Şəki Regional Elmi Mərkəzin əməkdaşları beynəlxalq elmi konfransda çıxış ediblər
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşları 11-14 may 2026-cı il tarixlərində Xankəndidə keçirilən “VII Beynəlxalq Dədə Qorqud Türk Mədəniyyəti, Dili, Tarixi və Ədəbiyyatı” adlı konfransda müxtəlif mövzularda məruzələrlə çıxış ediblər.
Tarix və epiqrafika şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Rahim Həsənov “Şəkidə Sovet hakimiyyətinin qurulması”, şöbənin elmi işçisi Elçin Vəliyev “2004–2008-ci illərdə Şəki şəhərinin sosial-iqtisadi və mədəni inkişafı istiqamətində həyata keçirilmiş tədbirlər”, Ədəbi-mədəni mühit və folklor şöbəsinin elmi işçisi Təranə Abdullayeva “Azərbaycan SSR və Özbəkistan SSR ədəbiyyat və mədəniyyət günlərinin regional mətbuatda təqdimatı (“Zaqatala” qəzetinin materialları əsasında)”, Sənədlərlə iş şöbəsinin müdiri Sevinc Hüseynova “Proqramlaşdırmanın tədrisində sintaksis baryeri probleminin oyunlaşdırma texnologiyaları vasitəsilə həlli: “İnformatika bingosu” modeli”, Kitabxana müdiri Günel Musayeva “Firidun bəy Köçərli: folklorşünaslıq və ədəbiyyatşünaslıq kontekstində” mövzuları üzrə məruzə ediblər.
Konfransda, həmçinin Mərkəzin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Reyhan Mənəfova “Kamal Abdullanın “Sirlərin sərgüzəşti” romanında mif və yaddaşın transformasiyası” mövzusunda məruzə ilə onlayn formatda iştirak edib.

May 14, 2026 | 12:29
The employees of ANAS Sheki Regional Scientific Center were participated in the “VII International Dada Gorgud Turkish Culture, Language, History and Literature” scientific conference in Khankendi on May 11-14, 2026 with different topics.
Head of History and epigraphy, PhD in history Rahim Hasanov reported “Establishment of Soviet power in Sheki”, scientific researcher of the department Elchin Valiyev “Events in the direction of socio-economic and cultural development of Sheki in 2004–2008”, scientific researcher of Literary-cultural environment and folklore Tarana Abdullayeva “Presentation of the days of literature and culture of the Azerbaijan SSR and the Uzbekistan SSR in the regional press (based on materials from the Zaqatala newspaper) “, head of the Documentation department Sevinj Huseynova “Solution of the syntax barrier problem in programming teaching through gamification technologies: “Informatics bingo” Model”, the director of Library Gunel Musayeva “Firidun bey Kocharli: in the context of folklore and literary studies”.
Reyhan Manafova, head of the center's Public relations department, also participated in the conference in an online format with a report on "The transformation of myth and memory in Kamal Abdulla's novel "The adventure of secrets".