Apr 17, 2023 | 04:00
AMEA-nın Şəki REM-nin “Tut ipəkqurdunun seleksiyası” şöbəsinin rəhbəri biol.ü.f.d., dosent Qüdürət Bəkirov 9-15 aprel 2023-cü il tarixlərində Özbəkistan Respublikasının Daşkənd şəhərində İpəkçilik institutunda elmi ezamiyyədə olub. Ezamiyyə zamanı Daşkənd İpəkçilik İstitutunun “Seleksiya” şöbəsində elmi tədqiqat işləri haqda məlumat əldə edilib, tədqiqatçı və ipəkçi alimlərlə, həmçinin professor Baxtiyar Ubaydullayev ilə tut ipəkqurdunun yeni sortların yaradılması haqqında müzakirələr aparılıb.
Ezamiyyə zanmanı İpəkçilik İnstitutunun “Biokimya” şöbəsinin müdiri professor Madyarovla süni yemin hazırlanması və süni yemlə tut ipəkqurdunun yemləndirilməsi, “Genetika” şöbəsində professor A.B.Yakubov və E.A.Yarkina ilə partaklonun yaradılması, “Tut ipəkqurdunun xəstəlikləri” şöbəsinin müdiri professor İsmatullayeva Dilarom Adilovna ilə tut ipəkqurudunun xəstəlikləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb və xəstəliklərin yaranması və profilaktikası haqqında müzakirələr edilib.
Eyni zamanda Şəki Regional Elmi Mərkəzin “Tut ipəkqurdunun seleksiyası” şöbəsində rayonlaşdırılmış ŞZEM-4, GE-143, Yaqub və Çingiz cinslərindən Daşkənd İpəkçilik İnstitutunun “Seleksiya” şöbəsinə təqdim edilib və mübadilə etmək məqsədilə onlardan ORZU, Yulduz 3, GÖZƏL, Marxamat, Asaka, Marvarid, Gülşən, Nəfis cinslərinin nümunələr və eyni zamanda sənaye yemləməsi üçün 10 qutu tut ipəkqurdu toxumu alınıb.
Elmi ezamiyyə 2023-cü ilin yanvar ayında Özbəkistanın “İpəkçilik” İnstitutu ilə Şəki Regional Elmi Mərkəzi arasında imzalanmış müqavilənin şərtlərinə əsasən yerinə yetirilib.

Apr 17, 2023 | 04:00
Head of “Mulberry silkworm” department of ANAS, Sheki RSC, PhD on biology, docent Guduret Bekirov were in a scientific mission in the Institute of Sericulture in Uzbekistan, Tashkent on April 9-15, 2023. During the mission the information about scientific research works in the “Sericulture” department of the Institute of Tashkent was gained, the discussions about creating new sorts of mulberry silkworm were made with researchers, sericulture scholars and with Bakhtiyar Ubaydullayev too.
During the mission the discussions were made with the head of “Biochemics” department professor Madyarov about preparing artificial feed and feeding mulberry silkworm, with A.B.Yakubov and E.A.Yarkina in “Genetics” department about creating partaclone, head of “The diseases of mulberry silkworm” department, professor İsmatullayeva Dilarom Adilovna and occurrence and prevention of diseases were discussed.
At the same time ShZEM-4, GE-143, Yagub and Chingiz sorts from “The selection of mulberry silkworm” department of SRSC introduced to the “Selection” department of the Tashkent Sericulture Institute and were given ORZU, Yulduz 3, GOZEL, Marxamat, Asaka, Marvarid, Gulshen, Nefis sorts and 10 boxes of silkworm eggs.
Scientific mission fulfilled according to the conditions of the agreement signed between “Sericulture” Institute of Uzbekistan and Sheki Regional Scientific Center on January, 2023.