Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetində (ADPU) “Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyi: Dil məsələləri” beynəlxalq elmi konfransının açılış mərasimi keçirilib
May 14, 2026 | 06:00
TÜRKSOY, Yunis Əmrə İnstitutu, Daşkənd Beynəlxalq Universiteti və ADPU-nun Filologiya fakültəsinin birgə təşkilatçılığı ilə əyani və onlayn formatda təşkil olunan beynəlxalq konfransda Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Rusiya, Ukrayna, Moldova, Estoniya, Əfqanıstan və digər ölkələrdən alim və tədqiqatçıları bir araya gəliblər.
Konfransda AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli də çıxış edib.
Akademik Birinci Türkoloji Qurultayın türk xalqlarının elmi fikir tarixində mühüm mərhələ təşkil etdiyini bildirib.
O qeyd edib ki, 1926-cı ildə Bakıda keçirilmiş bu mötəbər elmi toplantı ortaq dil, əlifba, milli-mədəni dəyərlərin qorunması və türkologiya elminin sistemli inkişafı baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyıb.

An opening ceremony of the international scientific conference on the topic “The 100th anniversary of the First Turkic Congress: Language Issues” was held
May 14, 2026 | 06:00
At the international conference organized in both face-to-face and online formats with the jointly organization of TURKSOY, the Yunis Emre Institute, Dashkent International University and Philology faculty of ASPU, the scientists and researchers came together from Turkiye, Uzbekistan, Kazakhistan, Kirgizistan, Russia, Ukraina, Moldow, Estonia, Afganistan and other countries.
In the conference the president of ANAS academician Isa Habibbeyli participated.
The academician denoted that the First Turkic Congress was an important part of scientific history of Turkish people.
He noted that this scientific meeting that held in Baku in 1926 had an important value in common language, alphabet, saving moral values and the systematically developing of Turkology science.