Mart 19, 2020 | 12:00
AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Ekoloji coğrafiya şöbəsi AMEA-nın 2020-2025-cü illər üzrə qəbul edilmiş istiqamətləri və 2020-ci ilin iş planına uyğun olaraq Respublikanın Şimal-Qərb regionunun dağıdıcı selli dağ çayları hövzələrində ekspedisiyalar, monitorinqlər təşkil etmək və reydlər həyata keçirməklə ərazinin ekoloji mühitini öyrənir və bu sahədə tədqiqatlar aparır.
İşin məqsədi ekoloji sferada stabilliyin təmin edilməsi, eyni zamanda ətraf mühitin qorunması, təbii resurslardan dayanıqlı istifadə və təbii amillərin kənd təsərrüfatına təsirlərinin idarə olunması, region turizminin inkişaf etdirilməsi sahəsində strateji yol xəritəsinə və digər müvafiq Dövlət direktivlərinə əsaslanaraq elmi tədqiqat işlərinin aparılmasından ibarətdir.
Növbəti tədqiqat işi 12-13 mart tarixində Şəki rayonunda, Kiş çayının Qaynar qolu istiqamətində aparılıb və elmi tədqiqat işi tədqiq olunan ərazilərdə təbii və antropogen amillərin təsiri altında aktivləşən eroziya prosesləri nəticəsində aşınmaların qurşaqlar üzrə öyrənilməsi ilə regionda tez-tez təkrarlanan sel hadisələrinin proqnozlaşdırılması və onun qarşısının alınması istiqamətində qabaqlayıcı tədbirlərin həyata keçirilməsi baxımından əhəmiyyətlidir.

Mar 19, 2020 | 12:00
“Ecological geography” department of ANAS Sheki Regional Scientific Center learns ecological environment of the area and conduct researches realizing monithorings and expeditions in the basins of flooded mountain rivers of North-West region of the Republic according to the work plan of 2020 and the directions of ANAS on 2020-2025 years.
The purpose of the work consist of ensuring stability in ecological sphere, at the same time protecting environment, sustainable use of natural resources, management of the impact of natural factors to agriculture, carrying out scientific research based on the strategic road map and other relevant state directives in the development of region tourism.
The next research work was carried on March 12-13 in the direction of the Gaynar branch of Kish River in Sheki, and this scientific research work is important for realizing preventive measures in the direction of forecasting flood events and preventing them.