Sen 15, 2018 | 02:47
Türkiyə Cumhuriyyəti Qazi Universitetinin Professoru İsmayıl Aksoyak tərəfindən 2007 – ci ildə əsası qoyulan” Türk ədəbiyyatının əlaqəli indeks və tətbiqi lüğət “ layihəsində iştirak etmək üçün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “ Folklorşünaslıq və el sənətləri” şöbəsinin kiçik elmi işçisi,İstanbul Universitetinin “ Qədim Türk ədəbiyyatı “ şöbəsinin doktorantı Reyhanə Səlimova “ Şeyx Seyid Mir Həmzə Nigari Qarabağinin Divanı “ ilə bağlı müraciət etmişdir. XIX əsrin sufi şairinə dərin məhəbbəti olan tədqiqatçının bu müraciəti layihə komitəsi tərəfindən müsbət qiymətləndirilmiş və Reyhanə Selimovanın türk ədəbiyyatının yüzlərcə klassik əsərlərini əhatə edən akademik tədqiqatlarda bu divanla iştirak etməsinə icazə verilmişdir.
“ Türk ədəbiyyatının əlaqəli indeks və tətbiq lüğət “layihəsinin məqsədi XII- XIX əsr qədim türk ədəbiyyatının və dil mətnlərinin əlaqəli indeksini hazırlamaqdır . Yuxarıda qeyd edilən əsrlərə aid əlyazma əsərlərin latın hərflərinə transkripsiyası, mətnlərdə istifadə edilmiş kəlmələri, farsca və ərəbcə izafət tərkiblərini , atalar sözləri və məsəlləri, hədisləri, Quran ayələrini düzgün təyin etmək və şairin mətn içərisindəki həmin ifadəni hansı mənada işlətdiyini tam dəqiq mənasını vermək bu akademik tədqiqatın əsas hissəsini təşkil edir.
Türkiyə universitetlərindən olan təxminən 500 tətqiqatçının gərgin əməyi sayəsində hazırlanan və 629 əsəri əhatə edən bu layihə artıq ensiklopediya, lüğət və arxiv səviyyəsinə yüksəlməkdədir. Layihənin 2023- cü ildə tamamlanması gözlənilir.

Sep 15, 2018 | 02:47
In order to participate in the "Turkish Literature Related Index and Application Vocabulary" project, which was founded in 2007 by Professor of Gazi University, Ismayil Aksoyak, a small scientific worker at the Folklore and Crafts Department of the Sheki Regional Science Center of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, Turkish Literature "department student Reyhan Selimova has appealed" Sheikh Seyed Mir Hamza Nigari Garabagh Divani ". This research by the researcher, who has a profound fondness for the nineteenth century Sufi poet, was highly appreciated by the project committee and Reyhan Selimova was allowed to participate in academic studies with hundreds of classical works of Turkish literature in this divan.
The aim of the project is to prepare a corresponding index of the XII-XIX centuries of ancient Turkish literature and linguistic texts. The transcription of the manuscripts of the aforementioned centuries to the Latin letters, the words used in the texts, the Persian and Arabic calligraphy, the proverbs and sayings, the hadiths, the Koranic verses, and the precise meaning of the poet's use of the same expression in the text, constitutes the main part.
This project, which has been prepared thanks to the efforts of nearly 500 researchers from Turkish universities and covers 629 works, is now on the level of encyclopedia, dictionary and archives. The project is expected to be completed in 2023