keçirilən elmi-tədqiqat planlarının vəziyyəti barədə Akademiya prezidentini məlumatlandırıb. Sonra Elmi Mərkəzin elmi heyəti ilə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətin icrası, mövcud problemlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər dinlənilib. Akademik İsa Həbibbəyli verilən məlumatlara, edilən təkliflərə öz münasibətini bildirib, görüş zamanı qeyd edilən problemlərin AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti yığıncağında müzakirə ediləcəyini və müvafiq qərarların qəbul ediləcəyini vurğulayıb. O, həmçinin Ümümmilli lider Heydər Əliyevin Şəkiyə səfərlərini, iqtisadi və mədəni inkişafın təmin edilməsində dahi şəxsiyyətin əvəzsiz rolunu əsas gətirərək, “Heydər Əliyev və Şəki” adlı kitabın ilin son rübünədək nəşrə hazırlanmasını tövsiyə edib. Bolqarıstanın Qobrovo şəhəri ilə qardaşlaşan Şəkinin yumorunun geniş həcmdə topanması və nəşrə hazırlanmasının zəruriliyi akademik tərəfindən ifadə olunub.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli “Tut ipəkqurdunun seleksiyası” şöbəsinin elmi-tədqiqat işləri ilə yaxından tanış olub, tövsiyyələrini verib.
Görüşün sonunda AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Şəki REM əməkdaşları ilə xatirə şəkli çəkdirib.

Jun 26, 2023 | 12:00
On June 26, 2023, the president of ANAS, academician, MP Isa Habibbayli visited Sheki Regional Scientific Center of ANAS. Academician Isa Habibbeyli, after greeting the participants of the meeting, congratulated the employees on the occasion of the Day of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan and the holiday of the Holy Sacrifice. In connection with the declaration of 2023 as the "Year of Heydar Aliyev" by President Ilham Aliyev, he informed about large-scale events and books published in ANAS this year. He drew attention to the reforms carried out in the National Academy of Sciences system in accordance with the scientific and theoretical ideas of national leader Heydar Aliyev, the global science policy implemented by the head of the country Ilham Aliyev and the challenges of the 21st century.
The director of Sheki RSC, docent Yusif Shukurlu greeted the President of ANAS and assessed his arrival as a significant event for the employees of the Scientific Center. Docent Y. H. Shukurlu informed the President of the Academy about the state of scientific research plans implemented in the relevant departments of Sheki RSC this year. Then, ideas were exchanged with the scientific staff of the Scientific Center about the implementation of scientific and scientific-organizational activities, existing problems, and suggestions were heard. Academician Isa Habibbeyli expressed his attitude to the given information and suggestions and emphasized that the problems mentioned during the meeting will be discussed at the next meeting of the Presidium of ANAS and appropriate decisions will be made. He also recommended that the book "Heydar Aliyev and Shaki" be prepared for publication by the last quarter of the year, referring to the National leader Heydar Aliyev's visits to Sheki and the irreplaceable role of the genius in ensuring economic and cultural development. The academician expressed the need to find the humor of Sheki, which is twinned with the Bulgarian city of Gobrovo, in a large volume and to prepare it for publication.
Later, Academician Isa Habibbeyli got acquainted with the scientific research works of the “The selection of mulberry silkworm” department and gave his recommendations.
At the end of the meeting, the president of ANAS, academician Isa Habibbayli took a commemorative photo with the employees of Sheki RSC.