Fev 17, 2017 | 03:25
AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Elmi Şurasının 30 noyabr 2016-cı il tarixli yığıncağında Elm haqqında AR Qanununun 6.024 bəndində qeyd olunmuş “Elmi işçilərin, mütəxəssislərin və elmi xidmət sahəsi işçilərinin attestasiyasının təşkil edilməsi” müddəasının tələbinə əsaslanaraq “Əməkdaşların attestasiyasının keçirilməsi haqqında” qərar qəbul edilmişdir. 02 dekabr 2016-cı il tarixində həmin qərarın icrası ilə bağlı Elmi Mərkəzin direktoru f.ü.PhD, dos. Y.Şükürlü tərəfindən Attestasiya komisiyasının yaradılması haqqında əmr verilmişdir.
Eyni zamanda bu əmrə əsasən komissiyaya attestasiyaya cəlb olunacaq əməkdaşları siyahısının hazırlanması və həmin əməkdaşlara attestasiya keçiriləcək tarixdən 15 gün əvvəl yazılı məlumat verilməsi tapşırılmışdır.
Komissiyanın 5, 19, 26 dekabr 2016-cı il və 16 yanvar 2017-ci il tarixlərdə iclasları keçirilmişdir.
Komissiya tərəfindən AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşlarının attestasiya olunması qrafiki müəyyənləşdirilmiş, attestasiyanın 18, 19 və 23 yanvar 2017-ci il tarixlərdə keçirilməsi qərarlaşdırılmış və iki həftə əvvəldən hər bir əməkdaşa fərdi bildirişlər verilmişdir. Attestasiyaya cəlb olunacaq əməkdaşların sayı 46 nəfər (o cümlədən 7 şöbə rəhbəri, 4 aparıcı elmi işçi, 1 böyük elmi işçi, 3 kiçik elmi işçi, 6 böyük laborant, 11 laborant, 14 mütəxəssis və elmi xidmət sahəsi işçisi olmaqla) müəyyənləşdirilmişdir.
Ümumilikdə attestasiyaya cəlb olunmalı 46 əməkdaşdan 44-ü attestasiyadan keçmişdir. 1 nəfər illik əmək məzuniyyətində olması, 1 nəfər isə xəstəlik səbəbindən attestasiyaya qatılmamışdır. AR Nazirlər Kabinetinin “Azərbaycan Respublikasında elmi işçilərin attestasiyasının keçirilməsi Qaydaları”nın təsdiq edilməsi haqqında” qərarının 4.11. bəndinə əsasən işçi üzürlü səbəbdən attestasiya komissiyasının iclasına gəlmədikdə müvafiq sənədlər əsasında sonradan təsdiq edilmiş qrafik əsasında onun attestasiyası keçirilir.
Attestasiya olunan əməkdaşların hər birinə uyğun attestasiya vərəqəsi doldurulmuş və prosedur qaydalara əsasən rəhbərliyə təqdim olunmuşdur. “Azərbaycan Respublikasında elmi işçilərin attestasiyasının keçirilməsi Qaydaları”nın təsdiq edilməsi haqqında” qərarının 4.19-cu bəndinə əsasən həmin sənədlər əsasında 30 təqvim günü müddətində qərar qəbul ediləcəkdir.

Фев 17, 2017 | 03:25
30 ноября 2016 года в Шекинском Региональном научном Центре НАНА состоялось заседание Ученого Совета, на котором было принято решение провести аттестацию научных сотрудников в соответствии с п. 6. 024, Закона Азербайджанской Республики «О науке», которым предусмотрено требование « О проведении аттестации научных работников, специалистов и работников в области науки». 02 декабря 2016 года Директором центра, Доктором философии в области физико-математических наук госп. Шукюрлю Ю. был издан приказ и назначена соответствующая аттестационная комиссия.
Одновременно аттестационной комиссии было поручено подготовить список аттестуемых сотрудников и оповестить в письменном виде каждого сотрудника о предстоящей аттестации не позднее 15 дней до назначенного срока.
Собрания комиссии проведены 5,19,26 декабря 2016 и 16 января 2017 года.
Комиссией определен список и график проведения аттестационных заседаний для аттестации сотрудников Шекинского Регионального Научного Центра, принято решение назначить дни аттестации -18,19 и 23 января 2017 года, и за две недели до назначенного срока каждому сотруднику вручено соответствующее оповещение. Число надлежащих аттестации сотрудников определено 46 чел. – в том числе 7 чел. руководителей отделов, 4 ведущих научных сотрудника, 1 старший научный сотрудник, 3 младших научных сотрудника, 6 старших лаборантов, 11 лаборантов, 14 специалистов и научных сотрудников .
Из назначенных к аттестации сотрудников успешно ее прошли 44 чел.,1 чел. по причине годового научного отпуска и 1 чел. по болезни не приняли участия в аттестации. Согласно п. 4.11. Закона « Об утверждении Правил проведения Аттестации научных сотрудников», утвержденным Кабинетом Министров АР, если сотрудник по уважительной причине не явился на заседание аттестационной комиссии, то на основании соответствующих документов его аттестация может быть перенесена на другой, назначенный комиссией, срок.
На каждого сотрудника, прошедшего аттестацию, заполнен аттестационный листок и в соответствии с процедурными правилами представлен руководству Шекинского Регионального Научного Центра.
На основании п. 4.19. Закона «Об утверждении правил проведения Аттестации научных сотрудников» в течении 30 календарных дней должно быть принято решение по их дальнейшей судьбе.