Fev 26, 2018 | 12:08
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA ŞREM-in direktoru, f.r. üzrə PhD,dosent Y.H.Şükürlü açaraq 1992-ci ilin fevralın 25-dən 26-a keçən gecə erməni silahlı dəstələrinin SSRİ-i dövründə Xankəndi şəhərində yerləşdirilmiş 366-cı motoatıcı alayının zirehli texnikası və hərbi heyətinin koməkliyi ilə Xocalı şəhərində azərbaycanlılara qarşı soyqırım törətdiyindən və bu cinayətin ağır nəticələrindən danışdı. Bildirdi ki, Xocalının işğalı zamanı bir gecədə 613 nəfər xüsusi amansızlıqla, işgəncələrlə öldürülmüş, 1275- nəfər əsir götürülmüş, minlərlə əhalisi olan Xocalı şəhəri yerlə yeksan edilmişdi.
Tədbirdə AMEA ŞREM-in “Landşaftşünaslıq” şöbəsinin rəhbəri g.m. üzrə PhD H.Mustafabəyli, “Tarixi İrs və Etnoqrafiya” şöbəsinin rəhbəri R.Həsənov, “Ekoloji coğrafiya” şöbəsinin rəhbəri Y.Rəhimov və başqaları çıxış edərək Xocalı soyqırımı barədə həqiqətlərin dünyaya çatdırılmasını, Xocalı soyqırımının Azərbaycan xalqının yaddaşına yazılan ən dəhşətli faciə olduğunu diqqətə çatdırdılar.

Feb 26, 2018 | 12:08
The event was opened by the Director of SHRSC of ANAS, Ph.D., associate professor Y.H.Shukurlu who talked about the night of 25-26 February 1992, when the Armenian armed forces committed genocide against the Azerbaijanis in Khojaly by armored vehicles, military personnel of the 366th motorized rifle unit in Khankendi during the USSR and the tragic results of this crime. He said that during the occupation of Khojaly, 613 people were killed by torture, 1275 were captives, and the city with thousands of people living there was ruined in one night.
Head of the Department of "Landscape Studies" of ANAS SHRSC HM. Ph.D. H.Mustafabeyli, head of the Department of "Historical Heritage and Ethnography" R.Hasanov, head of "Ecological Geography" Y.Rahimov and others noted that the Khojaly genocide was the most terrible tragedy in the memory of the Azerbaijani people and that it is of great importance that the truth should be recognized worldwide.