AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində 20 Yanvar faciəsinin 32-ci ildönümünə həsr edilmiş tədbir keçirilib
Yan 19, 2022 | 11:00
19.01.2022-ci il tarixdə AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində 20 Yanvar faciəsinin 32-ci ildönümünə həsr edilmiş tədbir keçirilib
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru f.ü. PhD., dosent, Y.H.Şükürlü açdı. Şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi. Yusif Şükürlü çıxışında keçmiş sovet ordusunun törətdiyi faciədən, dinc əhaliyə qarşı həyata keçirdiyi insanlığa yaraşmayan vəhşiliklərdən danışdı, bu hadisənin xalqımızın azadlığı və müstəqilliyi yolunda böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğuladı.
Tədbirdə ŞREM-in “Folklorşünaslıq və el sənətləri” şöbəsinin rəhbəri İ.Yusifova çıxış edərək, 32 il əvvəl bacı və qardaşlarımızın Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinə nail olması üçün canlarından keçdiklərini dedi. O əlavə etdi ki, nəinki 20 Yanvar, o cümlədən, Qarabağ uğrunda gedən döyüşlərdə şəhidlik zirvəsinə ucalanların həyatı müasir gənclik üçün örnəkdir.
Daha sonra “Ekoloji coğrafiya” şöbəsinin rəhbəri Y.Rəhimov çıxış edərək, 20 Yanvar faciəsinin müstəqillik və suverinlik uğrunda mübarizəyə qalxmış Azərbaycan xalqının azadlıq mübarizəsi tarixinin ən şanlı səhifələrindən biri olduğunu söylədi. 20 Yanvar hadisəsinin yaddaşlardan silinməyəcəni, bu günün faciə kimi deyil, xalqımızın qəhrəmanlıq, şücaət tarixi kimi qeyd oluna biləcəyini əlavə etdi.
“Tarixi irs və Etnoqrafiya” şöbəsinin əməkdaşı H.Xəlilov şəhidlik zirvəsi, onun müqəddəsliyi haqqında danışdı. Şəhidliyin islami nöqteyi-nəzərdən geniş şərhini verdi. Sonda şəhidlərimizin əziz ruhuna fatihə surəsi oxundu.

Jan 19, 2022 | 11:00
A ceremony dedicated to the 32th anniversary of the tragedy of January 20 was held in ANAS, Sheki Regional Scientific Center in 19.01.2022.
The event was opened by the director of the Sheki Regional Scientific Center of ANAS, Ph.D on physics, docent Y.H. Shukurlu. The memory of our martyrs was commemorated with a minute of silence. In his speech, Yusif Shukurlu spoke about the tragedy committed by the former Soviet army, the inhumane atrocities committed against the civilian population, emphasizing the importance of this event for the freedom and independence of our people.
Head of the “Folklore and crafts” department of SRSC I. Yusifova said that 32 years ago, our sisters and brothers gave their lives to achieve the state independence of Azerbaijan. She added that not only January 20, but also the lives of those who rose to the peak of martyrdom in the battles for Karabakh are an example for modern youth.
Then head of "Ecological Geography" department Y.Rahimov said that January 20 tragedy was one of the most glorious pages in the history of freedom struggle of Azerbaijani people, who fought for independence and sovereignty. He added that the events of January 20 will not be erased from the memory, and that today can be celebrated not as a tragedy, but as a history of heroism and bravery of our people.
H.Khalilov, an employee of the "Historical Heritage and Ethnography" department, spoke about the peak of martyrdom and its sanctity. He gave a detailed explanation of martyrdom from Islamic point of view. At the end, al-Fatihah was recited to the dear souls of our martyrs.