Şin çayında sel mənşəli gətirmə materiallarının həcmi artıb
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Ekoloji coğrafiya şöbəsinin əməkdaşı Elvin Qarayev tərəfindən 12 may 2026-cı il tarixində Şin çayı ərazisində monitorinq işləri aparılıb.
Araşdırmalar zamanı çayın Baş Göynük kəndi ərazisindən keçən hissəsində su səviyyəsinin dəyişmə dinamikası, kəndi ətraf yaşayış məntəqələri ilə birləşdirən körpünün dayaq hissələrində yerləşdirilmiş ölçü göstəriciləri, eləcə də çay yatağının geomorfoloji vəziyyəti qiymətləndirilib.
Ekoloji coğrafiya şöbəsinin müdiri, coğ. ü.f.d. Qafqaz Ağabalayevin verdiyi məlumata görə, son dövrlərdə müşahidə edilən intensiv yağıntılar səbəbindən çayda suyun səviyyəsi əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Eyni zamanda, çay axını ilə daşınaraq yataqda toplanan gətirmə materiallarının, xüsusilə gətirmə konuslarının həcmi nəzərəçarpacaq dərəcədə çoxalıb.
O qeyd edib ki, monitorinq zamanı çayın sol sahilində 2023-cü ildə baş vermiş güclü sel hadisəsi nəticəsində formalaşmış iri həcmli gətirmə konuslarının əvvəlki vəziyyətini qoruyub saxladığı müəyyən olunub. Lakin çayın orta hissəsində və sağ sahilində yerləşən yataq sahələrində müəyyən morfodinamik dəyişikliklər qeydə alınıb.
Qafqaz Ağabalayev bildirib ki, həmin ərazilərdə intensiv yuyulma prosesləri davam edir və bəzi hissələrdə 2 metrdən artıq dərinlikdə yuyulma qeydə alınıb.
O, həmçinin körpünün dayaq hissələrində əvvəlcədən yerləşdirilmiş ölçü göstəricilərinin tamamilə gətirmə materialları altında qalaraq görünməz vəziyyətə düşdüyünün müşahidə olunduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, bu hal çay yatağında toplanmış gətirmə konuslarının bəzi hissələrdə 2-3 metrdən artıq qalınlığa malik olduğunu göstərir.
Qafqaz Ağabalayev Şin çayında sel hadisələrinin dinamik xarakter daşıdığı nəzərə alınaraq, gələcək tədqiqatlar və çöl ekspedisiya işlərinin aparılması məqsədilə körpünün dayaq hissələrinə yenidən ölçü göstəricilərinin yerləşdirildiyini də qeyd edib.

The amount of flood-derived materials in the Shin river was increased
The monitoring work was realized on May, 2026 in the areas of the Shin river by the employee of the Ecological geography department of Sheki Regional Scientific Center of ANAS Elvin Garayev.
During the research, the dynamics of water level changes in the section of the river passing through  Bash Goynuk village, the measuring indicators placed on the supporting parts of the bridge connecting the village with the surrounding settlements, as well as the geomorphological condition of the river bed were evaluated.
According to the head of the department of Ecological geography, PhD in geography, Gafgaz Agabalayev, the water level in the river has increased significantly due to the intensive precipitation observed recently. At the same time, the volume of sediments, especially sediment cones, collected in the bed, transported by the river flow, has increased significantly.
He noted that during the monitoring, it was determined that the large sediment cones formed as a result of a strong flood event in 2023 on the left bank of the river have retained their previous state. However, certain morphodynamic changes were recorded in the bed areas located in the middle part of the river and on the right bank.
Gafgaz Agabalayev stated that intensive washing processes continue in those areas and in some parts washing to a depth of more than 2 meters has been recorded.
He also noted that it was observed that the previously placed measuring indicators on the bridge's support sections were completely hidden under the sedimentation materials and became invisible. According to him, this indicates that the sedimentation cones collected in the riverbed are more than 2-3 meters thick in some parts.
Gafgaz Agabalayev also noted that, taking into account the dynamic nature of flood events on the Shin River, measuring indicators were re-placed on the bridge's support sections for the purpose of conducting future research and field expeditions.