Şəki Regional Elmi Mərkəzim direktoru Kamil Adışirinovun məqaləsi beynəlxalq elmi jurnalda dərc olunub
İyn 11, 2026 | 06:00
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, fil.e.d., dosent Kamil Adışirinovun “Language and Stylistic Features of the Works of Sheki Writers” (“Şəki yazarlarının əsərlərinin dil və üslub xüsusiyyətləri”) adlı yeni məqaləsi Özbəkistanın Əndican Dövlət Universitetinin Elmi Xəbərlər jurnalının Humanitar Tədqiqatlar Seriyasının 1-ci nömrəsində nəşr olunub.
Qeyd edək ki, sözügedən jurnal Özbəkistan Respublikası Ali Attestasiya Komissiyasının milli elmi nəşrlər siyahısına daxil edilmiş və ResearchBib beynəlxalq elmi bazasında indekslənən nüfuzlu nəşrlərdən biridir.

The article of the director of Sheki Regional Scientific Center Kamil Adishirinov was published in an international scientific journal
Jun 11, 2026 | 06:00
A new article by the director of Sheki Regional Scientific Center of ANAS Kamil Adishirinov, Doctor of Philology,docent entitled “Language and Stylistic Features of the Works of Sheki Writers” (“Language and Stylistic Features of the Works of Sheki Writers”) was published in the 1st issue of the Humanitarian Research Series of the Scientific News journal of Andijan State University of Uzbekistan.
It should be noted that the journal is included in the list of national scientific publications of the Higher Attestation Commission of the Republic of Uzbekistan and is one of the prestigious publications indexed in the international scientific database ResearchBib.