Mart 29, 2023 | 12:00
27-29 mart tarixlərində Şəki şəhər Heydər Əliyev Mərkəzində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi və 27 mart “Elm günü” münasibətilə AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Açıq qapı” günləri keçirilib.
“Açıq qapı” günlərinin təşkil olunmasında məqsəd elmin populyarlaşdırılması və kütləviləşdirilməsi istiqamətində əməli fəaliyyəti icra etmək, orta məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri, orta ixtisas və ali məktəb tələbələri arasında müxtəlif elm sahələri üzrə maarifləndirmə işləri aparmaq, gənclərin müasir elmi biliklərə yiyələnməsinə, onlar arasında elmin təşviq edilməsinə nail olmaq, iştirakçılara Elmi Mərkəzin elmi-tədqiqat şöbələrində Şimal-qərb bölgəsi üzrə yerinə yetirilən elmi tədqiqat işləri, alınan ən mühüm elmi nəticələr, uğur və nailiyyətlər haqqında ətraflı məlumat verməkdən ibarət olub.
Martın 27-də Şəki şəhər İcra Hakimiyyətinin, YAP-ın Şəki Rayon Təşkilatının, Şəki Regional Mədəniyyət İdarəsinin və ADPU-nun Şəki filialının rəhbər işçiləri və KİV nümayəndələrinin iştirakı ilə sərginin açılışı və sərgi ilə ilk tanışlıq olub. Növbəti gün Şəki Qoxmuq kənd tam orta məktəbi və Oxud kənd tam və ümumi orta məktəblərinin direktor, müəllim heyəti və yuxarı sinif şagirdlərindən ibarət olmaqla, ümumi sayı 50 nəfər iştirakçı Elmi Mərkəzin təşkil etdiyi sərgiyə baxış keçirib və onlara sərgidə nümayiş etdirilən nümunələr haqqında məlumat verilib. “Açıq qapı” günlərində, 29 mart tarixində Şəki şəhər 5, 7, 9 və 14 saylı tam orta məktəblərin yuxarı sinif şagirləri və müəllim heyəti olmaqla 70 nəfər sərgidə iştirak edib, Elmi Mərkəzin elmi nailiyyətləri ilə tanış olublar.
İştirakçılar sərgi ilə bağlı təəssüratlarını Şəki REM əməkdaşları ilə bölüşüblər. Bu istiqamətdə təşkil edilən tədbirlərin davamlı olması arzu olunub. Həmçinin, sərginin təşkilinin gənc nəslin elmi biliklərə yiyələnməsində, elmin kütləviləşdirilməsində əhəmiyyətli olduğu ifadə edilib. Regionun tarixinin, maddi və mənəvi irsinin, folklorunun, genofondunun, bitki və torpaq örtüyünün, ekoloji-coğrafi mühitinin öyrənilməsində Şəki Regional Elmi Mərkəzin xidmətləri yüksək qiymətləndirilib.
“Açıq qapı” günlərinin təşkili ilə bağlı “Kanal S” televiziyası tərəfindən çəkiliş aparılıb və efirdə yayımlanıb.

Mar 29, 2023 | 12:00
“The open door” days were held in Sheki Haydar Aliyev Center on the occasion of Haydar Aliyevʹs 100th anniversary and 27th of March “Science day” on March 27-29 with the organization of ANAS Sheki Regional Scientific Center.
The reason of organizing “The open door” days are to realize practical action in the direction of popularizing and massification of science, to lead educational activities among high school pupils, secondary school and university students, to achieve the acquisition of modern scientific knowledge by young people, to promote science among them, to give detailed information to the participants about the scientific research works carried out in the North-western region in the scientific-research departments of the Scientific Center, obtained important scientific results, successes and achievements
On March 27, the opening of the exhibition and the first acquaintance with the exhibition took place with the participation of the managers of the Sheki City Executive Power, Sheki Regional Organization of NAP, Sheki Regional Culture Department and Sheki branch of ASPU, and representatives of the media. The next day, 50 participants, consisting of principals, teaching staff and senior students of Sheki Gokhmug village secondary school and Okhud village secondary and general secondary schools, visited the exhibition organized by the Scientific Center and were informed about the samples displayed in the exhibition. During the "Open Door" days, on March 29, 70 people, including senior high school students and teaching staff of Shaki city secondary schools No. 5, 7, 9 and 14, participated in the exhibition and got acquainted with the scientific achievements of the Scientific Center.
The participants shared their impressions of the exhibition with Sheki RSC employees. It was hoped that the events organized in this direction would be continuous. It was also stated that the organization of the exhibition is important for the acquisition of scientific knowledge by the young generation and popularization of science. The services of Sheki Regional Scientific Center in the study of the history, material and spiritual heritage, folklore, gene fund, vegetation and soil cover, ecological and geographical environment of the region were highly appreciated.
In connection with the organization of the "Open Door" days, "Kanal S" television filmed and broadcast it.