Okt 22, 2018 | 12:13
19-20 Oktyabr tarixlərində İstanbul Əli Əmiri Əfəndi Mədəniyyət Mərkəzində Uşaq və Gənclik Ədəbiyyatı Yazıçıları Birliyi, İstanbul İbn Haldun Universiteti və Basin Yayın Birliyinin birlikdə təşkil etdikləri “V Beynəlxalq Uşaq və Gənclik Ədəbiyyatı Simpoziumu” çərçivəsində “Türk və İslam Dünyası Uşaq Ədəbiyyatı Çalıştayı” keçirildi. Şəki Regional Elmi Mərkəzi Folklorşünaslıq və El sənətləri şöbəsinin kiçik elmi işçisi, İstanbul Universitetinin Qədim Türk Ədəbiyyatı şöbəsinin doktorantura tələbəsi Reyhanə Səlimovanın təmsilciliyi ilə bu Çalıştayında iştirak etdi.
Uşaq və Gənclik ədəbiyyatı mövzusunda ortaq antologiyaların yayına hazırlanması, nəşr edilməsi və ölkələrə görə Uşaq ədəbiyyatı tarixinin yazılması məsələləri Çalıştayın əsas mövzusu oldu.
Türk və İslam Dünyası Uşaq Ədəbiyyatı Çalıştayı artıq 4-cü ildir ki təşkil olunmaqdadır. Uşaq və Gənclik Ədəbiyyatı Yazıçıları Birliyinin aralarında Almaniya, Azərbaycan, Rusiya, İran, Pakistan, Qırgızıstan, Özbəkistan, Qazaxıstan, Makedoniya, Tatarıstan, Krım, Qaqauzıya Ukraina və dünyanın Türklər yaşayan bütün bölgələrində təmsilcilikləri mövcuddur. Bugünə qədər Azərbaycandan AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutu və Naxçıvan Regional Elmi Bölməsinin təmsilciliklərinə Şəki Regional Elmi Mərkəzi də qoşulmuş oldu.
Qeyd edək ki, Reyhanə Səlimova “Türk və İslam Dünyası Uşaq Ədəbiyyatı Çalıştayı”nın ən gənc üzvüdür.

Oct 22, 2018 | 12:13
On October 19-20, the Turkish and Islamic World Children's Literature Workshop was held within the framework of the V International Children's and Youth Literature Symposium organized by the Association of Children's and Youth Literature Writers, Istanbul Ibn Khaldun University and Press Release Association. A minor scientific worker at the Department of Folklore and Crafts of Sheki Regional Scientific Center participated in this workshop, represented by doctorate student of the Department of Ancient Turkish Literature of Istanbul University.
The main topic of the workshop was the preparation and publication of joint anthology on Child and Youth Literature and the writing of children's literary history by different countries.
The Turkish and Islamic World Children's Literature Workshop has been held for the 4th time. The Union of Children and Youth Literature Writers have representatives in Germany, Azerbaijan, Russia, Iran, Pakistan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Kazakhstan, Macedonia, Tatarstan, Crimea and Gagauzia in all parts of Ukraine and the Turks living in the world. To this date, the Sheki Regional Science Center has joined Azerbaijan Institute of Literature named after Nizami and Nakhchivan Regional Scientific Division as a representative.
Reyhan Selimova is the youngest member of the "Turkish and Islamic World Children's Literature Workshop".