Okt 22, 2018 | 12:13
19-20 Oktyabr tarixlərində İstanbul Əli Əmiri Əfəndi Mədəniyyət Mərkəzində Uşaq və Gənclik Ədəbiyyatı Yazıçıları Birliyi, İstanbul İbn Haldun Universiteti və Basin Yayın Birliyinin birlikdə təşkil etdikləri “V Beynəlxalq Uşaq və Gənclik Ədəbiyyatı Simpoziumu” çərçivəsində “Türk və İslam Dünyası Uşaq Ədəbiyyatı Çalıştayı” keçirildi. Şəki Regional Elmi Mərkəzi Folklorşünaslıq və El sənətləri şöbəsinin kiçik elmi işçisi, İstanbul Universitetinin Qədim Türk Ədəbiyyatı şöbəsinin doktorantura tələbəsi Reyhanə Səlimovanın təmsilciliyi ilə bu Çalıştayında iştirak etdi.
Uşaq və Gənclik ədəbiyyatı mövzusunda ortaq antologiyaların yayına hazırlanması, nəşr edilməsi və ölkələrə görə Uşaq ədəbiyyatı tarixinin yazılması məsələləri Çalıştayın əsas mövzusu oldu.
Türk və İslam Dünyası Uşaq Ədəbiyyatı Çalıştayı artıq 4-cü ildir ki təşkil olunmaqdadır. Uşaq və Gənclik Ədəbiyyatı Yazıçıları Birliyinin aralarında Almaniya, Azərbaycan, Rusiya, İran, Pakistan, Qırgızıstan, Özbəkistan, Qazaxıstan, Makedoniya, Tatarıstan, Krım, Qaqauzıya Ukraina və dünyanın Türklər yaşayan bütün bölgələrində təmsilcilikləri mövcuddur. Bugünə qədər Azərbaycandan AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutu və Naxçıvan Regional Elmi Bölməsinin təmsilciliklərinə Şəki Regional Elmi Mərkəzi də qoşulmuş oldu.
Qeyd edək ki, Reyhanə Səlimova “Türk və İslam Dünyası Uşaq Ədəbiyyatı Çalıştayı”nın ən gənc üzvüdür.

Окт 22, 2018 | 12:13
Шекинский Региональный Научный Центр представился на Организационной заседании « Детской Литературы Тюркско Исламского Мира».
19-20 октября 2018 в Центре Культуры им. Али Амири Ефенди в Истанбуле состоялось рабочая Конференция Детской Литературы Тюркско Исламского Мира в рамках « V Международного Симпозиума Детской и Молодежной Литературы» под руководством Союза Писателей Детской и Молодежной Литературы, Истанбулским Университетом им. Ибн Халдуна и Союза Печати и Вещаний. На симпозиуме ШРНЦ представила м.н. сотрудник отдела «Фольклороведения и народного ремесла» ШРНЦ и докторанта по Древней Тюркской Литературе Истанбулского Университета Рейхана Салимова.
Главной темой рабочей конференции является подготовка к вещанию и печати общей антологии на тему Детской и Молодежной Литературы и задачах писании истории детской литературы.
Рабочая Конференция Детской Литературы Тюркско Исламского Мира проводится уже 4-ый год. Среди членов Союза Детской и Молодежной Литературы присутствовали представители всех регионов Мира, где проживают Турки. В том числе представители из Германии, Азербайджана, России, Ирана, Пакистана, Киргизии, Узбекистана, Казахстана, Македонии, Татарстана, Крыма, Гагаузии, Украины. На сегодняшний день к Союзу присоединились представители Института Литературы им. Низами НАНА, Нахичеванского Регионального Научного Отдела и Шекинского Регионального Научного Центра НАНА.