İyn 14, 2023 | 12:00
14 iyun 2023-cü il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzin akt zalında Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinin qeyd olunması və 15 iyun Milli Qurtuluş Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru fiz.ü.f.d., dosent Yusif Şükürlü əməkdaşları “Milli Qurtuluş Günü” münasibətilə təbrik edib. O öz çıxışında Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən, dövlətçilik siyasətindən, Azərbaycan xalqının xilaskarına çevrilməsindən habelə Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafından, xarici siyasətinin yenilənməsindən bəhs edib.
Tədbirin davamı olaraq AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin elmi katibi Elşən Abdurahmanov “Milli dövlətçiliyin inkişafı:qurtuluşa aparan yol” adlı məruzə ilə çıxış edib. Abdurahmanov xalq hərəkatının sistematikliyi, uğurları, həmçinin H.Əliyevin fəaliyyət istiqaməti, həyata keçirdiyi tədbirlər haqqında məlumat verib.
Daha sonra AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Ekoloji coğrafiya” şöbəsinin böyük elmi işçisi, coğ.ü.f.d. Qafqaz Ağabalayev “Azərbaycanda Heydər Əliyevin aqrar siyasəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O Heydər Əliyevin kənd təsərrüfatına göstərdiyi qayğıdan, geniş tədbirlər planının hazırlanmasından, ilk heyvandarlıq kompleksinin tikilib istifadəyə verilməsindən, iqtisadiyyatda yeni inkişaf mərhələsinin başlanmasından, həmçinin kənd təsərrüfatı sahəsində həyata keçirilən islahatlardan bəhs edib.
Yekunda Məruzələr iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanmış və mövzular ətrafında maraqlı müzakirələr aparılmışdır.

Jun 14, 2023 | 12:00
On June 14, 2023, an event was held in the assembly hall of the Sheki Regional Scientific Center of ANAS in connection with the celebration of the 100th anniversary of the national leader Heydar Aliyev and the National Liberation Day on June 15.
Yusif Şukurlu, director of the Sheki Regional Scientific Center of ANAS, who opened the event with an introductory speech, congratulated the employees on the occasion of "National Liberation Day". In his speech, he talked about Heydar Aliyev's life and activities, his state policy, becoming the savior of the Azerbaijani people, as well as socio-economic development of Azerbaijan and the renewal of its foreign policy.
As a continuation of the event, the scientific secretary of the Sheki Regional Scientific Center of ANAS, Elshan Abdurahmanov, gave a speech entitled "Development of national statehood: the path to salvation". Abdurahmanov gave information about the systematicity and successes of the people's movement, as well as H.Aliyev's direction of activity and the measures implemented.
Later, the senior researcher of the "Ecological Geography" department of Sheki Regional Scientific Center of ANAS, Ph.D. Qafqaz Agabalayev delivered a report on "Agrarian policy of Heydar Aliyev in Azerbaijan". He talked about Heydar Aliyev's concern for agriculture, the preparation of a comprehensive action plan, the construction and commissioning of the first animal husbandry complex, the beginning of a new stage of development in the economy, as well as the reforms implemented in the field of agriculture.
In the end, the reports were received with interest by the participants and interesting discussions were held on the topics.