Zərifə Əliyevanın 103 illiyinə həsr olunmuş tədbirdə "Ədəbi prizmada həkimlik" mövzusunda məruzə təqdim olunub
Apr 27, 2026 | 03:00
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Reyhan Mənəfova aprelin 27-də Şəki Regional Asan Xidmət Mərkəzi və "Narınqala" şəhər Folklor Evinin birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli alim, oftolmoloq Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 103-cü ildönümünə həsr olunmuş "İnsanlığa xidmət edən ömür yolu " adlı tədbirdə "Ədəbi prizmada həkimlik" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Tədbirdə Şəki Regional Asan Xidmət Mərkəzinin rəhbərliyi, əməkdaşları , könüllüləri , ADPU-nun Şəki filialının muəllim və tələbə kollektivi, Narınqala Folklor evinin kollektivi, YAP-ın fəal üzvü Səadət Qaffarova iştirak ediblər.

A report on "Doctorship in a Literary Prism" was presented at the event dedicated to the 103rd anniversary of Zarifa Aliyeva
Apr 27, 2026 | 03:00
On April 27, Reyhan Manafova, head of the Public Relations department of Sheki Regional Scientific Center of ANAS, delivered a report on "Doctorship in a Literary Prism" at the event "A Life Path Serving Humanity" dedicated to the 103rd anniversary of the birth of the prominent scientist, ophthalmologist Zarifa Aliyeva, jointly organized by Sheki Regional Asan Service Center and the "Naringala" city Folklore House.
The event was attended by the management, employees, volunteers of Sheki Regional Asan Service Center, the teaching and student staff of Sheki branch of Azerbaijan State University of Applied Sciences, the staff of the Naringala Folklore House, and an active member of the New Azerbaijan Party- Saadet Gaffarova (NAP).