Mart 03, 2023 | 12:00
Tədbiri açan Şəki REM-nin Elmi işlər üzrə direktor müavini, biol.ü.f.d. Fərhad Əzizov bildirib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 29 sentyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamına əsasən 2023-cü ilin “Heydər Əliyev ili” elan edilməsi ilə əlaqədar ŞəkiREM-in tərəfindən silsilə tədbirlərin keçirilməsi planlaşdırılıb. Həmin tədbirin başlanğıcısı kimi 27 fevral 2023-cü il tarixində AMEA-nın Şəki REM-nin təşəbbüsü və təşkilatçılığı, ADPU-nun Şəki filialının iştirakı ilə “Heydər Əliyev ideyalarının zəfər yürüşü” adlı elmi-praktik konfrans keçirilib. F.Əzizov məlumat verib ki, Şəki REM tərəfindən bu istiqamətdə hazırlanan “Tədbirlər planı”nın tərkib hissəsi kimi bu gün Şəki REM-də “Ümummilli lider Heydər Əliyevin respublikamızın müstəqilliyi üçün zəmin yaradılmasında, suveren dövlət kimi formalaşmasında və inkişafında xidmətləri” adlı seminar təşkil edilib. F.Əzizov seminarda AMEA-nın Şəki REM-in baş elmi işçisi, professor Firədun İbrahimovun məruzəsinin dinlənəcəyi və məruzə ətrafında çıxışların olacağı haqqında məlumat verib.
Prof. F.İbrahimov geniş məzmunlu məruzəsində böyük siyasətçinin iqtisadiyyat və mədəniyyətin müxtəlif sahələrində öz Vətəninin, xalqının inkişafı üçün zəruri olan ən vacib məsələlər barədə əvvəlcə Sovet İttifaqı Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin Siyasi Bürosu, Mərkəzi Komitənin plenumları, Kommunist partiyasının qurultayları səviyyəsində əlverişli qərarlar qəbul edilməsinə nail olmasına, doğma Azərbaycanın tərəqqisi uğrunda yorulmadan, gecəli-gündüzlü mübarizə aparmasına diqqət çəkib. O, qeyd edib ki, Azərbaycanı özü-özünü təmin edə bilən, müstəqil yaşamağa qadir olan və elmi-texniki cəhətdən yüksək tərəqqi etmiş bir ölkəyə çevirmək ümummilli liderin planlarının tərkib hissəsi idi, bir sözlə, Vətənimizin müstəqilliyə gələn yolunu hələ o zaman Heydər Əliyev başlatmışdı. Bu gün Bakıya, Azərbaycanın rayonlarına gözəllik, yaraşıq verən yüzlərlə yaşayış binaları, mehmanxanalar, ictimai binalar, məktəblər, mədəniyyət sarayları, iqtisadiyyatımızın nüvəsini təşkil edən fabriklər, zavodlar, nəhəng sənaye obyektləri, iri istehsal kompleksləri, su anbarları, dəryaçalar, Kür su kəməri, yaşıllıq zonaları, istirahət ocaqları, neçə-neçə yollar, o cümlədən yurdun şimal-qərb ucqarını paytaxta bağlayan Bakı-Balakən dəmir yolu, Qarabağın mərkəzə-Bakıya bağlılığını artırmaq və orada Azərbaycan mühitini canlandırmaq üçün görülən mühüm tədbirlər, Xankəndinə dəmiryolu çəkilməsi Heydər Əliyev zəkasının, onun yorulmaz fəaliyyətinin, bu böyük insanın bütün varlığına hopmuş Vətən sevgisinin nəticəsi kimi şərh olunub.
AMEA-nın Şəki REM-nin YAP-nın Ərazi partiya təşkilatının sədr müavini Yusif Rəhimov təqdim etdiyi zəngin və əhatəli məlumatlara görə məruzəçiyə təşəkkürünü bildirərək, gənc nəslin nümayəndələrinə ulu öndər Heydər Əliyevin həyat yolunu öyrənməyi, zəngin dövlətçilik fəaliyyətini öyrənməyi, ondan bəhrələnməyi tövsiyə edib.
Dosent Qüdürət Bəkirov çıxışında vurğulayıb ki, bu gün ümummilli liderimizin siyasəti uğurla və inamla davam etdirilir, güclü və nüfuzlu Azər baycan yeni zirvələr fəth edir. Cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında icra edilən nəhəng enerji layihələri, ölkə daxilində, xüsusən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən geniş abadlıq və quruculuq işləri ulu öndər Heydər Əliyev ideyaları əsasında inkişaf edən Azərbaycanın uğurlu gələcəyə doğru irəlilədiyini, ölkəmizin bu günü və gələcəyinin əmin əllərdə olduğunu deməyə əsas verir.

Mar 03, 2023 | 12:00
Deputy director on scientific affairs, PhD on biology Farhad Azizov informed that according to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated September 29, 2022 a series of events were planned by Sheki RSC in connection with the declaration of 2023 as the "Year of Haydar Aliyev". As the beginning of the ceremony on February 27, 2023 scientific-practical conference named “Victory march of Haydar Aliyev ideas” was held with the organization of ANAS, Sheki RSC and Sheki branch of ASPU. F. Azizov informed that as part of the "Plan of Actions" prepared by Shaki RSC in this direction, a seminar entitled "Services of national leader Heydar Aliyev in creating the foundation for the independence of our republic, formation and development as a sovereign state" was organized today in Shaki RSC. F.Azizov informed that the report of Professor Firadun Ibrahimov, senior researcher of Sheki RSC of ANAS, will be heard and there will be speeches around the report.
Prof. F.Ibrahimov in his wide-ranging report spoke about the great politician succeeded in making favorable decisions on the most important issues necessary for the development of his homeland and people in various fields of economy and culture, first at the level of the Political Bureau of the Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union, plenums of the Central Committee, congresses of the Communist Party, his tireless, day and night struggle for the progress of his native Azerbaijan. He noted that turning Azerbaijan into a self-sufficient, independent, and scientifically advanced country was a part of the national leader's plans, in short, Haydar Aliyev started the path to independence of our homeland at that time. Today, there are hundreds of residential buildings, hotels, public buildings, schools, palaces of culture, factories, huge industrial facilities, large production complexes, reservoirs, lakes, the Kura water pipeline, which make up the core of our economy, which give beauty to Baku and the regions of Azerbaijan, recreation centers, several roads, including the Baku-Balakane railway, which connects the northwestern tip of the country to the capital, important measures taken to increase the connection of Karabakh to the center of Baku and revive the Azerbaijani environment there, the construction of a railway to Khankendi is the result of Heydar Aliyev's ingenuity, his tireless action, the love of Motherland absorbed into the whole being of this great man.
Deputy Chairman of Territorial Party Organization of NAP Yusif Rahimov expressed his gratitude to the speaker for the rich and comprehensive information provided, and advised the representatives of the young generation to study the life path of the great leader Haydar Aliyev, to learn about his rich statecraft, and to benefit from it.
Docent Gudurat Bakirov emphasized in his speech that today the policy of our national leader is successfully and confidently continued, strong and influential Azerbaijan is conquering new heights. Huge energy projects implemented under the leadership of President Ilham Aliyev, extensive landscaping and construction works carried out in the country, especially in the territories freed from occupation, do not mean that Azerbaijan, which is developing on the basis of the ideas of the great leader Heydar Aliyev, is moving towards a successful future, and the present and future of our country are in safe hands.