May 05, 2023 | 12:00
4 may 2023-cü il tarixində Zaqatala rayonunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinin qeyd olunması ilə əlaqədar Zaqatala İslam Kollecinin, AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin və Zaqatala rayon Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev–ümumdünya tarixinin azərbaycanlı dahisi” adlı tədbir keçirilib. Tədbirdə Zaqatala İslam Kollecinin müəllim və tələbə heyəti, Zaqatala rayon Mədəniyyət Mərkəzinin əməkdaşları, AMEA-nın Şəki REM-nin alim və mütəxəssisləri, Zaqatala rayonunun təhsil işçiləri, ziyalılar və ictimaiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə Zaqatala İslam Kollecinin direktoru Anar Qurbanov və AMEA-nın Şəki REM-nin elmi işlər üzrə direktor müavini Fərhad Əzizov açaraq, tədbirin mahiyyəti haqqında iştirakçıları məlumatlandırıblar.
Tədbir Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Azərbaycan Jurnalistlər Birliyinin üzvü, ped.ü.f.d. Həşim İsmayılov “Ulu öndər Heydər Əliyevin həyatı və yaradıcılığı”, Zaqatala rayon Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Aybəniz Heydərova “Heydər Əliyev milli-mənəvi dəyərlərimizin hamisidir”, AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Tarixi irs və etnoqrafiya” şöbəsinin elmi işçisi və Zaqatala İslam Kollecinin təfsir müəllimi Ələddin Sultanov “Heydər Əliyev və Azərbaycanda islami dəyərlərin təbliği”, AMEA-nın Şəki REM-nin “Tarixi irs və etnoqrafiya şöbəsi”nin rəhbəri Rahim Həsənov “Ulu öndər Heydər Əliyevin irsi milli sərvətimizdir”, Zaqatala rayon Mədəniyyət Mərkəzinin bədii rəhbəri Samirə Hümbətova “Heydər Əliyev və mədəniyyət”, AMEA-nın Şəki REM-nin “Folklorşünaslıq və el sənətləri” şöbəsinin kiçik elmi işçisi, “Gənc alim və mütəxəssislər şurası”nın sədri Tural Adışirinov “İnsan kapitalının inkişafı və istedadlı gənclərə qayğı Heydər Əliyev siyasətinin prioriteti kimi” adlı məruzələri dinlənilib. Məruzələr tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Daha sonra Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş “Dəyərlərimizin xilaskarı” adlı film nümayiş olunub.
Tədbirə Zaqatala rayon Mədəniyyət Mərkəzinin “Söz Dünyası Bədii Qiraət dərnəyi”nin üzvləri tərəfindən hazırlanan “Biz Heydər babanın nəvələriyik” adlı ədəbi-bədi kompozisiya ilə yekun vurulub.

May 05, 2023 | 12:00
On May 4, 2023 an event named“Haydar Aliyev–Azerbaijanian genius of world history” was held in Zagatala region with the organization of Zagatala Islam College, Sheki Regional Scientific Center of ANAS, and Cultural Center of Zagatala Region for the 100th anniversary of National Leader Haydar Aliyev. At the event teacher and student staff of Zagatala College, the employees of Cultural Center of Zagatala Region, scholars and employees of ANAS, SRSC, educators, intellectuals and representatives of the public were participated.
The director of Zagatala Islam College Anar Gurbanov and the deputy director on scientific affairs of SRSC Farhad Azizov opened the meeting and informed the participants about the essence of the event.
The event began with sounding State Anthem. The membership of Azerbaijan Writers Association, PhD on pedagogy Hashim Ismayilov participated with the article named “Life and creation of National Leader Haydar Aliyev”, the director of Zagatala region Cultural Center Aybeniz Haydarova with “Haydar Aliyev is the protector of our national-moral values”, scientific worker of “Historical heritage and ethnography” department of ANAS, SRSC and the teacher of Zagatala Islam College Aladdin Sultanov with “Haydar Aliyev and the propagation of Islamic values in Azerbaijan”, head of “Historical heritage and ethnography “ department of SRSC of ANAS Rahim Hasanov with “The heritage of National Leader Haydar Aliyev is our national wealth”, the art director of Zagatala region Cultural Center Samire Humbetova with “Haydar Aliyev and culture”, junior scientific researcher of “Floklore and crafts” deoartment Tural Adishirionov with “Development of human capital and care for talented young people as a priority of Heydar Aliyev's policy”. The articles were listened curiously by the participants.
Then the film named “The savior of our values” dedicated to the life and creation of our National Leader was demonstated.
The event was concluded with the literary and artistic composition "We are the grandchildren of Haydar Baba " prepared by the members of the "Word World Artistic Recitation Association" of Zagatala region Cultural Center.