“Baytarlıq elmi XXI əsrdə - gələcəyə doğru innovasiyalar” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans
Noy 25, 2021 | 12:40
25 noyabr 2021- ci il tarixində Bakı şəhərində Baytarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun 120 illik yubleyinə həsr olunmuş “Baytarlıq elmi XXI əsrdə - gələcəyə doğru innovasiyalar” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirilib.
Tədbir çərçivəsində baytarlıq elminin inkişafında xüsusi xidmətləri olan alim və baytar həkimlərə təşəkkürnamələr təqdim edilib. Konfrans kənd təsərrüfatının, vəhşi və heyvanlarının, quşların, arıların və balıqların infeksion, invazion və yoluxmayan xəstəliklərin ən müasir texnologiyalar əsasında öyrənilməsi, baytarlıq-sanitariya, müalicə-profilaktika, molekulyar biologiya və digər sahələrdə son illərdə aparılmış nəzəri və praktiki tədqiqatların mühüm nəticələrinin, gələcək perspektivlərin müzakirəsi ilə davam etdirilib.
Konfransda AMEA –nın Şəki REM-in direktoru fiz.ü.fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü və Elmi Mərkəzin “Tut ipəkqurdunun seleksiyası” şöbəsinin rəhbəri boil.ü. fəlsəfə doktoru, dosent Qüdürət Bəkirov iştirak ediblər.

Nov 25, 2021 | 12:40
International scientific-practical conference on the theme named “Veterinary science in the XXI century – innovations towards future” dedicated to the 120th anniversary of Veterinary Research Institute was held in November 25, 2021 in Baku.
As a part of the event the certificates were introduced to the scientists and veterinary doctors who have special roles in the development of veterinary science. The conference continued with agriculture, learning infectious, invasive and non-communicable diseases of wild and domestic animals, birds, bees and fish based on the most modern technologies, and with the discussion of future perspectives, important results of theoretical and practical research conducted in recent years in veterinary-sanitary, treatment-prevention, molecular biology and other fields.
The director of ANAS Sheki RSC, PhD on physics, docent Yusif Shukurlu and the head of “The selection of mulberry silkworm” department, PhD on biology, docent Guduret Bekirov participated at the conference.