İyn 03, 2022 | 01:00
3 iyun 2022-ci il tarixində AMEA-nın Şəki REM-in “Folklorşünaslıq və el sənətləri” şöbəsinin müdiri İradə Yusifova və şöbənin əməkdaşları kiçik elmi işçi Tural Adışirinov, baş laborant Adışirin Xəlilov folklor nümunələri toplamaq üçün Şəkinin Orta Zəyzid və Baş Zəyzid kəndlərində olublar.
Toplayıcılar əvvəlcə Orta Zəyzid kənd orta məktəbinin rəhbərliyi və müəllim kollektivi ilə görüşmüş, kənd haqqında söhbətlər aparmış, kənddə yaşayan folklor biliciləri olan ağsaqqal, ağbirçəkləri haqqında məlumatlar əldə etmişlər.
Daha sonra tədqiqatçılar kənd icra nümayəndəliyində olublar. İcra nümayəndəsinin müavini Fikrət Hüseynov, kəndin tarix müəllimi, el ağsaqqalı Vaqif Abdullayev kəndin yaranma tarixi, coğrafiyası, yerli əhalinin məşğuliyyət sahələri barədə məlumatlar veriblər.
Şöbə əməkdaşlarının növbəti görüşləri Baş Zəyzid İcra nümayəndəliyində olub. Növbəti görüş İcra nümayəndəsinin müavini Elşad Novruzov və folklor klubunun müdiri Xanlar Mahmudov və kənd sakini Fatimə Səlimova ilə baş tutmuş onlar kəndin sənətkarları barədə maraqlı informasiyalar vermişlər.

Jun 03, 2022 | 01:00
On June 3, 2022, head of the department of “Folklore and Folk Arts” of Sheki RSC of ANAS Irada Yusifova and employees of the department, junior researcher Tural Adishirinov, chief laboratory assistant Adishirin Khalilov visited Orta Zayzid and Bash Zayzid villages of Sheki to collect folklore samples.
The collectors first met with the management and teaching staff of Orta Zayzid village secondary school, talked about the village, and got information about the elders living in the village.
Later, the researchers visited the village executive office. Deputy Executive Representative Fikret Huseynov, history teacher of the village, Vagif Abdullayev gave information about the history of the village, its geography, and the occupations of the local population.
The next meeting of the department staff was held at the Bash Zayzid Executive Office. The next meeting was held with the Deputy Executive Representative Elshad Novruzov and the director of the folklore club Khanlar Mahmudov and a resident of the village Fatima Salimova, who provided interesting information about the artists of the village.