"Hacı Çələbi Xan (elmi-tarixi araşdırma)" adlı monoqrafiya işıq üzü görüb
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Tarix və epiqrafika şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Rahim Həsənovun Sabit Rəhmanın ev muzeyinin baş fond mühafizi və tədqiqatçı Aydın Məmmədovla həmmüəllif olduqları "Hacı Çələbi Xan (elmi-tarixi araşdırma)" adlı monoqrafiya nəşr edilib.
Monoqrafiyada Azərbaycan torpaqlarının birləşdirilməsi uğrunda mübarizə aparan, yadelli işğalçılara qarşı vuruşaraq Vətənin müdafiəsində mühüm rol oynayan və ölkə ərazisində ilk müstəqil xanlığın əsasını qoyan Hacı Çələbi xanın dövlətçilik fəaliyyəti araşdırılıb. Tədqiqatda Hacı Çələbi xanla bağlı indiyədək elmi dövriyyəyə daxil edilməmiş mənbələrdən istifadə olunub. Müəlliflər tərəfindən bu mənbələr əsasında ilk dəfə olaraq Hacı Çələbi xanın həyat və fəaliyyəti kompleks şəkildə işıqlandırılıb.
Qeyd edək ki, kitabın ön söz müəllifi millət vəkili Vüqar İsgəndərov, elmi redaktoru t.ü.f.d., dosent Rəşad Mustafa, rəyçiləri t.e.d., prof. Mehman Süleymanov, t.ü.f.d. Vüsal Baxışov olmuşlar.
Müəllifləri təbrik edir, monoqrafiyanın geniş oxucu auditoriyası qazanmasını və elmi dövriyyədə layiqli yer tutmasını arzulayırıq.

Jun 08, 2026 | 04:41
The monograph "Haji Chalabi Khan (scientific and historical research)" was published by the head of the Department of History and Epigraphy of Sheki Regional Scientific Center of ANAS, PhD in history Rahim Hasanov, co-authored with the chief fund keeper of the Sabit Rahman House Museum and researcher Aydin Mammadov.
The monograph examines the state activity of Haji Chalabi Khan, who fought for the unification of Azerbaijani lands, played an important role in the defense of the Motherland by fighting against foreign invaders, and founded the first independent khanate in the country. The research used sources related to Haji Chalabi Khan that have not been included in scientific circulation so far. The authors, for the first time, comprehensively covered the life and activities of Haji Chalabi Khan based on these sources.
It should be noted that the author of the foreword to the book is the member of parliament Vugar Isgandarov, the scientific editor is PhD in history, docent Rashad Mustafa, and the reviewers are Doctor of Historical Sciences, prof. Mehman Suleymanov and PhD in history Vusal Bakhishov.
We congratulate the authors and wish that the monograph will gain a wide readership and take a worthy place in scientific circulation.